Röportaj


Sema Ramazanoğlu: “Kılıçdaroğlu’nu affediyorum, sonuçta bir kereden bi şey olmaz…”

Sema Ramazanoğlu: “Kılıçdaroğlu’nu affediyorum, sonuçta bir kereden bi şey olmaz…”
bir ahraz haberi / 10.04.2016 17:47:14

Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı bir yurtta çıkan tecavüz skandalının ardından Türkiye’de gündem yine saçma sapan bir noktaya geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun Ensar Vakfı için söylediği, ‘Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz.’ sözleri bir anda eleştiri yağmuruna tutuldu. Özellikle Kılıçdaroğlu’nun ‘Birilerinin önüne yatıyor’ eleştirisi ile ortamın iyice gerilmesi üzerine biz de rahat durmadık ve gittik Bakan Ramazanoğlu ile sanki başka işimiz yokmuş gibi röportaj yaptık. Huzurlarınızda hizmetlerini takdir ettiğimiz Sema Ramazanoğlu:

Hakkınızda verilen gensoru ile başlayalım, imza kampanyası üzerine geldi bu gensoru, ne diyeceksiniz?

Bu tür şeyler gündemi değiştirmek için yapılan anlamsız davranışlar. İmza kampanyası da başlatılmış istifa edeyim diye. Hayır gerekirse istifa ederim de, ama sen bunu sil tabii ( he he sileriz ) istifamı gerektirecek bir durum yok. Gören de başkentinde bomba patlamış bir ülkenin içişleri bakanıyım zanneder. Asıl meseleden uzaklaştırıyor bizi bu tür tartışmalar.

Asıl mesele derken Karaman’daki olaydan bahsediyorsunuz herhalde?

Hayır, Kılıçdaroğlu’nun sözlerinden bahsediyorum.

Önüne yatmak; korumak, saklamak gibi bir anlama gelmiyor mu?

( Korumalarını çağırıyor, üstümüz aranıyor, zor bela devam ediyoruz röportaja ) Kesinlikle böyle bir anlamı yok. Ben kimsenin önüne yatmadım, çok talihsiz bir açıklamadır kendisinin yaptığı. Ancak yine de ben bütün bu yaşananları unutmaya hazırım. Sonuçta böyle bir sözün bir kere söylenmiş olması Kılıçdaroğlu’nu eleştirmek için yetmez.

Ama tazminat davası açtığınız söyleniyor?

Manen affettim ama maddi olarak hakkımdan asla vazgeçmem. Bunun peşini bırakamam sonuçta. Gereği neyse mahkemelerimiz yapacaktır. ( hele bi yapmasınlar bakışı da atmayı ihmal etmiyor )

Üst üste birçok istismar haberleri gelmeye başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bu durum hakkında ne yapmayı planlıyorsunuz?

Çok üzülüyoruz tabii ki bunları duyunca. Sorumluların cezalandırılmasını da istiyoruz. Asla müsamaha gösterilmesin istiyoruz. Sadece konu hizmetlerini bildiğimiz vakıflara gelmesin, burada bir defa yaşanan olayda iş tüm vakfa yansımasın diyoruz ama sözümüz çok yanlış anlaşılıyor.

Peki ne olması lazım, yani vakfın suçlanması için?

Öncelikle kaç şehirde var bu vakıf, bunu bi tespit edelim. Diyelim ki 50 şehirde var, bunların en az 25’inde bu tür olayların yaşanmış olması lazım. Adli tıp raporuyla tescillenip soruşturmanın başlaması, suçluların, ‘Biz Ensar Vakfı adına bu suçu işledik’ beyanında bulunması, Ensar Vakfı’nın ‘Bu kişileri oraya bizzat biz kendi ellerimizle yerleştirdik’ demesi lazım ki o zaman bu değerli vakıf eleştirilebilsin. ( o saatten sonra da ben eleştirmem artık, terk ederim ülkeyi )

Özellikle İç Anadolu’da bu tür vakaların artmasına ne diyeceksiniz, daha muhafazakar bir çevre sonuçta?

Bu tamamen medyanın çarpıtması. Aslında her yerde oluyor bu. ( savunmaya bak ) İç Anadolu insanının şefkatli kollarla insanları kucaklaması, o sıcak kalplere değmesi, misafirlerini başının üstünde ağırlaması gibi iyi özellikler farklı emelleri olan insanlarca suiistimal ediliyor. Şimdi bir toplantı için ayrılmam lazım, izninizle.

( Daha soracağımız sorular olduğu için toplantının yapılacağı yere kadar takip ediyoruz. 120 STK’nın birlikte düzenlediği ‘Ensar’a Tecavüz Ettirmeyiz’ kampanyasına katılıyor. Orada da aynı konuşmaları yaparken soru sormaya çalışınca, ‘Sen beni mi takip ediyorsun sapık?’ diye bağırıyor. Bakandan gelen sapık sözü üzerine mekandaki herkes bize saldırmaya niyetleniyor. Ufak sıyrıklarla olay yerinden kaçmayı başarıyoruz… )


RÖPORTAJ

Arda Turan: “Niye Beni Aldıklarını Ben de Tam Olarak Bilmiyorum...” »

Arda Turan: “Niye Beni Aldıklarını Ben de Tam Olarak Bilmiyorum...”

Türk futbolunun son dönemde yetiştirdiği en büyük yıldızlardan olan Arda Turan, geçtiğimiz günlerde tam 41 milyon Euro’ya Barcelona’ya transfer oldu. (hâlâ Türk parasıyla ne yapar, onu hesaplayın siz)

devamı »
RÖPORTAJ

Tüm Parasını Benzine Yatırarak İki Ayda Servet Elde Eden Cemal Taraksız, Başarısının Sırlarını Açıkladı... »

Tüm Parasını Benzine Yatırarak İki Ayda Servet Elde Eden Cemal Taraksız, Başarısının Sırlarını Açıkladı...

Bir süredir durdurulamayan yükselişiyle kısa zamanda köşeyi dönme hayali kuran tüm yatırımcıların iştahını kabartan doların cazibesine kapılmayıp kendi yatırım aracı olarak benzine yatırım yapan Cemal

devamı »