Röportaj


Tuğçe Kazaz’la Dobra Dobra: "Ben Daha İyisini Bulana Kadar En İyi Din Müslümanlık…"

Tuğçe Kazaz’la Dobra Dobra: "Ben Daha İyisini Bulana Kadar En İyi Din Müslümanlık…"
bir ahraz haberi / 17.04.2016 20:26:49

32 yıllık hayatına 2 Müslümanlık, 1 Hristiyanlık, 1 Musevilik ve 4 yerel din olmak üzere toplam 8 din sığdıran Tuğçe Kazaz (bi dakika galiba dokuzmuş), bilindiği gibi son olarak İslamiyet’te karar kılıp bir anlamda yuvaya geri döndü. Gündeme bomba gibi düşen açıklamaları 7'den 70'e ile herkesin merak ettiği Tuğçe Kazaz ile çok özel konuları sadece Resmi Gaste ekibi konuşabildi. Çok canlı bir röportaj oldu. Öyle ki hızımızı alamayıp Kazaz'a ahiret soruları da sorduk (hepsini bildi). İşte huzurlarınızda dini bütün bir Tuğçe Kazaz röportajı:

Tuğçe Hanım, din değiştirme meselesi ilk nasıl başladı, hep hidayet üzerinden mi ilerlediniz yoksa?

İlk başta ben de birçok Türk vatandaşı gibi, tabii burada Sayın Cumhurbaşkanımız ve değerli hükumetimizi ayırıyorum, kandilden kandile dua eden, nüfus cüzdanında dini İslam yazan biriydim, ancak Yunan bir sevgilim oldu ve benim beynimi yıkadı (ağlıyor, cebinden bir Erdoğan fotoğrafı çıkarıp bir şeyler mırıldanıyor, sakinleşince devam ediyor). İlk başlarda güzel bir din gibi geldi ama haç çıkarmaktan mideme ağrı girdi artık. Çok zor günlerdi.

Papa geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye geldi ve sizden hiç bahsetmedi, ona ve Hristiyan dünyasına kırgın mısınız?

Doğrusu son ana kadar beni ziyaret edeceğini umuyordum. Bütün gün evden dışarı çıkmayıp Papa'yı bekledim ama gelmedi. Şu kadarını söyleyebilirim, çok sinirlendim, benim için Hristiyanlık diye semavi bir din yok artık. Yani Hristiyanlar kusura bakmasın ama ben huzuru İslamiyet’te buldum. Onları da İslam'a kesinlikle davet etmiyorum, gelip sinirimi bozmasınlar benim.

Sizin kadar "dinden çıkan" biriyle Türk halkı daha önce tanışmadı, bir dinden çıkarken hangi yolu kullanıyorsunuz daha çok?

Her şeyden önce dinleri iyi tanımalı ve din değiştirme formüllerini iyi bilmelisiniz. Çünkü her dinden aynı şekilde çıkamıyorsunuz. Mesela ismini tam hatırlamıyorum ama Afrika'da galiba İbuşi diye bir din vardı, bir intisap edeyim dedim, resmen musallat oldu bana. İbuşi'den çıkmak 7 ayımı aldı. Bir sürü ritüeli uygulayıp anca çıkıyorsun. Tütsüsüydü, ateşiydi, kamışıydı derken iş uzuyor bayağı. Benim amatörlere önerim sadece semavi dinlere baksınlar, bu tür yerel dinlerden uzak dursunlar. Ama tüm insanlığa önerim tabii ki yüce hükumetimizin de sıklıkla söylediği gibi İslamiyet.

Muhalefet de İslamiyet demiyor mu?

(Muhalefet deyince sinirleniyor, kalkıp gitmek istiyor, zor sakinleştiriyoruz) Onlar gerçekten İslamiyet’i savunsalardı iktidara gelirlerdi çoktan. (Allahu Ekber) Lütfen bu konuya çok girmeyelim, yani kolumu sana göstermem caiz olsa tüylerimin nasıl diken diken olduğunu gösterirdim.

Tamam, konuyu değiştirelim. Boyun ağrılarınızdan namazla kurtulduğunuzu söylediniz. Nasıl oldu bu, başka hangi ağrılarınız azaldı?

Ben, vücudumdaki bu ağrıların sürekli din değiştirmenin yan etkileri olduğunu düşünüyorum. Sonuçta birçok insanın ahını da alıyorsunuz, onunla ilgili herhalde. Boyun ağrılarımla ilgili de kendimce pazar ayininden yogaya, vaftiz töreninden Yom Kippur'a kadar her şeyi denedim ancak huzuru namazda buldum. O “semi Allahu limen hamideh” deyip kalkarken bi kütlüyo ya boynun, işte o huzuru emin ol Nirvana’da bile bulamazsın.

Peki şimdi planınız nedir? Başka bir din mesela veya bir dizi, filim projesi, mankenlik?

Aslında şu an amacım Fenafillah’a ulaşmak. (Oha!) Ama o kadar kolay değil tabii. Bu manevi tarafıydı. Maddi olarak da geçimimi sağlamam lazım tabii. Şu an tesettür defilelerinde çok para... Ay silersiniz siz burayı (he he sileriz), çok huzur var. Amacım Victoria Secret defilelerine katılmak, yani sonuçta melek bizim dinimizde de var değil mi; Mesela Gabriel, yani Cebrail. O yüzden isterim ama oraya da tesettürlü çıkmak istiyorum. Dizi, film, program için de çeşitli projeler geliyor: Muhteşem Yüzdin, Din-i Memnu, Arka Dinler, O Din Benim, Din Sizsiniz Türkiye, Geçelim Dönelim gibi. Şimdilik hatırladıklarım bu kadar. Bunlardan birini veya birkaçını seçip çalışacağım, hayırlısı.

(Röportajın bu kısmında akşam ezanı okunuyor, röportaja ara verip namaz kılmaya gidiyor. Namazın ortasında kilitlenip kalan sanatçıyı apar topar hastaneye kaldırıyoruz. Olay yerine gelen Ak Parti İstanbul İl Teşkilatı üyeleri bizi suçluyor ancak Tuğçe Kazaz onları sakinleştiriyor. Olay daha fazla büyümeden ufak ufak hastaneden ayrılıyoruz.)RÖPORTAJ

Hüseyin Çelik: “Hani beraber yürümüştük?” »

Hüseyin Çelik: “Hani beraber yürümüştük?”

Bülent Arınç’ın açıklamaları ile başlayan siyasi gerilime yaptığı retweet ile dahil olan Hüseyin Çelik, tartışmalardaki tarafını belirlemiş oldu. Onunla ve Bülent Arınç’la başlayan bu gruba sonradan b

devamı »
RÖPORTAJ

Mehmet Görmez: "Ya aslında biliyor musunuz? Bunların tüplüsü de varmış?!..." »

Mehmet Görmez: "Ya aslında biliyor musunuz? Bunların tüplüsü de varmış?!..."

Geçtiğimiz aylarda Türk Diyanet Vakfı tarafından kendisine tahsis edilen Mercedes marka arabası ile oldukça tartışılan Mehmet Görmez, geçtiğimiz günlerde bu arabayı iade edeceğini açıklayarak gündeme

devamı »