Röportaj


Etyen Mahçupyan: "Soykırım Bile Ermenilerin AK Parti Sevdasını Söndüremedi..."

Etyen Mahçupyan: "Soykırım Bile Ermenilerin AK Parti Sevdasını Söndüremedi..."
bir ahraz haberi / 19.04.2015 16:49:37

17-25 Aralık davalarının ardından Zaman gazetesinden ayrılan, şu anda Akşam gazetesinde köşe yazarlığı ile birlikte Ahmet Davutoğlu başbakan olduktan sonra başdanışmanlık görevine kadar yükselen (Allah yürü ya kulum demiş) Etyen Mahçupyan'ın, geçtiğimiz günlerde başdanışmanlık görevinden ayrıldığı söylentileri yayıldı. Yaptığı açıklamalar yüzünden görevden alındığı iddiası ortaya atılan Mahçupyan, bu iddialara sadece Resmi Gaste aracılığı ile cevap verdi. Huzurlarınızda emekliliğini, Ermeni soykırımı iddialarını, Zaman’dan ayrılışını, Yeni Türkiye’yi, Eski Türkiye’yi ve bunun gibi daha nice meseleyi konuştuğumuz Mahçupyan röportajı:

Yaptığınız açıklamalar sonrası görevden alındığınız söyleniyor. Bize bu süreci anlatır mısınız?

Pardon, çok önemli bir telefon geldi de, bakmam lazım. (Davutoğlu arıyor, isteyerek kulak misafiri oluyoruz) “Evet efendim, onu söyleyeceksiniz. R’leri uzatarak, evet. Katırlar katledilmiş gibi yansıtılıyor, CeHaPe döneminde öldürülen katırlardan haberiniz var mı dedikten sonra Extacy Demirtaş, Extacy İhsanoğlu, U’yu uzatarak, tamam, hürmetler efendim, hürmetler, saygılar.” Kusura bakma, ne diyordun?

Başdanışmanlık görevinden alındınız mı diyecektim ama işinizin başındasınız anlaşılan.

Ya onlar boş işler, takılmayın siz onlara. Prosedür gereği yaş haddinden emekli olmam gerekiyormuş. İlk başta gerek yok, biz yasaları değil, anayasayı bile tanımıyoruz falan dediler ama ben önemli değil dedim. Zaten bizi bağlamaz böyle şeyler, biz işimize bakarız. Ayrıca görevden alma gibi bir şey söz konusu bile olmadı. Niye böyle bir şey yapsınlar ki?

Yaptığınız açıklamalar çok tepki çekiyor. Mesela soykırımın olduğunu söylemiştiniz ve bu açıklamaya AKP’den tepki gelmişti.

Öncelikle AKP değil, Ak Parti. Bizde Ak Parti'ye Ak Parti denir. (Bizde de AKP denir ama emekli adamsın, karışmayayım) Ben 1915’te soykırım oldu demiş olabilirim belki ama biz Ermeniler, soykırıma rağmen Ak Parti’nin verdiği demokrasi mücadelesinin yanında durduk. Bu mücadelede affedersiniz ama Ermeni olarak elimizden geleni yaptık. (affettim) Yolsuzluk iddialarına Ak Parti seçmeninin neredeyse %70’i inandı ama biz inanmadık, Ak Parti’nin yanında durduk.

Bütün Ermeniler mi?

Nerdeee... Mesela benim gibi, Markar Esayan gibi vatansever Ermeniler hep Ak Parti’nin yanında yer aldı. Ama ne yazık ki herkes bizim gibi değil. Türklerin içinde CHP’ye oy verenler olduğu gibi maalesef Ermenilerin içinde de var. Yine de nerden baksan bi %70’i tabii ki Ak Parti’ye oy veriyordur.

Ama Erdoğan’ın "Affedersiniz bana Ermeni dediler" gibi çıkışları var, soykırım da kabul edilmiyor Ak Parti tarafından, %70 iddialı bir rakam değil mi?

