Röportaj


Vladimir Putin: “Erdoğan Beni Mahalle Muhtarlarıyla Karıştırdı Herhalde...”

Vladimir Putin: “Erdoğan Beni Mahalle Muhtarlarıyla Karıştırdı Herhalde...”
bir ahraz haberi / 29.11.2015 16:38:44


Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının angajman kuralları çerçevesinde düşürülmesinin ardından iyice gerilen Rusya-Türkiye ilişkileri, son olarak yaptırım uygulama noktasına geldi. (az önce angajman kelimesini cümle içinde kullandım, siz de deneyin, çok güzel oluyor) Rusya konusunda deneyimli olan bazı iş adamlarımızın aracılığıyla görüşme fırsatı bulduğumuz Putin, hem yaşanan olayı hem de bundan sonra yaşanacakları sadece Resmi Gaste’ye anlattı. Huzurlarınızda Rusya’nın Erdoğan’ı Vladimir Putin: (Belki yandaş medyada iş bulurum)


Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Normalde Türkiye’den birileriyle görüşmeyi hiç düşünmüyordum ancak sizi biraz araştırınca muhalif olduğunuzu anladık. Kendi ülkemde muhalif basını sevmesem de düşman ülkelerin muhalif basınına bayılırım. (pis pis gülüyor, muhalif olduğum için utandım bir an, ama bir an yani)

‘Düşman ülke’ dediniz. Türkiye ile ilişkiler bu noktaya geldi mi?

Şu an durum onu gösteriyor. Zaten siz de dünden razısınız bu duruma. Sosyal medyada baktım da ‘O Putin önce adam olacak adam’ , ‘Moskova’yı başınıza yıkacağız’ , ‘Bir gece ansızın 82 Moskova, 83 Kiev’ diyor millet. Biri bunlara açıklasın Kiev Ukrayna’da. Zaten sizin başkan da, gerçi O başkan olamadı değil mi, (kahkaha atıyor bu sefer) cumhurbaşkanınız da düşmanmışız gibi konuşuyor.

Erdoğan’ın hangi sözünden vardınız bu kanıya?

Konuşmasının bir yerinde, ‘Bize bu iftirayı atanlar, bilsinler ki müfteri sıfatını sahiplenmişlerdir.’ dedi. Adam bize bildiğin paralel yapı muamelesi yapıyor. Özür dileyeceği yerde bi haşhaşi demediği kaldı. Bir iki haftaya kalmaz, ‘İninize gireceğiz, ininize’ derse şaşırmam. Beni mahalle muhtarlarıyla karıştırdı herhalde. Biz Türkiye özür dilemedikçe asla geri adım atmayacağız. Bizi de kayyum atayarak durduracak halleri yok ya. (yine pis pis sırıtıyor)

Peki bundan sonra ne olacak?

Açıkçası özür gelene kadar burnunuzdan fitil fitil getirme noktasındayız şu an. Vatandaşlarımıza Türkiye’ye gitmeyin diyoruz, Türkiye’dekilere dönün diyoruz. Ankara büyükelçimizi çağırmayı düşünüyoruz. Hatta daha da ileri gidip İstanbul Aksaray’daki elçiliğimizi bile kapatabiliriz. Sizin ülkenizin çok sevdiğim bir lafı var, neydi o, saldım çayıra Mevla’m kayıra. (bula bula bunu mu buldun lan, diyemiyoruz tabii) Şu an tam da bu noktadayız, bir atasözünüz daha vardı galiba bu konuyla ilgili; ya herro ya merro. Bizim için durum bu.

Ekonomik yaptırımlar, ikili anlaşmaların iptali, doğalgaz meselesi gibi birçok şey konuşuluyor. Bir plan da hazırlandı diye biliyoruz. Beklediğiniz özür gelmezse daha da ileri gidecek misiniz peki?

Bu saydıkların dışında yaptığımız şeyler de var. Mesela Türk dizileri artık Rusya’da izlenemeyecek. Sadece Hürrem’in dizisi izlenecek, bayılıyorum o diziye. Otellerimizde uygulanan bütün hizmetlerin bedeli iki katına çıkacak. (yapma bunu, yapma) Bak bunu da sadece sana söyleyeyim, sen yayınlama (yav he he) artık İddia’da Rusya Ligi’ne oynadığınız zaman sizin kuponlar tutmasın diye elimizden geleni yapacağız. Çoğunluk 1 mi oynamış 2 bitireceğiz maçı, alt mı oynamış üst bitecek o maç. Taktık olum size, daha ne diyeyim.

Son olarak bölgedeki Türkmenler...

(Türkmenler deyince kalkıyor. Röportaja devam edemeyeceğini söylüyor. Israr ediyoruz, sadece bir soru diyoruz ama korumalar geliyor. Israra devam edince korumalardan bir güzel dayak yiyoruz. Ama öyle böyle değil, adamlar iyi dövüyor. Fazla şiddet uyguladıklarını anlayınca bizi masaj hizmeti de veren bir otelde ücretsiz ağırlayacaklarını söyleyerek gönlümüzü alıyorlar. Yüzümüz gözümüz şiş ama sevinç ve neşeyle otelimize doğru yola koyuluyoruz... )


RÖPORTAJ

Deniz Seki’den Şok Sözler: "Hapishaneye Alıştım, Bağımlılık Yapmasından Korkuyorum..." »

Deniz Seki’den Şok Sözler: "Hapishaneye Alıştım, Bağımlılık Yapmasından Korkuyorum..."

Hakkında verilen yakalama kararının ardından 6 ay sonra 15 Kasım 2014 tarihinde tutuklanıp cezaevine konulan Deniz Seki bu zorlu süreçte yaşadıklarını Resmi Gaste’ye anlattı. Bakırköy Kadın Kapalı Cez

devamı »
RÖPORTAJ

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..." »

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..."

Yunanistan’ın, çiçeği burnunda başbakanı Alexis Tsipras, başbakan olarak ilk röportajını (biz ilk diyorsak ilktir) Resmi Gaste’ye verdi. Solculuğu, ateistliği, gençliği, yakışıklılığı (tırt) gibi özel

devamı »