Röportaj


Hüseyin Çelik: “Hani beraber yürümüştük?”

Hüseyin Çelik: “Hani beraber yürümüştük?”
bir ahraz haberi / 14.02.2016 19:50:54


Bülent Arınç’ın açıklamaları ile başlayan siyasi gerilime yaptığı retweet ile dahil olan Hüseyin Çelik, tartışmalardaki tarafını belirlemiş oldu. Onunla ve Bülent Arınç’la başlayan bu gruba sonradan birçok eski bakan ve milletvekili de katıldı. Yaptığı açıklamalarla gündemden düşmeyen eski bakan Hüseyin Çelik, yaşananları tüm çıplaklığıyla Resmi Gaste’ye anlattı. ( Çıplaklık kelimesini ilk defa Hüseyin Çelik’te kullandım, bu da benim şansım ) Huzurlarınızda bir başka ‘O Zat’, Hüseyin Çelik...

Röportajı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerçi bu ara çok sık röportaj veriyorsunuz?

Doğrudur, bu ara sık sık röportaj veriyorum ama eskiden de hükümet sözcüsüydüm. ( Duygulanıyor, sesi titriyor ) Çıkardım Kanal 7’ye, TGRT’ye güzel güzel sorular sorarlardı, gerçi bazen biz hazırlardık soruları, bunları soracaksınız derdik, onlar da sorardı, cevabını yapıştırırdık anında. Güzel günlerdi ama çok şey değişti, o günlerden bu günlere.

Neler değişti mesela?

Her şeyden önce danışman bi ekip peyda oldu. Adama ekonomideki gidişat kötü diyoruz, ‘Ben Erdoğan için 2 şarjör boşaltırım, alayını indiririm.’ diyor. ( Yiğit Bulut’tan bahsediyor, anlamışsınızdır gerçi, niye yazdıysam o kadar ) Sonra gazetelerdeki yazarlar, yok şuna suikast, yok buna darbe, bi ara ben bile acaba bilmeden bi darbe girişiminde bulunmuş olabilir miyim dedim, istihbarata sordum, haberimiz olmadı dediler, ben de üstelemedim tabii.

Peki hiç müdahale etmediniz mi? Sonuçta bir ağırlığınız var.

Müdahale etmeye çalıştım ama can da tatlı bi yerde. Onca yıldır emek vermişsin, vekillik bakanlık yapmışsın. Bi laf ettin diye hemen tıksınlar kodese, insanın içi el vermiyor. Bir yandan da şu internet meselesi can sıkıcı. Bir gün yine bir darbe girişimini engelledik diyorlardı, hangisi hatırlamıyorum, yeter artık dedim, Twitter’dan bir şeyler yazayım, bir yerleri retweet edeyim derken bir de baktım Sinan Akçıl’ın şarkısını paylaşmışım. İyice rezil oldum. Vekillik süreci bitince internet kullanmaya başladım, bilgisayarda da iyiyim, inanır mısın excel diye bi program yapmışlar, asrın icadı. ( İnanıyoruz )

Birçok eski bakan ve vekil de sizin gibi isyan ediyor. Hiç bir araya geldiniz mi?

Geçen gün bir lokantaya gidelim dedik, hem bir şeyler yeriz hem de oturur bu durumları konuşuruz, nerden duymuşlarsa lokantaya kayyum atamışlar. Yeni gelen adam da orayı Çin lokantasına çevirmiş. Biz yine de gidelim dedik ama ülkücüler saldırmış, camlar falan hep yerde. Dedik biz bir daha toplanmayalım, böyle sosyal ortamlardan görüşelim.

Erdoğan ile hiç görüştünüz mü?

Nasıl görüşelim? Diyorum ya yalakalar sarmış dört bir yanını diye. ( burada sadece Yiğit Bulut değil, tüm yalakalardan bahsediyor, ben demedim, o dedi ) Hain olduk, dönek olduk bir anda. Gerçi geçen gün başka bir Hüseyin’i aramıştı herhalde, açtım telefonu, ‘Hüseyinciğim nasılsın?’ dedi, arayı düzeltecek herhalde diye iyiyim sayın cumhurbaşkanım siz nasılsınız dedim. Yanlış aradığını anlamış, bir bağırdı, bir bağırdı ki sorma, yani neler söylediğini anlatmama terbiyem müsaade etmez şimdi. Aramız baya kötü senin anlayacağın.

Abdullah Gül ile de görüştünüz. Yeni bir parti ihtimali var mı?

Zannetmiyorum. İş işten geçti artık. Biz yeni parti istemiyoruz ki zaten, AKP’nin, yani Ak Parti’nin, sen burayı silersin, ( he he sileriz ) tekrar eski günlerine dönmesini istiyoruz. Abdullah Bey de iyi, hoş ama sakin olun, bizi harcamazlar, aslında bizi çok seviyorlar diye diye bizi geçiştiriyor. Biz Ak Parti’ye yıllarımızı verdik be, öyle kolay mı? Yusuf Yerkel’i savundum ben, Yusuf Yerkel’i. Adam tekme atarken ayağı sakatlandı diyebildim. Bunu yapabilecek bir babayiğit var mı bu partide…


( Ağlayarak uzaklaşıyor. Son dönemde Bülent Arınç’la yakınlaşmasının doğal sonucudur herhalde diyoruz, bir müddet daha bekliyoruz ancak tam toparlanacak gibi olurken Nabi Avcı’nın ‘Öğretmenler ilgi çekmek için intihar ediyorlar.’ açıklamasını görüyor. ‘Benim yerime bakan yaptıkları adama bak.’ diyerek hıçkırıklar içinde yanımızdan ayrılıyor. Biz de olay bizim başımıza kalmadan hızlıca olay yerinden uzaklaşıyoruz… )

 


RÖPORTAJ

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..." »

Tsipras, Türkiye'ye İlk Mesajını Verdi: “Baklava Yunan'ındır, Kimseye Yedirmeyiz..."

Yunanistan’ın, çiçeği burnunda başbakanı Alexis Tsipras, başbakan olarak ilk röportajını (biz ilk diyorsak ilktir) Resmi Gaste’ye verdi. Solculuğu, ateistliği, gençliği, yakışıklılığı (tırt) gibi özel

devamı »
RÖPORTAJ

Deniz Baykal: "Kaybetmenin Ne Olduğunu Bilirim, Erdoğan'ı Teselli Etmeye Gitmiştim..." »

Deniz Baykal: "Kaybetmenin Ne Olduğunu Bilirim, Erdoğan'ı Teselli Etmeye Gitmiştim..."

7 Haziran milletvekili seçimlerinin ardından tek başına iktidar olan herhangi bir parti çıkmadı. (umarım mutlusunuzdur) Seçimlerin ardından koalisyon ihtimalleri ile birlikte herkesin konuştuğu isim b

devamı »