Röportaj


Trump: "Benim Müslüman Arkadaşlarım Da Var..."

Trump: "Benim Müslüman Arkadaşlarım Da Var..."
bir cheetah haberi / 3.02.2017 21:13:29

Başkanlık koltuğunu aldığı günden bu yana Dünya gündemine hızlı bir giriş yaparak dikkat çeken yeni ABD Başkanı Donald Trump Beyaz Saray'ın kapılarını ResmiGaste ekibine açtı. Müslüman olmadığımızı söyleyerek girmeyi başardığımız Beyaz Saray'da bizleri kabul eden ABD Başkanı ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Merhaba Sayın Başkan. Öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Hızlıca başlamak istiyoruz. Sayın Trump, sizin için "Müslümanlardan nefret ediyor" deniliyor. Bu doğru mu?

Merhaba. Bu söylenenler kesinlikle yalan. Ben Müslümanlardan değil, bazı Müslümanlardan hoşlanmıyorum. Biliyorsunuz benim inşaat şirketim var ve dünyanın birçok yerinde binalar yapıyorum. Yaptığım binaların inşaatında çalışan Müslümanlarla hiçbir alıp veremediğim yok. Başka bir örnek vereyim: Misal Suudi Arabistan Kralı... Aradı konuştuk. Onunla da hiç bir sorunum yok. Benim Müslüman tanıdığım prensler, krallar var, dostlarım var. 7 ülke vatandaşının girmesini yasakladım ama Müslüman oldukları için değil. Bakın aldığım bu karara İran ve Irak dışında hiçbir Müslüman ülke tepki bile göstermedi. Ne Erdoğan, ne Kral Selman... Dolayısıyla bu söylenen külliyen yalandır.

Peki Sayın Başkan. Göreve geldiğiniz gibi Suriye ve Irak'a dair Pentagon'a emir verdiniz. IŞİD'i bitirmeyi planlıyorsunuz. Nedir bu plan?

Şimdi bu planı size anlatamam. Sonuçta bu gizli bir bilgi. Ancak şunu söyleyebilirim ki Pentagon hala bana bir yol haritası getirmedi. Küçük oğlum ile akşam yemeğinde sohbet ettik. Laf döndü dolaştı IŞİD'e geldi. Oğlum "Atom bombası atalım" dedi. Kafama yatmadı desem yalan olur. Bir bakmak lazım atom bombası mı daha maliyetli yoksa Pentagon'un planı mı. Ona göre bir karar vermeyi düşünüyorum.

Umuyoruz ki Pentagon oldukça ekonomik bir plan çıkarır. Efendim mültecilerle ilgili bir planınız var mı peki?

Var. Atlas Okyanusu'na ve Pasifik Okyanusu'na duvar örmeyi düşünüyorum. Hesapladım ben. Bu mülteciler buraya gelse 3 yıl yedir, içir, bak çok para. Duvar daha ucuza geliyor. Benim inşaatlardaki işçileri de çalıştırdım mı yarı yarıya kardayız.

Son sorumuz sayın Başkan. ABD önümüzdeki süreçte Dünya ile nasıl bir ilişki geliştirecek? Nasıl bir iletişim kuracak?

Valla biliyorsunuz biz barışın ülkesiyiz. Bizim yedi ceddimiz Dünya'da hep barışın koruyucusu olmuş. Bunu devam ettireceğiz. Ancak elbette atacağımız adımlar herkesi memnun etmeyebilir. Bizle sorun yaşayan ülkelerin bir listesini yaptık. Onları bir yoklayacağız. Kıyıda köşede kalmış bir adamız, toprağımız, üssümüz filan var mı bir bakacağız. Var ise süratle oraya da gideceğiz. NATO, BM gibi kuruluşların bize maliyetine bakacağız. Eğer götürüsü getirisinden az ise başka planlar yapacağız. Özetle, isteklerimiz karşılandığı sürece kimseyle bir sorun yaşamayı düşünmüyoruz.

Çok teşekkür ederiz...


RÖPORTAJ

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…” »

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…”

17 Aralık’ta gözaltına alınmasının ardından hayırsever bir işadamı olduğunu öğrendiğimiz Rıza Sarraf, Türkiye’de uzun bir süre gündemde kalmıştı. Tam unutuldu derken Ebru Gündeş’le ( eşi oluyor, hala

devamı »
RÖPORTAJ

Madonna: "Sanatımla Anılmak İstiyorum." »

Madonna: "Sanatımla Anılmak İstiyorum."

Bir yandan Cerablus operasyonu devam ediyorken, bir yandan Musul'a operasyon başlatılmış ve Türkiye oyun dışı bırakılmış iken ülkece en büyük şoku bir sabah programında yaşadık. Sabahattin Ali'nin Kür

devamı »