Röportaj


Uğur Işılak: "Bana Tayyibin Şarkıcısı Diyorlar, Koskoca Cumhurbaşkanına Tayyip Denir mi?!"

Uğur Işılak: "Bana Tayyibin Şarkıcısı Diyorlar, Koskoca Cumhurbaşkanına Tayyip Denir mi?!"
bir ahraz haberi / 12.04.2015 15:20:13

30 Mart yerel seçimleri öncesi Dombra’nın sözlerini uyarlayarak AKP’nin seçim şarkısını yapan Uğur Işılak, çok sürpriz bir şekilde (siz de şaşırmadınız mı) AKP’den aday oldu. İstanbul 3. bölge, 9. sıradan aday gösterilen Uğur Işılak adaylık sürecini Resmi Gaste’ye anlattı. Huzurlarınızda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilişkisi, vaatleri, Dombrası, boyu (Allah bi boy vermiş...) , ve bunun gibi birçok şeyi konuştuğumuz Uğur Işılak:

Adaylığınız hayırlı olsun. Listeye girmeniz tartışma konusu oldu. "Erdoğan’ın şarkıcısı" diyorlar sizin için?

Eyvallah kardeşim, ancak öncelikle düzeltmem gereken bir şey var. Erdoğan dedin değil mi, yanlış duymadım? Bak güzel kardeşim, koskoca cumhurbaşkanına nasıl böyle hitap edersin sen? Sen de Erdoğan dersen biz Tayyib diyenleri napacagız?(gençliğimi yakacak) Öncelikle bi yıkanıp paklanacaksın, temiz kıyafetlerini giyeceksin, edepli bir şekilde oturduktan sonra sesini ayarlayıp besmele çekerek başlayacaksın: Yeni Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Hürmetli Azametli Kadirşinas Değerli Haşmetli ..... (5 dakika ara verip geri geliyoruz) .... Kudretli İhtişamlı ..... Liyakatli Gösterişli Merhametli Recep Tayyip Erdoğan Beyefendileri demen gerek en azından. Allah aşkına biraz dikkat!

Abi böyle çok uzun olduğu için şimdilik sadece Erdoğan diyelim istersen?

Tamam öyle diyelim ama zaten başkanlık sistemine geçince böyle söylemek gerekecek ya hani, ben şimdiden seni hazırlayayım istedim. Erdoğan’ın şarkıcısı diyorlar demiştin. Erdoğan’a yakın bir şarkıcı olmak aday olmaya yetiyor mu sanıyorsun? (Hâla şarkıcı dendiğini algılayamadı lan bu) Bak Yavuz Bingöl’e, İbrahim Tatlıses’e. Hangisi aday olabildi? Burda mesele bütün bir partiyle gönül birliği yapabilmek, aynı sofrada beraber havyara ekmek banabilmek, herkesle aynı marka saati takabilmek, yürekten Recep Tayyip Erdoğan türküsü söyleyebilmek. (fanteziye bak amk) 

Yavuz Bingöl, İbrahim Tatlıses yeterince gönül birliği yapamadı mı sizce? (nifak gübresi ekeyim biraz)

Aramıza nifak tohumu ekmek istiyorsun galiba. (tohum muymuş o) Biz milletin sanatçıları olarak böyle şeylere takılmayız. (Ahan da sanatçı oldu) Ben aday olmasaydım seçim şarkısı yapacaktım mesela. Aday oldum, yine seçim şarkısı yapacağım. Değişen bir şey yok. Sayın cumhurbaşkanımızla bu konuyu görüştük, artık Yeni Türkiye’de müzik benden sorulacak. Yavuz Bingöl ve diğerleri vekil olamadılar ama ben hepsini temsil edeceğim. Mesela seçilirsem Hülya Avşar ile Mustafa Ceceli, ‘Megri Megri’yi beraber söyleyecekler. Dahası müzikten hiç anlamadıkları halde, sözde birkaç adaletsizlik, ezilmişlik, yolsuzluk konusu bulup şarkı türkü yazan Zülfü Livaneli gibi, Grup Yorum gibi, ne bileyim Can Bonomo gibi şarkıcılarla bile ilgileneceğim. (Livaneli mi dedi bu) Bunların koordinasyonu için bir vekil lazımdı, o da ben oldum. Önemli olan takımın başarısı.

