Röportaj


Papa Francesco: “Tuğçe Bizi Bıraktıktan Sonra Adeta Dağıldık...”

Papa Francesco: “Tuğçe Bizi Bıraktıktan Sonra Adeta Dağıldık...”
bir ahraz haberi / 26.4.2015 18:19:17

Geçtiğimiz hafta 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanan ve bu açıklaması ile Türkiye’den tepki çeken Papa Francesco, bir anda ülke gündemine geldi. Vatikan’da kendisiyle çok özel (baya mumlar falan vardı) bir röportaj yaptığımız Papa, hakkında bilinmeyenleri, Hristiyanlık hakkında yanlış bilinenleri, Türkiye ile ilgili fikirlerini bütün samimiyetiyle Resmi Gaste’ye anlattı. Huzurlarınızda Hristiyan aleminin Diyanet İşleri Başkanı Papa Francesco:

Önce şuradan başlamak istiyorum, Hıristiyan mı, Hristiyan mı?

Bu kadar hazırlık yaptık, Türkiye’den misafir geliyor diye, böyle bir soruyla başlamak hoş olmadı tabii ama, yine de cevap bekliyor gibisin, o yüzden söyleyeyim, Hristiyan. I harfi yok arada. Yüzyıllardır süren geleneğimizde, I harfini hiç kullanmadık. Sen de röportaj boyunca buna dikkat edersen seviniriz. (dalga geçiyor bence)

Peki, dikkat edeceğim. 1915 olayları ile ilgili yaptığınız açıklama çok tepki çekti ama, ondan önce Türkiye ziyaretinizi sormak istiyorum. İzlenimleriniz neler, Ak-Saray’ın ilk ziyaretçisi sizdiniz?

Ben Ankara’ya ve İstanbul’a gittim ama Aksaray’a gitmedim. Bir yanlışınız olacak.

Ak-Saray derken Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı kast ediyorum. (daha Ak-Saray’ı bilmiyor, 1915’teki olaylar hakkında oradan atıp tutuyor)

Onu mu diyorsun? Çok büyük ve gösterişli bir saray. Bu kadar lükse ne gerek var diyeceğim ama sonuçta biz Hristiyanları ilgilendiren bir mesele yok. İstediğiniz sarayı yapabilirsiniz. Ben de ilk gördüğümde etkilendim tabii. İlk ziyaretçi olarak beni seçmeniz de ayrıca onur verici bir durum. Ben gittiğimde yeni yapılmış olduğu için içerisi hep soğuktu, bayağı bi belim ağrıdı ama onun dışında bir sorun yok. (Hacı emmi bunlar hep yaşlılıktan, diyemiyoruz tabii)

Ankara dışında İstanbul’da Bartholomeos ile de görüştünüz. Geçen hafta yaptığınız açıklamanın bu görüşme ile bir ilgisi var mı?

Aslında ben o zaman da böyle bir açıklama yapacaktım ama Bartholomeos (Rum Ortodoks patriği olduğunu biliyorsunuzdur herhalde, ben de yeni öğrendim gerçi) beni uyardı, deplasmandasın dedi, Tanrı korusun Ağca’yı falan üstüne salarlar dedi de beni ikna etti. Gerçi ben Tanrı’dan başka bir şeyden korkmam ama hem bir sıkıntı çıksın istemedim; hem de alttan alta bilgi topladım. Türkiye’de aradığımı bulamayınca da İtalya’da o açıklamayı yaptım. Aslında Bartho da inanıyor soykırıma, bakma sen. (görevden alacaklar patriği, bak buraya yazıyorum)

Aradığımı bulamayınca dediniz?

(Duygulanıyor, sesi titriyor) Önce Ankara’da karşılaşırız, mutlaka beni görmeye gelir dedim, orada göremeyince İstanbul’da kesin karşılaşırız dedim ama gelmedi. Tuğçe Kazaz’dan bahsediyorum. Bütün ziyaretim boyunca gelmesini bekledim ama o kadar günah çıkarmalar yalanmış meğer. Hadi Müslüman oldun, anlarım ama dininin örf ve adetlerinde büyüğünü ziyaret etmek yok mu? Hiç yakıştıramadım, insan gelip bir elimi öper hiç olmazsa. (çok ayıp etmiş)

Çok etkilenmişsiniz anlaşılan.

