Spor


Sinop’ta Düzenlenen Deniz Küreği Şampiyonasında Rakipleriyle Arayı Açan Şişecam Kürek Takımı Zonguldak’ta Kıyıya Vurdu.

Sinop’ta Düzenlenen Deniz Küreği Şampiyonasında Rakipleriyle Arayı Açan Şişecam Kürek Takımı Zonguldak’ta Kıyıya Vurdu.
bir lombak haberi / 20.12.2014 17:41:36

10 -17- Aralık 2014 tarihleri arasında Sinop’ta düzenlenen Erkekler Dört Çifte Deniz Küreği şampiyonasında Şişecam Kürek Takımı büyük  talihsizlik sonucu bir skandala imza attı.12 takımın katıldığı 2000 metre mücadelesinde, yarışmanın 2 dakika 13. saniyesi geride kalmışken rakipleriyle arayı epey açan Şişecam Kürek Takımı Zonguldak açıklarında karaya vurdu. Konuyla ilgili soruşturma başlatan Türkiye Kürek Federasyonu konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“KÜREK SPORU BÜYÜK BİR DARBE ALDI”

Deniz Küreğini sevdirmek ve yaygınlaştırmak amacıyla düzenledikleri bir yarışmada yaşanan skandalın Türk kürekçiliğine büyük bir darbeyle sonuçlandığını vurgulayarak sözlerine başlayan Federasyon Başkanı Atilla Gönen zehir zemberek şöyle devam etti: “Doğrusunu söylemek gerekirse olayı ilk duyduğumda inanamadım. Aklı başında sekiz tane delikanlı, alt tarafı 2000 metrelik bir etapta rotalarını şaşırıp Zonguldak’a doğru ilerliyorlar, şaşılacak şey doğrusu… Böyle aptallık olamaz ya!”
Konuştukça ses tonunu daha da yükselten Gönen “İnsanı kürekten soğutuyorlar yemin billah…” şeklinde sitem etti. Ardından “Yani ilk birkaç gün sporcularımızın sağlığı için endişe etmekten başka bir şey yapmadım doğrusu. Fakat hepsinin yaşadığı haberini duyunca kan beynime sıçradı. Bu rahatlıklarına sinir oldum doğrusu” diyerek kürekçilere yüklendi.

“DENİZ KÜREĞİNE DAHA FAZLA ASILMAYACAĞIZ”

Deniz küreğini dünyanın en önemli su sporu haline getireceğine dair Bakanlığa verdikleri söz hatırlatılan Gönen bir süre nefes almakta zorlandıktan sonra konuşmasını güçlükle sürdürebildi. “Bakanlıkla bir süre iletişime geçmeyi düşünmüyoruz. Doğrusu oradaki yetkililere karşı yüzümüz kara. Olayın açıklanır bir yanı yok. Koca adamlar iki adımlık suda küreklere asılamadılar. Hadi bunu bir kenara bıraktım, ya boğulsalardı… Ondan sonra İşin yoksa mahkemelerde sürün” sözlerinin ardından kravatını gevşeten Federasyon Başkanı, bu rezilliğin hesabı kendisinden nasıl soruluyorsa, buna sebep olan sporcu ve antrenörlere hatta Sinop Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne aynı şekilde hesap soracakları tehdidinde bulundu.

ŞİŞECAM YÖNETİMİ: “SPORCULARIMIZI AİLELERİNE İADE ETTİK.”

Yaşanan can sıkıcı gelişmelerin ardından kendilerini savunma gereği hisseden Şişecam Kürek Takımı Başkanı Aysan Türker: “Ne desem bilemiyorum, bu deniz küreği işine nerden girdik bilmiyorum, bunu aklıma sokanların Allah belasını versin! Rezil olduğumuz yetmiyor, az kalsın bir sürü beceriksiz sporcu yüzünden başımız belaya girecekti. Kürek Federasyonundan gelen soruşturmaya ne cevap vereceğimizi bilemedik. En iyisi deniz küreği denilen beladan kurtulup işimize gücümüze bakmak” açıklamasıyla durumdan duyduğu utanç ve üzüntüyü dile getirdi. Sporcuların kaderiyle ilgili olaraksa; “Bir daha kulüp binasının içerisine bile girmelerini istemiyoruz; zaten Zonguldak kıyılarında bulunduklarında ilk işimiz onları ailelerine iade etmek oldu. Bundan sonrasını aileleri düşünsün...” diyerek kesin bir dille Şişecam Deniz Küreği takımını lağvettiklerini belirtti.

SPORCULARDAN CEVAP GECİKMEDİ: “KÜREKLE UĞRAŞMAKTAN OLUYOR BUNLAR HEP”

Olayın basında geniş yer bulmasından oldukça rahatsız olan Şişecam kulübü Deniz Küreği takımı sporcularından Baran Oksal kürekle uğraşmanın zihinsel olarak kendilerini gerilettiğini söyleyerek başladığı özeleştirisini kendilerini savunarak sürdürdü: “Bu yaşanan talihsiz ve korkunç olay da tamamen bunun sonucu, bu suçlamaları hak etmiyoruz"  diyerek kendilerini savundu. Ardından yaşanan olayın detayları hakkında bilgiler verdi: " Yani koskoca deniz, yarışma başlayınca ekip olarak gözümüzü karartıp kürek çekmeye başladık. Bir süre sonra baktık ki arkamızda rakip filan yok. O gazla rekor kıracağımızı filan sanıp küreklere asılmaya devam ettik. Ancak hata yaptığımızı fark ettiğimizde Sinop’u çoktan terk etmiştik. Sonrasında zorlu şartlarda yaşam mücadelesi vererek hayatta kaldık.


SPOR

KULÜBÜN BEKLENTİLERİ KARŞILAMADIĞI ORDUSPOR'DA FUTBOLCULAR ÇÖZÜMÜ YGS'DE ARAYACAK... »

KULÜBÜN BEKLENTİLERİ KARŞILAMADIĞI ORDUSPOR'DA FUTBOLCULAR ÇÖZÜMÜ YGS'DE ARAYACAK...

404 NORDSJAELLAND - VESTSJAELLANDTahmin : 1/1Resmi Gaste spor servisi olarak bu hafta sizi Avrupa'nın kuzeyinde yer alan Danimarka'ya bağlı şirin bir ada olan Zealand'a götürüyoruz. Ada halkı bu hafta

devamı »
SPOR

WEST... VESTMANA... VESTMANNAEJY... VESTMANNAEYJAR KAYBEDECEKTİR... »

WEST... VESTMANA... VESTMANNAEJY... VESTMANNAEYJAR KAYBEDECEKTİR...

426 FYLKIR - VESTMANNAEYJARTahmin: MS 1Aslında buz pateni kulübü olan İzlanda'nın iki karın ağrısı karşılaşıyor. Küme düşmeleri halinde buz patenine yoğunlaşmayı planlayan iki takım da mağlubiyet müca

devamı »