Röportaj


Mario Gomez: "Türkiye’de 1 yılda yaşadığımı, koskoca Almanya 30 yılda yaşamadı…"

Mario Gomez: "Türkiye’de 1 yılda yaşadığımı, koskoca Almanya 30 yılda yaşamadı…"
bir ahraz haberi / 23.07.2016 14:16:33

Geçen sezon başında bir yıllığına kiralanan Mario Gomez geçtiğimiz hafta sonu Beşiktaş ile yola devam etmeme kararı aldı. Almanya’da bir kafede buluşma isteğimizi ilk başta ‘Artık Türkiye’den birini görmek istemiyorum.’ diyerek reddeden, ancak Beşiktaş’lı olduğumuzu öğrenince biraz yumuşayan Mario Gomez ile tarihi bir röportaj gerçekleştirdik. ( biz tarihi diyorsak tarihidir ) Huzurlarınızda bu kararın gerekçelerini, Türkiye’de geçirdiği bir yılı ve gelecek planlarını konuştuğumuz Süper Mario Gomez:

İlk başta görüşmek istemediniz, bu kadar soğudunuz mu Türkiye’den?

Kardeşim, sen şimdi benimle aynı masadasın ya, kafamıza 3 boynuzlu gergedan düşer mi diye endişe duyuyorum ben? ( düşsün yani ne var bunda şaşacak ) Nasıl bir ülkesiniz anlamadım ki? Zaten ilk başta da Beşiktaş’a gelirim, gollerimi atarım, sene sonunda kesin 3. oluruz, ben de yine giderim diyordum, kimse bana kal demez zannettim. Ama şansıma takım şampiyon oldu. ‘N’olur gitme, sensiz ne yaparız?’ , ‘Sen kralsın, burada kendini buldun’ diye diye kafamı bulandırdılar ama olmazdı yani, bir dakika daha kalamazdım o ülkede.

Çok etkilenmişsiniz anlaşılan?

( Sinirleniyor ) Bak oğlum, ben oradan bakınca Almanyalı sanılabilirim ama bizim aslımız Brezilya’ya dayanıyor, benden profesyonellik, soğukkanlılık falan bekleme, sana burdan bi uçarım, Bayern Münih’in stadına gider gol olursun. ( biz de yılda 10 tane darbe savuşturan ülkeden geliyoruz oğlum, diyemiyoruz tabii ) Etkilenmek ne ya? Ülkeye geldim İstanbul’da saldırı oldu, korkutmamak için düğündür dediler, bir ay sonra başkentinizde saldırı oldu, tamam geçti dedik, bir ay sonra yine başkentinizde saldırı oldu, bu da tamam, artık devlet olayı ciddiye aldı dedik, bu sefer yine İstanbul’da patlama oldu. En son yine bi Türkiye’ye gideyim, belki durum değişmiştir dedim, darbe oldu darbe!!!

Kulüp yönetimi size olayın kontrol altında olduğunu söylemedi mi?

Ne diyecekler Tanrı aşkına, ülke kontrol altında ama bizim stada helikopter inmiş mi diyecekler? Lan şampiyonluk kutladığım stada askeri helikopter inmiş, hala takımdan ayrılmama şaşırıyorsunuz. ( biraz haklı gibi ) Gerçi aradım yönetimi, adamlar o kadar normal karşılıyor ki durumu, ‘Çimleri hep heba etmiş şerefsizler ya, ama onarırız, en geç 3. hafta stadımıza geçeriz diyor.’ Çime takılmışlar, hibrit çim çok zarar gördü diyorlar. Çıldırmamak elde değil. ( tamam sen de çok şeyapma )

Taraftarın tepkisini nasıl karşıladınız, çok üzüldüler?

Yani sonuçta ben de sevdim onları, güzel günlerimiz de oldu Türkiye’de, yani olmuştur muhakkak, oldu herhalde ya, bakiyim, mutlaka bir günüm güzel geçmiştir, hah, şampiyonluk günü, gerçi o gün de benim arabanın lastiğini sökmüşlerdi, neyse, tepkiler genelde hoş ama kızanlar da var, beni suçlayanlar. ‘Gol atamıyordun, seni p.zevenklerin elinden gittik aldık’ demiş bi tanesi, ne dedi tam anlamadım ama o da Türkiye’ye özgü bir gariplik olsa gerek. ( sinirlenmemeye çalışıyoruz, haklı olabilir belki ama bi ukala tavırlar )

Peki şimdi ne yapacaksınız?

Mümkünse Türkiye’den en az 1000 km uzak bir takımda oynamak istiyorum, evet belki Avrupa da sıkıntılı ama benim bir yılda çektiğimi Almanya 30 yılda çekmedi. Dortmund’tan teklif var, galiba oraya gideceğim, sözleşmemde madde var zaten, bonservisin yarısını da Beşiktaş alacak, yine yırttınız var ya, siz bana şükredin? ( Artık kopuyoruz )

Ulan seni de adam yerine koyduk, sevdik. Ne ukala bir tipmişsin arkadaş, kral olmuşsun ama adam olamamışsın adam. Bu kadar insan seni sevdi, şu söylediğin cümlelere bak, asıl darbeyi sen bize yaptın Mario, bizim ülkenin çok sevdiğim bir lafı vardır, duy de öğren; ‘Adam sandık eşşeği, alnımıza değdi da..ağı’

( Tercüman her cümleyi kelimesi kelimesine çeviriyor. Yapma etme diyoruz ama yeminli tercümanım ben diyor. Son deyimi nasıl çevirdiyse artık 2 metrelik adamın gözleri açılıyor, bizi dövmeye başlıyor, o yetmiyormuş gibi tercümanı da dövüyor, olay bittikten sonra mekana zarar verdik diye kafenin sahibi de dövüyor. Hastane masrafları epey tuttuğu için Türkiye’ye de dönemiyoruz, patrondan tırsıyoruz, ülke de karışık zaten, biz biraz daha buralardayız, görüşmek üzere, kimliksiz sokağa çıkmayın sakın… )


RÖPORTAJ

3 Büyüklerin Hocaları İle İlk Yarıyı Değerlendirdik: “O Değil de Bu Hakemlerle Lig Biter mi?” »

3 Büyüklerin Hocaları İle İlk Yarıyı Değerlendirdik: “O Değil de Bu Hakemlerle Lig Biter mi?”

Süper Lig’e kış tatili nedeniyle planlanandan bir hafta erken ara verilmesini fırsat bilerek üç büyük takımının hocaları Slaven Bilic, Hamza Hamzaoğlu ve İsmail Kartal ile sizin için görüştük. Üç dene

devamı »
RÖPORTAJ

Ebru Gündeş: Mükemmelim Ve Siz Bunu Çekemiyorsunuz… »

Ebru Gündeş: Mükemmelim Ve Siz Bunu Çekemiyorsunuz…

O Ses Türkiye yarışmasında birinciliği Ebru Gündeş’in takımından Elnur Hüseynov’un kazanmasıyla birlikte tüm gözler Elnur Huseynov’da olması gerekirken nedense yine Ebru Gündeş’teydi. Eşinin gözaltına

devamı »