Röportaj


YGS Birincisi Mehmet Emin Arıcı: “Maklube Tek Başına Yeterli Değil..."

YGS Birincisi Mehmet Emin Arıcı:  “Maklube Tek Başına Yeterli Değil..."
bir ahraz haberi / 22.03.2015 12:21:34

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS işte canım) 6 puan türünün 5’inde tam puan çeken Mehmet Arıcı, başarısının sırrını sadece Resmi Gaste’ye anlattı. Evine gittiğimizde etüt yaptığı için 3 saat beklettikten sonra bizi odasına kabul eden Arıcı, ilk başta röportaj dediğimizde etüdün de verdiği yorgunlukla yüzümüze şaşkınlıkla bakarken, A4 kağıdına 5 şıklı ‘Röportaj yapabilir miyiz?’ sorusunu yazınca doğru cevabı verdi ve röportaja başladık. (çocuk çalışıyor) Huzurlarınızda yaklaşık 1 buçuk milyon gencin kıskandığı YGS 1.’si Mehmet Arıcı:

Tebrikler Mehmet, çok büyük bir başarı bu. Daha LYS var gerçi, ne diyelim, Allah tamamını buldursun… (böyle miydi o ya?)

Abi yanlışınız var. Onun aslı ‘Allah tamamına erdirsin’ şeklindedir. (ben seni denedim zaten) Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 12 senedir canımı dişime takarak çalışıyordum. Birçok şeyden fedakarlık ettim, kafamda hep soru işaretleri vardı, hepsini çözdüm çok şükür, gördüğünüz gibi birinci oldum. 

Genellikle çok çalıştım demez birinciler. Günü gününe çalıştım, sürekli tekrar yaptım, aynı zamanda kendime de vakit ayırdım falan derler.

Yalan onlar ya. Ben doğduktan biraz sonra çalışmaya başladım (espri yapıyor bir hali yok, inanıyoruz). Bu sınav da öyle günü gününe çalıştım diyerek kazanılmıyor. Affedersin eşek gibi çalıştım ben. (inek gibi demiyor da) Bizim salona plazma televizyon almışlar 1 sene önce, ben daha yeni fark ettim. Ben babamı son gördüğümde saçları simsiyahtı, şimdi hep beyazlamış. Geçen gün karşılaştık da hasret giderdik biraz.

Ailenin durumu mu seni çalışmaya itti? Baban trafik kazası falan mı geçirdi sen küçükken?

İki şık arasında kaldım ya. Şaka şaka. (Çocuk kendisini buldu bizimle konuşurken) Yok abi öyle bir şey. Durumumuz iyi çok şükür. Babamın, annemin de sağlığı yerinde. Niye böyle bir şey olsun ki? Oturdum çalıştım. Daha iyi bir gelecek için günde 19 saat çalışmakta bir şey yok. İlla kötü bir şey mi olması lazım çalışmam için? (ulan bir gün 24 saat değil mi zaten? )

Bu kadar saat çalışmanı sağlayan faktörler nelerdi? Seni ne motive etti?

Tabii ki en önemli faktör maklubeydi. Okuduğum kolejde hocalarımızın matematik, tarih, coğrafya bilgisi kadar beni maklubeye doyurmuş olmaları da önemliydi. Yani hem derslerde çok yardımcı oldular hem de beni çok iyi beslediler. Tabii sadece maklube değil; halı saha maçları olsun, geziler olsun, ama özellikle o Bayram Abi’nin sohbetleri yok mu? Ah o feyizli sohbetler… İşte hep bunlar motive etti beni. (bizim elimizden tutan bi Bayram Abi olmadı tabii)

Biraz özel olacak ama sevgilin var mı?

Yok abi, nerde? (Bayram Abi duymasın) Bizim okulda bunun ortamı da yok tabii. İnsan istiyor bi sevgilisi olsun. Ona çarpanlara ayırma, köklü sayılar öğretsin ama maalesef yok. (fanteziye bak arkadaş) Ama Bayram Abi de söyledi, sen şimdi ders çalış, üniversitede kızlar teklif ediyor, dedi. (demek böyle böyle hep 1. çıkarıyorlar) Şu 3 ayı da atlattım mı tamamdır.

Peki hedefin nedir? Hangi bölümü düşünüyorsun?

Açıkçası ilk hedefim bu 3 ayı tutuklanmadan tamamlayabilmek. Sağ salim LYS’ye girip çıkabilirsem o zaman karar vereceğim. Yani şu an sadece LYS’de de 1. olmak istiyorum. Ondan sonra tercihlerimi değerlendireceğim. Artık tıp mı olur, mühendislik mi olur o zaman bakarız. (herifteki rahatlığa bak ya) Belki hukuk da yazabilirim diyorum ama o zaman kesin tutuklarlar.

Son olarak seneye bu sınava girecek arkadaşlarına önerilerin neler?

Abi bu cümlede de anlatım bozukluğu yaptın ama neyse. (yoo, gayet güzel anlattım bence) Sınava girecek olan arkadaşlara önerim günlük 20 saat ders çalışmaları ve haftada en az bir kez maklube yemeleri. Ben 19 saat çalıştım ama tam 7 tane yanlış yaptım. Biraz daha çalışsaydım belki onları da yapmazdım. (160 soruda 155 doğru yapmış, hala beğenmiyor. 153 galiba, 155 değil) Bu arada Bayram Abi’nin sohbetlerini de kaçırmasınlar sakın. Her şehirde vardır, bir Bayram Abi, bulsunlar onu ve sohbetinden feyz alsınlar. Şimdi izninizle ben derse geçmek istiyorum, 15 dakikadır ders çalışmıyorum, bünyem alışık değil.

(Huşu içinde ders çalışmaya başlıyor. Tam evden ayrılacakken kapıda bir polis beliriyor. Bir arkadaşa bakıp çıkacağız, diyorlar. Mehmet Emin Arıcı'yı yaka paça götürüyorlar, biz de gazeteciliğin gereğini yapıp hızla uzaklaşıyoruz olay yerinden…)


RÖPORTAJ

Adriana Lima - Acun Ilıcalı aşkını Lima anlattı: "Acun TV8'i Üstüme Yapacak." »

Adriana Lima - Acun Ilıcalı aşkını Lima anlattı: "Acun TV8'i Üstüme Yapacak."

Ülke gündemini yoğun bir şekilde meşgul eden Acun Ilıcalı – Adriana Lima aşkı söylentisine bilindiği gibi iki taraf da açıklık getirmemişti. Londra’daki Victoria’s Secret defilesinden sonra Adriana Li

devamı »
RÖPORTAJ

Erkan Zengin Zorlu Transfer Sürecini Anlattı: "Benimle İlgilenilmesi Hoşuma Gidiyor" »

Erkan Zengin Zorlu Transfer Sürecini Anlattı: "Benimle İlgilenilmesi Hoşuma Gidiyor"

Ara transfer döneminin en çok konuşulan ismi olan Trabzonspor’un yeni yıldızı (biz yıldız diyorsak yıldızdır.) Erkan Zengin, oldukça ses getiren transfer sürecini sadece Resmi Gaste’ye anlattı. İlk ba

devamı »