Röportaj


Fikri Işık: "Bizi İleri Demokrasiye Ulaştıracak En Önemli Şey Yerli Otomobil..."

Fikri Işık: "Bizi İleri Demokrasiye Ulaştıracak En Önemli Şey Yerli Otomobil..."
bir ahraz haberi / 18.10.2015 15:28:45

Sosyal medya üzerinden paylaştığı yerli otomobil prototipinin fotoğraflarıyla bir anda gündeme gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli araçla ilgili bilinmeyenleri sadece Resmi Gaste’ye anlattı. (bu bilinmeyenleri sadece bize anlattı. Başka yerde başka bilinmeyen de anlatmış olabilir) Huzurlarınızda bilimi, sanayiyi, teknolojiyi ve merakla beklenen yerli otomobili konuştuğumuz Bakan Fikri Işık:

İlk başta çok merak edilen yerli otomobille başlamak istiyorum. Cadillac BLS’nin benzeri denildi?

Şimdi arkadaşım, bu daha aracın prototipi. Siz prototip ne demek bilmezsiniz, şöyle söyleyeyim, hani bi ayakkabı alırsın da ayağını sıkar, tezgahtar da sana der ki ‘Zamanla açılacak, giydikçe genişler o.’ İşte bu da böyle, biz bi arabayı alalım, kullanmaya başlayın, zamanla o benzerlik ortadan kalkacak.

Şu anda benzer olduğunu kabul ediyorsunuz o zaman?

Aynı firma yaptığı için adamlar ‘Elimizde hazır var, bununla yapalım mı’ dedi, biz de şimdi yeni bir tasarım pahalı olur diye kabul ettik. Allah seni inandırsın, (tırnağıyla dişini temizliyor) şunun yeni modeli ile arasında 5000 lira oynuyor. Bir şey de yaptıkları yok ha, malzeme aynı, adam çizime 5000 katıyor kafadan. (Arabasının anahtarıyla kulağını kaşıyor)

Ama bu çokça da eleştirildi, hatta kimilerince hayal kırıklığı şeklinde yorumlandı.

Onların hayallerinden başlarsam konu çok farklı bir yere gider. 

Seçim arefesi açtırmasınlar benim ağzımı. Biz bu arabada farklı bir sistem deneseydik ne olacaktı ki? Yine bütün arabayı süslerle doldurmayacak mıydık, her yere yazılar asmayacak mıydık, orijinali kirlenmesin diye kılıflarla kaplamayacak mıydık? Ne gerek var yeni tasarıma, zaten araba alındıktan bir hafta sonra tasarımla ilgili bir şey kalmıyor ki görünen. (Haklı gibi ama du bakalım) Bunlar bizim ilerlememizi istemeyen mihrakların oyunu.

Yerli otomobil bizi ne kadar ileri götürebilir ki, buna gerek olmadığını söyleyenler de var?

Sen paralelci misin? Doğan medya mı bu, HDP’li misin yoksa? Bir dakika (Yanımızdan ayrılıyor, telefonla birilerini arıyor, hakkımızda işe yarar hiçbir bilgi yok, e üzülüyoruz tabii) Bu soruyu gençliğine veriyorum. Çünkü yıllarını bu mesleğe adamış birçok gazeteci ile görüştüm, hepsi tebrik etti beni. Bir tek Mehmet Barlas biraz eleştirdi, tanıtımda Erdoğan’a çok değinmemişim diye, sosyal medyanın azizliği dedim sakinleştirdim. Anlayacağın yerli otomobil bizi ileri demokrasiye taşıyacak olan şey. (Oha artık!!! Böyle diyemem, dur incelteyim)

Bu kadar iddialısınız yani?

Tabii ki, bu arada ileri demokrasiye taşıyacak ilk şey tabii ki başkanlık sistemi, yani en azından 330’u geçmemiz, o da olmazsa 276’yı bulmak artık. Bu bizi ileri demokrasinin belli bir yerine getirecek ama asıl o yokuşu çıkaracak olan yerli araçtır. Misal, seçim için sandığa gidiyorsun, ama araba yerli değil, ne oldu, moraller düştü. Meclise bakıyorsun bütün milletvekillerinin arabası yabancı, demokrasiye inancın azalıyor. Aslında yeni anayasadan bile daha önemli derdim ama yeni anayasada başkanlık olacağı için inşallah, bu ikinci sırada kalsa da olur.

Son sorum, biz ne zaman binebileceğiz bu arabaya?

Şimdi en geç 2020’ye kadar araba elinizde olur. Bizim bi testimiz var, 1 Kasım’da yapılacak. Eğer o test geçilirse aracın yapımı hızlanacak. Şu test daha erken sonuçlansın dedik ama ‘Daha erkene olur diyen yalan söyler abi’ dediler, ikna olduk. 1 Kasım’da durum bi netleşsin, biz ondan sonra artık hızlanacağız. Milli iradenin sesi olacak olan bu otomobille çok güzel günler bizi bekliyor.

(Korumalarıyla birlikte yanımızdan ayrılmak üzere kalkıyor, 3 Mercedes hareket etmek üzereyken biri arızalanıyor. Yeni bir araç gönderiyorlar ama gelen aracın BMW olduğunu öğrenen Bakan sinirleniyor. ‘Ben Mercedes’ten başka araçla yola çıkmam’ diyerek korumalarına kızdıktan sonra, çağrılan yeni Mercedes’e biniyor, ve aramızdan hızla uzaklaşıyor.)


RÖPORTAJ

Yiğit Bulut: "Erdoğan İçin Saçımı Bile Kazıtırım..." »

Yiğit Bulut: "Erdoğan İçin Saçımı Bile Kazıtırım..."

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık döneminde başdanışmanlık, cumhurbaşkanlığı döneminde de ekonomiden sorumlu başdanışmanlık görevine getirilen Yiğit Bulut, geçtiğimiz günlerde bir televizyon program

devamı »
RÖPORTAJ

Fadıl Akgündüz: "Cem Uzan Kardeşime de Kumpas Kurdular..." »

Fadıl Akgündüz: "Cem Uzan Kardeşime de Kumpas Kurdular..."

Türkiye’de dolandırıcılık denince akla gelen 10 isimden biri olan Fadıl Akgündüz, geçtiğimiz günlerde Siirt’ten bağımsız milletvekili adaylığı için başvuruda bulundu. Adaylık başvurusu ile yeniden gün

devamı »