Tabii ki etkilendim. Tuğçe'nin bizim dine yatay geçiş yapması (Semavi dinler arasındaki geçişi kast ediyor) Hristiyan aleminin üzerindeki ölü toprağını atmasını sağladı. Ancak bir gün öğrendik ki Budist olmuş, sonra gene öğrendik ki Hristiyan oldu. Tam her şey düzeldi derken 3 farklı dine geçip son olarak Müslümanlığı seçti. İşte o zaman geri kazanamayacağımızı anladık. Gerçi hala ümidi kesmiş değiliz ama Türkiye’de ziyarete gelmeyince hayal kırıklığına uğradım. Biz o gittikten sonra çok dağıldık. Ne olur geri dön Tuğçe! (baya mübarek kızmış, biz de dikkat edelim artık)

Peki, şimdi soykırım açıklamanıza gelelim. Türkiye’den büyük tepkiler geldi, bekliyordunuz herhalde bu tepkiyi?

Yani tabii ki bekliyordum tabii. Ne de olsa ota b.ka tepki veriyorsunuz. Ama bu kadarını beklemiyordum. Nerden bulmuşsa telefonumu, biri beni arıyor. ‘Bir daha gel de sana arşivlerimi göstereyim’ diyor, bir başkası, ‘Papaz efendi sen karışma, önce Kim Kardashian üstünü örtsün’ diyor. Hele bi tanesi aradı geçen, ‘Seni aforoz ederim, akıllı ol papalık’ dedi. Bu nedir Tanrı aşkına? Hani 2 ay önce kutsiyetpenahtık. Tamam, tepki göster de bu kadarı fazla. Sonuçta 86 yaşında adamım ben, yüreğim kaldırmıyor bunca yükü.

Pişman mısınız peki o açıklamalardan dolayı? Türkiye ile aranızda gerginlik devam edecek gibi duruyor.

Yoo, pişman değilim. Bak yine kulağım çınlıyor, Haspinallah, siz silersiniz değil mi burayı, dilime takılmış öyle. (he he sileriz) Türkiye ile de meseleyi tatlıya bağlamak için elimden geleni yapacağım. Geçen gün burada birisiyle görüştük, mevcut sistem Hristiyanlığa hitap ediyor, Müslümanlık için en ideali başkanlık sistemi deyip en azından ortamı yatıştırın dedi. Bakalım artık onu deneyeceğiz. Bir saniye lütfen.

(Yardımcısı ile görüşüyor, Tuğçe Kazaz’ın yaşadığı pişmanlıklarla ilgili bir kitap yazdığını öğreniyor, kitapta Hristiyanlıktan çok kötü bir şekilde bahsettiğini öğrenince koca çınar adeta yıkılıyor. Biz de hemen olay yerinden sıvışıyor, ikindi namazını eda etmek üzere Vatikan’da cami aramak için yola koyuluyoruz.)

 


RÖPORTAJ

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…” »

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…”

17 Aralık’ta gözaltına alınmasının ardından hayırsever bir işadamı olduğunu öğrendiğimiz Rıza Sarraf, Türkiye’de uzun bir süre gündemde kalmıştı. Tam unutuldu derken Ebru Gündeş’le ( eşi oluyor, hala

devamı »
RÖPORTAJ

Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Hakan Albayrak: "Yandaş olmak ne yazık ki cebi doldurmaya yetmiyor!" »

Diriliş Postası Genel Yayın Yönetmeni Hakan Albayrak: "Yandaş olmak ne yazık ki cebi doldurmaya yetmiyor!"

Hükümet yanlısı olduğunu her platformda dile getiren, Erdoğan hakkındamethiyeler düzen ve onun Allah'tan gelen bir rahmet olduğu yorumunu yapanHakan Albayrak, geçtiğimiz günlerde genel yayın yönetmeni

devamı »