Erdoğan’la ne zaman konuştunuz, aday olacağınızı o mu söyledi?

Erdoğan ile milletin sarayında mütevazı bir toplantı yaptık. 569. odaydı galiba, sanatçılarla görüştüğü oda. Orada, bakınız burası çok önemli, sadece çay ikram ettiler bana. Çay da beyaz çay, normal marketten alabileceğimiz pahalı siyah çaylardan bile değil. (sen olayı çok yanlış anlamışsın kardeş, diyemiyoruz tabii) O kadar duygulandım ki, hemen orada bir beste yaptım. Bak burada;

Derdi hak, hüznü halk, biçilmiş kaftan
Yüzü pak, kalbi pak, ol artık başkan
Düşmanı çok ama yıldıramazlar
Çayı ak, kendi ak, yüce Erdoğan (alkış)

Erdoğan ne tepki verdi bu şiirinize?

‘Hemen bir çay daha getirin’ dedi. Sonradan duydum, sadece bir çay veriyorlarmış misafirlere, israf olmasın diye herhalde. Ama ben ikinci çayı da içme şerefine nail oldum o gün. Ama aday olacağımı Davutoğlu söyledi bana. Aradı, liste elime ulaştı, pardon, siz burayı silin (he he sileriz) listeyi hazırladım, sen İstanbul’dan adaysın, dedi. Artık Davutoğlu ile omuz omuza verip bu kutlu mücadeleyi sürdüreceğiz.

Omuz omuza?

Tamam, omzuma gelmiyor olabilir ama en azından diz dize verip bütün sorunları aşacağız. Biz birlik olduğumuz sürece kimse bizi yıldıramayacak. Yeni Türkiye, benim bestelerimle çok daha güzel bir hal alacak. (bundan daha güzeli bizi bozmasın?) Daha önce de dediğim gibi, kadının erkeğe ait, erkeğin kadına sahip; mızrağın bağlamaya ortak, bağlamanın kemana yay; mikrofonun kabloya bağlı ama kablonun da prize takılı olduğu güzel günler bizleri bekliyor. Şimdi izninizle milletin sarayına gitmem gerek. Çok önemli bir çalışmamız var ve acil çıkmam lazım.

(Apar topar kalkıyor, gazeteci olarak haliyle önemli çalışmayı öğrenmek istiyoruz. Çok ısrar edince Erdoğan’ın muhtarlarla ilgili bir albüm istediğini söylüyor. ‘İkametgahın Sultanları Yüce Muhtarlar’ albümü ile ilgili son rötuşları yapacaklarını söylüyor. ‘Belki bugün de çay içmeye hak kazanırım’ diyerek çocuksu bir gülümsemeyle yanımızdan ayrılıyor...)


RÖPORTAJ

Devlet Bahçeli: "Kraliyet sistemi de gelse MHP'nin başında kalacağım." »

Devlet Bahçeli: "Kraliyet sistemi de gelse MHP'nin başında kalacağım."

1997 yılından beri MHP'nin genel başkanlığını yapan Devlet Bahçeli, bu aralar sıkı bir koltuk mücadelesi veriyor. Son seçimdeki başarısızlığın ardından otoritesi sarsılan Bahçeli, kayyumların da etkis

devamı »
RÖPORTAJ

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: “Ulan Bütün Paralarınızın Üstünde Benim İmzam Var, Biraz Saygı Be…” »

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: “Ulan Bütün Paralarınızın Üstünde Benim İmzam Var, Biraz Saygı Be…”

Son günlerin en çok konuşulan ismi (biz en çok konuşulan diyorsak en çok konuşulan) Erdem Başçı, hakkında merak edilenleri Resmi Gaste’ye anlattı. Özellikle son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdo

devamı »