Röportaj


Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…”

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…”
bir ahraz haberi / 3.04.2016 19:54:39

17 Aralık’ta gözaltına alınmasının ardından hayırsever bir işadamı olduğunu öğrendiğimiz Rıza Sarraf, Türkiye’de uzun bir süre gündemde kalmıştı. Tam unutuldu derken Ebru Gündeş’le ( eşi oluyor, hala bilmiyorsanız siteyi terk edin şu an) Miami’ye tatile giderken havaalanında tutuklandı. ( o tutuklama anının görüntüsü yok mu ya bi yerde? ) Bu olaydan sonra bir anda milli kahramanımız haline gelen davanın savcısı Preet Bharara ile sadece ve sadece Resmi Gaste görüşebildi. Huzurlarınızda gözümüzün nuru, adalet timsali Preet Bharara:

Allah sizden razı olsun diyerek başlamak istiyorum izninizle.

Ya bu nedir böyle kardeşim. Şu yastığı da al arkamdan, rahatım ben. Tamam az çok biliyorum, kinlisiniz o İranlıya ama ( duygulanıyoruz, salya sümük ağlıyoruz ) İyi misin? Arkadaş ne yapıyorlar size Türkiye’de, İranlı bi dolandırıcı işte, neyse, ben sadece işimi yapıyorum, hem bu davanın Türkiye ile bir alakası yok, Amerika’yı da dolandırmış pezevenk. Aa şey, sen sil burayı. ( emrin olur abi, sileriz, veya kalsın ya, ne olacak )

Türkiye’den başka tutuklama olmayacak mı yani?


Bak o lokumu bi daha ağzıma sokmaya çalışırsan kalkar giderim, tamam güzel ama batırdın üstümü başımı ya. Benim bi düğmem 6 aydan başlıyor, haberin var mı senin? ( diğer sefer baklavayı deneyeyim ) Hah, sakin ol şöyle. Şu an görünen, başka bir tutuklama olmayacak gibi. Bizim dava İranlılarla ilgili, sizinkilere baktım da bizi dolandırmamışlar, Amerika’ya giren çıkan yok anlayacağın. ( böyle konuşurken bile o kadar savcı ki, yani bi insan bu kadar savcı olur ) Elimizde kanıt olursa ilerde belki onlar da davaya dahil olabilir.

Peki, en başa dönelim, bizim İranlı Miami’ye tatile gelmişti, nasıl oldu tutuklama, haberi falan yok muydu?

Ben aslında polislere otelde alın demiştim. Ama bizim polisler de okyanus ötesine mi bağlı nedir, dinlemediler beni. Çocuğunun önünde almışlar adamı gözaltına. O yakışmadı aslında, mesela havaalanında da eşinin bi şarkısı çalmış, neydi adı, ‘Gidiyor Gönlümün Efendisi’ ayıptır yani. ( bi 5 dakika falan gülüyoruz, toparlanınca devam ediyoruz )

Türkiye’den de çok farklı tepkiler geldi, nasıl karşıladınız bu durumu?

Ayağımın altındaki leğeni kaldırırsan anlatayım. ( tuz olsaydı biraz ) Birincisi böyle sevgi gösterileri oldu. Takipçi sayım 280 bine yaklaştı. Bunu ilk başta sakin karşıladım ama Mahmut diye bir adam, ‘Karını boşa beni al’ diye twit atınca korktum açıkçası. Bazı kişiler de küfür falan ettiler baya, inim falan yok benim birader, neyin kafasını yaşıyorsunuz siz, inşallah yolları düşmez buraya.

Son olarak Türkiye’ye bir mesajınız var mı?

Koli göndermeyi bıraksınlar artık. Buraya gelene kadar bozuluyor zaten. Bir de hepinizi çok takdir ediyorum, geometriye olan ilginiz ülkece ne kadar çalışkan olduğunuzu gösteriyor. Özellikle böyle bir siyasi davada bile paralellik konusu üzerinden tartışmanız çok sevindirici. Bu arada ben görevden falan da alınmadım, işimin başındayım. Amerika’yı dolandırmaya çalışan Sarraf da cezasını çekecek,  nasıl diyorsunuz siz, ‘Bir kişi kan yutturu, bin kişi deveyi güttürü’. İşte tam olarak böyle.

( Sonda ne dedi anlamadık ama öyle bir karizmayla söyledi ki diyecek söz bulamadık. Son olarak Rıza Sarraf’ı bi kere görebilir miyiz acaba diye soruyoruz. Kabul etmiyor, çünkü işinin ehli biri. Erdoğan’ın da bu aralar ABD’de olduğunu bildiği için Sarraf’ı çok gizli bir yerde tuttuklarını söyleyerek aramızdan ayrılıyor. Biz de Erdoğan’ın burada olduğunu hatırlayınca hızla okyanus ötesine doğru yol alıyoruz… )


RÖPORTAJ

Papa Francesco: “Tuğçe Bizi Bıraktıktan Sonra Adeta Dağıldık...” »

Papa Francesco: “Tuğçe Bizi Bıraktıktan Sonra Adeta Dağıldık...”

Geçtiğimiz hafta 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanan ve bu açıklaması ile Türkiye’den tepki çeken Papa Francesco, bir anda ülke gündemine geldi. Vatikan’da kendisiyle çok özel (baya mumla

devamı »
RÖPORTAJ

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..." »

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..."

Yunanistan’ın, çiçeği burnunda başbakanı Alexis Tsipras, başbakan olarak ilk röportajını (biz ilk diyorsak ilktir) Resmi Gaste’ye verdi. Solculuğu, ateistliği, gençliği, yakışıklılığı (tırt) gibi özel

devamı »