Tamam %60 olsun. (biraz daha uğraşsak %5’e ikna ederiz) Ama daha aşağısı olmaz. Hem Erdoğan’ın bu ülkede çatmadığı etnik veya dini grup kaldı mı yani? Biz vatani görev olarak görmeliyiz bunu, Erdoğan’dan azar işittin mi, vergi vermiş gibi, askere gitmiş gibi görevini yapmış sayacaksın. (Hacı Emmi seni bu partide fazla tutmazlar, diyemiyoruz tabii) Zaten hep paralel medya büyütüyor böyle şeyleri, biz takılmıyoruz fazla.

Paralel medya demişken, Zaman gazetesinden de ayrılmıştınız, bu tür haberler miydi istifanızın sebebi?

Genel olarak hükümete karşı tavırları etkili oldu ama ben zaten bıkmıştım. Haftada bir toplantıya çağırıyorlardı. Said Nursi kitabı eşliğinde sohbet yapıyorlardı. Yurt programımız var deyip çağırmışlardı beni. Yok diyorsun, ama Bayram Abi de gelecek diyorlar. Yahu Bayram Abi kim? En son gittik yurda, sabah namazına kaldırdılar beni. Uyku sersemliği ile kılmıştım da namazı biliyor musun. (Allah kabul etsin) Tesbihatta fark ettim olayı. Yani aslında 17 Aralık falan benim ayrılmam için de bahane oldu. Bundan sonra sadece Ak Parti’ye ve danışmanlığıma yoğunlaşmak istiyorum.

Ak Parti’den aday olmanızı bekleyenler de vardı. Teklif gelmedi mi?

Teklif gelseydi kabul etmiş olurdum herhalde. (e herhalde) Aslında Uğur Işılak’ın aday olduğu bir partide ben de aday olmalıydım diye düşündüm ama galiba Erdoğan istememiş beni. Belli bir dönem Zaman’da yazdı, genlerine işlemiştir bunun paralellik demiş. Çok hassas tabii bu konularda. Ben de çok durmadım üstünde. Sonuçta burada da Ak Parti’ye yakınım, fahri danışmanlık yapıyorum, o yeter bana. Özür dilerim ama bu telefona da bakmam lazım.


(Arayan yine Davutoğlu. Şırnak valisinin yaptığı açıklamadan sonra Ağrı valisi de bir yazı göndermiş, Bayburt valisi telgraf çekmek için yardım istiyormuş. Bahçeli’ye söylenmesi gereken söz yanlışlıkla Öcalan’a söylenmiş. CeHaPe zihniyeti yerine TeKaPe zihniyeti suçlanmış. ‘Siz hiç merak etmeyin efendim, ben hemen gelip toparlayacağım mevzuyu, o konu mu? Onu Bilal Bey’e söyledim ama yanlış anlamış herhalde, tamam efendim, hürmetler’ diyerek bizden özür diliyor ve röportajı bitirip yanımızdan hızlıca ayrılıyor. Bayburt valiliğinde telgraf var mı ya?)


RÖPORTAJ

Emmanuel Emenike: “Sizin Gibi Manyakların Arasında Çok Bile Kaldım…” »

Emmanuel Emenike: “Sizin Gibi Manyakların Arasında Çok Bile Kaldım…”

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan derbide taraftarın tepkisiyle karşılaşınca maçı terk etmek isteyen, arkadaşlarının zoruyla maça devam edip oyundan alındıktan sonra stattan ve ülkeden ayrılan

devamı »
RÖPORTAJ

Mercedes Eleştirilerinden Bunalan Demet Akalın'dan Zehir Zemberek Sözler: "Kan Değil ki Bağışlayayım!" »

Mercedes Eleştirilerinden Bunalan Demet Akalın'dan Zehir Zemberek Sözler: "Kan Değil ki Bağışlayayım!"

Eşiyle katıldığı ‘Ben Bilmem Eşim Bilir Yılbaşı Özel’ programında son model bir Mercedes kazanan Demet Akalın, kazandığı arabayı bağışlamayıp kızı Hira’ya hediye edince hayranları tarafından eleştiri

devamı »