Röportaj


Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: “Ulan Bütün Paralarınızın Üstünde Benim İmzam Var, Biraz Saygı Be…”

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı: “Ulan Bütün Paralarınızın Üstünde Benim İmzam Var, Biraz Saygı Be…”
bir ahraz haberi / 15.02.2015 16:56:16

Son günlerin en çok konuşulan ismi (biz en çok konuşulan diyorsak en çok konuşulan) Erdem Başçı, hakkında merak edilenleri Resmi Gaste’ye anlattı. Özellikle son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedefindeki 378 kişi ve kurumdan biri olan Başçı (saydık, en son 378’di), her şeye rağmen polemikten kaçınmıştı. Ancak ısrarımıza dayanamayan Başçı’yla para basma, faiz indirimi, genel seçimler, kelliğin çözümü, Fenerbahçe’nin hali gibi birçok konuyu konuşma şansı bulduk. İşte huzurlarınızda ekranlarda çok efendi görünen ama aslında içinde bir canavar taşıyan Erdem Başçı:

Erdem Bey, dolardaki artış yüzünden Erdoğan tarafından eleştirildiniz. Bu konuyu bir de sizden dinlemek istiyoruz, neden artıyor dolar?

Şimdi aslına bakarsanız küresel piyasalarda büyümeye ilişkin endişeler dolara olan talebin artmasına yol açtı. (ne yapıyor bu?) Başta Uluslararası Para Fonu, yani İMF olmak üzere önde gelen kuruluşların küresel büyüme tahminlerini düşürmesi….. (IMF’nin açılımı o muymuş) …. yıllık parasal tabanı hedefini artırdığını açıklaması ise doların yukarı yönlü hareketine ivme….

Abi, tamam, lütfen geri zekalıya anlatır gibi anlatır mısın?

Haa, tamam o zaman şöyle diyeyim. O Tayyip Efendi bi sussa düşecek tükürdüğümün doları, ama susmuyor işte. (bak ne güzel anladım) Arkadaş, sen cumhurbaşkanısın ya, gez, dolaş, hayret et, ne bileyim saray da yaptırdın kendine zaten, bak sinirlendim iyice, lan sen önce o sarayın hesabını ver!!! (adam dolmuş iyice, ne yapsak silsek mi burayı? Aman bize ne ya)

Yalnız bunlar çok ağır sözler, başınız belaya girmesin?

Yani girerse girsin, ne olacak bu saatten sonra, insanlarda vefa kalmamış arkadaş. Kullandığınız paralar var ya, hepsinin üstünde benim imzam var, insan biraz saygı gösterir. Ne zaman artık çıkıp açıklama yapacağım, bağırıp çağıracağım desem durduruyorlar; ‘Abi sen ağırbaşlı ol, Bizim işimiz para, güç zaten bizde, Cevap vereceksin de ne olacak paralel diyecekler.’ dediler de susturdular beni. Ama artık yeter, Resmi Gaste’ye verdiğim bu röportajla sesimi herkese duyuracağım. (herkes duyacak abi emin ol sen, diyemiyoruz tabii)

Peki, bundan sonra ne olacak, istifa mı edeceksiniz?

Yok ya, ne istifası. Bir sürü param var, deli misin? Kimse gelip alamaz beni buradan. Para basıyoruz biz burada, para. (adamdaki havaya bak ya) Valla bi keserim musluğu görürsünüz. Kaldırayım mı faizi, bak kaldırırım istersen. Hadi kaldır de kaldırayım. (Tövbe tövbe) Korkma ya, bir şey olmaz, indiririz tekrar, Merkez Bankası’yız biz, kimse bize dokunamaz. (sıyırmış kafayı bu, para bozuyor işte insanı)

Son olarak herkesin merak ettiği soruyu sormak istiyorum. İstediğiniz kadar para basabiliyor musunuz? Yani şimdi isteseniz baya bi para basamaz mısınız? Ama çok yani, 100 milyon falan…

Bak ya, bu mu şimdi habercilik? (yarın Akit muhabiri gelsin de gör haberciliği) Gerçi sen de haklısın. 3 yıldır görevdeyim, akrabam iki katına çıktı yeminle. Arayan, mesaj çeken, borç para isteyen, sen bankacısın, kredi lazım diyen, daha neler neler. (Ben de aramıştım da açmamıştı) Annem bile para istemişti benden. Kaynının oğlu mu ne evleniyormuş, çeyrek takacakmış. Anne ben vereyim sana para, dedim ama yok dedi, ille basacakmışım parayı. Şimdi nasıl anlatacaksın durumu (anneye yapılır mı be, ayıp), İki ay konuşmadı benimle. Kardeşim kabaca söyleyeyim, bu işin bir dengesi var, çok para bassak piyasalar için daha kötü olur, ama paraya ihtiyacın varsa çekinme söyle.

(Söylüyoruz. 1000 lira borç verebilir misin abi, diyoruz ama bende de yok diyor. Şu an üzerimde yok, olsa valla veririm, seni mi kıracağım diyerek bizi göndermeye çalııyor. Abi bi ayakkabı kutsuna baksan belki çıkar diyoruz, sinirleniyor. Güvenliği çağırıyor. İşi tatlıya bağlayıp 100 lira borç alarak yanından ayrılıyoruz. Taksiye binip evimize döndüğümüzde taksici verdiğimiz 100 liranın sahte olduğunu söylüyor. Üzerimizde başka para da olmadığı için taksici abiden temiz bir dayak yiyerek röportajı bitiriyoruz)


RÖPORTAJ

3 Büyüklerin Hocaları İle İlk Yarıyı Değerlendirdik: “O Değil de Bu Hakemlerle Lig Biter mi?” »

3 Büyüklerin Hocaları İle İlk Yarıyı Değerlendirdik: “O Değil de Bu Hakemlerle Lig Biter mi?”

Süper Lig’e kış tatili nedeniyle planlanandan bir hafta erken ara verilmesini fırsat bilerek üç büyük takımının hocaları Slaven Bilic, Hamza Hamzaoğlu ve İsmail Kartal ile sizin için görüştük. Üç dene

devamı »
RÖPORTAJ

Hamza Hamzaoğlu: “Saf Gibi de Ceketi Alıp Çıktık Ama...” »

Hamza Hamzaoğlu: “Saf Gibi de Ceketi Alıp Çıktık Ama...”

Geçen sezonun 11. haftasında Galatasaray’ın başına geçen, bir sezonda 3 kupa kazandıran ancak bu sezon özellikle yönetim ve taraftarla arasında sıkıntı çıkan Hamza Hamzaoğlu, hafta içinde Galatasaray’

devamı »