Röportaj


Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..."

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..."
bir ahraz haberi / 1.02.2015 06:45:38

Yunanistan’ın, çiçeği burnunda başbakanı Alexis Tsipras, başbakan olarak ilk röportajını (biz ilk diyorsak ilktir) Resmi Gaste’ye verdi. Solculuğu, ateistliği, gençliği, yakışıklılığı (tırt) gibi özellikleriyle hayli merak edilen Tsipras’ı bir kutu Antep baklavasıyla ziyarete gittik. İşte huzurlarınızda 3+1, kombili ve oldukça mütevazı başbakanlık konutunda sorularımızı bütün samimiyetiyle cevaplayan Tsipras röportajı:

Öncelikle hayırlı olsun başbakanlığınız.

Çok teşekkür ederim, eli boş da gelmemişsiniz. Bu baklavaya bayılıyorum. Yunan baklavası dünyanın en iyi tatlısı bence. Atalarımız lezzetten anlıyormuş. (bu mu lan solcu?) Biraz şaşırmış bakıyorsun ama kusura bakma, bu baklava Yunan menşelidir. Ne kadar solcu desen de biz de milli değerlerimize bağlıyız sonuçta. Ya aslında ben değilim de, siz gene de silin burayı, (he he sileriz). Bizim milliyetçi bi ortak var biliyorsunuz, onlar da ilk kez iktidarda, haliyle heyecanlılar. Mesela bu Kardak olayı için de ilk günden girmeyin bu işlere dedim ama, "Abi, Türkiye'nin sabrını test etmeye kalkmayan tek ülke biziz, itibarımız kalmadı" deyince hak verdim. Sonrasında bi şey olmuyormuş zaten, bi şanımız olur hiç olmazsa dedim.

Bu konuda ben bir şey söylemeyeyim. (Erdoğan halleder bunu) Oldukça konuşulan birisiniz son günlerde. Mesela ateist olmanız, nasıl karşılandı bu durum? (hadi bunu da açıkla?)

İlk başlarda seçime hazırlanırken de gündemdeydi tabii ama hep bize yaradı bu durum. Sürekli gazetelerde ‘Kilise rahatsız’, ‘Din elden gidiyor!’, ‘Kiliseye ayakkabıyla bile girmedi’ gibi haberler yaptılar. Ne oldu peki? Hep biz konuşulduk. Kim bu adam diye bakanlar da artık sempatik mi buldular, karizmatik mi ( bi daha tırt) nedir? Hep desteklediler bizi. Yani birileri istemeden reklamımızı yaptı seçim sürecinde.

Ama kazandınız seçimi. Tepkiler azaldı mı?

Yani rahatsızlık oldu tabii. İncil’e el basma durumu vardı, ‘Ben sizin bildiğiniz başbakanlara benzemem’ dedim, basmadım. Anayasal suçmuş yaptığım ama ben seçilmiş başbakanım burada, halkın iradesine anayasa da karşı duramadı. O olay yatıştıktan sonra da kötü bir şey olmadı. Bu Pazar kiliseye çağırdılar, çok önemli bir röportajım var dedim, sizi bahane ettim gitmedim, bakalım haftaya hayırlısı. (ulan biz de diyoruz niye ille Pazar diyor, neyse sinirlenmiyoruz)

Radikal solun seçim kazanması Türkiye’de de çok konuşuldu, hatta sizi kendisine benzeten çokça kişi çıktı, takip edebildiniz mi?

Başlarda çok meraklıydım. Hatta benzetildiğim politikacılara Google’dan açıp bakıyordum. Ama sonra sizin medyanın zamanında Abdullah Gül'ü, George Clooney'e benzettiğini öğrenince bu işin peşini bıraktım. Yine de komşuluk ilişkileri adına ses etmiyorum. (Bu Yunan da Hakkı Bulut’u andırıyor biraz ama emin olamadım şimdi).

Borçlarla başınız belada. Bu konuyu nasıl halledeceksiniz, planınız nedir?

(Derin düşüncelere dalıyor) Tabii biz gelmeden önceki yönetimler ülkenin, şimdi küfür etmeyeyim, (etseydin biz silerdik) gidişatı için hiç iyi şeyler yapmamışlar. Bizim öncelikle hedefimiz kardeşliği pekiştirip üretimi arttırmak, daha çok çalışıp beraberce güzel günlere ulaşmak. (Kardeşlik diyorsun ama bir kutu baklavayı tek başına götürdün). Ülkemiz insanının gerekirse bir ekmeği bile komşusuyla paylaşıp bu süreçte bize destek olacağını düşünüyorum. Kardeşlik kazanacak, yoldaşlık kazanacak. Borç bizim belimizi bükemez dost. (Planım yok, demiyor da demogoji yapıyor)

Peki, son olarak Türkiye’deki gençlere bir mesajınız var mı?

Gençlerin umudunu kaybetmemesini istiyorum. Ülkemize filan gelmeye çalışmayın. Eğer biz başardıysak siz de başarabilirsiniz, baskılara boyun eğmeyin. İlerleyen yıllarda Yunanistan, hepinizin görmek isteyeceği güzellikte bir yer olacak. Google'dan bakıp görebilirsiniz, dediğim gibi gelmemeye çalışın. Şimdi izninizle ülkem için, kardeşlik için, Dünya barışı için biraz çalışmam gerekiyor.

(Başbakanlık ofisinden bize tahsis edilen 95 model kartalla ayrılıyoruz. Yolda arabanın benzini bitiyor, depoyu biz dolduruyoruz. Türkiye’ye dönmek için bineceğimiz uçağın borçlar yüzünden satılmış olduğunu öğreniyoruz. Son çare kaçak göçmenlerin bulunduğu bir sandalla İtalya üzerinden Türkiye'ye dönüyoruz)

 


RÖPORTAJ

Atilla Taş Yaşadığı Zorlu Süreci Resmi Gaste’ye Anlattı: “İçerde Düşünecek Çok Vaktim Oldu…” »

Atilla Taş Yaşadığı Zorlu Süreci Resmi Gaste’ye Anlattı: “İçerde Düşünecek Çok Vaktim Oldu…”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili attığı tweet yüzünden gözaltına ve ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Atilla Taş, yaşadığı zorlu süreci sadece Resmi Gaste’ye anlattı. Tutukluluk sürecini (

devamı »
RÖPORTAJ

Vladimir Putin: “Erdoğan Beni Mahalle Muhtarlarıyla Karıştırdı Herhalde...” »

Vladimir Putin: “Erdoğan Beni Mahalle Muhtarlarıyla Karıştırdı Herhalde...”

Türkiye hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının angajman kuralları çerçevesinde düşürülmesinin ardından iyice gerilen Rusya-Türkiye ilişkileri, son olarak yaptırım uygulama noktasına geldi. (az ön

devamı »