Röportaj


Emre Belözoğlu: "Futbolu Bırakıp PFDK Bünyesinde Çalışmayı Düşünüyorum..."

Emre Belözoğlu: "Futbolu Bırakıp PFDK Bünyesinde Çalışmayı Düşünüyorum..."
bir ahraz haberi / 17.5.2015 16:20:24

Futbolculuk kariyeri boyunca girdiği tartışmalar, ettiği küfürler, yediği kartlarla ve PFDK'ya sev edilmesiyle bilinen Emre Belözoğlu, geçtiğimiz gün Bursa’ya giderken feribotta Beşiktaşlı taraftarlarla kavga etti. Saha içindeki hırçın tavrını saha dışına da yansıtmayı başaran Belözoğlu ile bu talihsiz olayı (talihsiz dediğimize bakmayın, bizim bulunduğumuz tribüne küfrettiğini unutmadım daha), yurt dışı deneyimlerini, Fenerbahçe’yi ve bunun gibi daha nice konuyu konuştuk. Huzurlarınızda yeşil sahaların küçük eniştesi Emre Belözoğlu:

Öncelikle geçmiş olsun, talihsiz bir olay yaşadınız.

Sen diğer çocuğu gördün mü ki bana geçmiş olsun diyorsun? Ben erkeğin kralıyım, kralı. (şimdi kral var, kral var. Göreceli bir kavram) Madem röportaj yapacaksın, önce edebinle konuş. Geçmiş olsun gibi laflar yakışmıyor. (sinirlenmiyoruz)

Ben geçmiş olsun derken, başınıza gelen olaydan bahsettim, dayak yemenizden değil.

(Sinirleniyor) Bak hala dayak diyor. Benim sabıkam var bak, bizde sadece Volkan değil gazetecileri aldıran ona göre. (Benim de dayım AKP’de ilçe başkanı olum, diyemiyoruz tabi, çünkü değil.) Neyse madem olayla ilgili diyorsun, sağol. Kalıbına baksan adam zannedeceğin 3-5 kişi işte. Durduk yere sinirimi bozdular, o kadar. (geriniyor, şişiyor, elimize patlamasa bari)

Nasıl oldu olay?

Feribotta baktım, küfürler ediliyor. Zenci falan varsa bir iki küfür de ben sallayayım diye gittim ama meğer bana küfrediyorlarmış. Ama nasıl küfürler, galizin de ötesi. Hani bir ara saygı duydum bile diyebilirim. Seni toprağa eker, gübreyle s..... kısmına bayılmıştım mesela; ama belli edemedim tabii. Sonra bir arbede yaşandı, olay kontrolden çıktı. Bir iki tane salladım, yediler dayağı, sustular. Benim kaderim bu zaten, nerede psikopat var, hep beni bulur. (bir kavgadan çıkan, bir de askerden gelen adamla konuşmayacaksın, muhabbetleri hiç çekilmiyor)

İngiltere’de ırkçılık yüzünden ceza aldınız mesela, onu mu kastediyorsunuz?

Sadece o değil tabii ama o mesele de kalbimde yaradır. Ya şimdi yolda diyelim bir zenci gördün, ne diyeceksin? Oo zenci naber falan dersin. (niye ben manyak mıyım?) Ben de İngiltere’de baktım, zenci çok. (Adam 3 dakikada 5 kez zenci dedi, övgü zannediyor olmasın.) Bunun İngilizcesi nedir dedim, öğrendim. İlk maçta da ‘Ulan zenci, doğru düzgün oyna topunu, Sana bir koyarım, albinoya dönersin' dedim, cezayı kestiler. Ben küfür sebebiyle ceza yediğimi sandım; meğer ırkçılık yüzündenmiş. Bunlar hep bizim başarılı olmamızı istemeyenlerin numaraları. (eni vici vokke gibi numaralar hep) İspanya’da da yaptılar aynısını. 

Orada ne oldu?

Orada da Barcelona ile maç yapıyoruz. Xavi’nin yanına gittim, ‘Naber lan İspanyol?’ dedim, İspanyolca tabii, ‘Ben İspanyol değilim’ dedi. Neymiş efendim Katalanmış. Ya ben sizin kütüğünüzü nerden bileyim? Onu mu araştıracağım. İspanya milli takımında oynuyorsan İspanyolsun işte, bitti. Hep benim sinirimi bozmak için yapıyorlar ve maalesef başarıyorlar.

Bu sene Fenerbahçe ile sözleşmeniz bitiyor, sözleşme yenileyecek misiniz?

Bu son olaylarla beraber iyice soğudum. Türkiye’de rahat rahat küfür bile edemiyorsun, herkes anlıyor. Bak Mesut Özil’e. Adam kime kızsa Türkçe küfür ediyor. Türkiye’de 5 dakika sahada kalamaz. Ben de istemiyorum artık Türkiye’de kalmayı. Şimdi sen kesin teklif gelmiyor diye düşünüyorsundur, o yüzden bahane aradığımı falan zannediyorsundur. (Allah Allah, tamam düşündüm ama herif taktı bana resmen, neyse sinirlenmiyoruz) Teklif çok ama benim kafama yatan Yunanistan. Öyle bir ülkede bedavaya bile oynarım. Düşünsene 90 dakika küfür. Hem malzeme var, adamlar Yunan. Hem de kimse küfürleri anlamıyor. Tam bana göre bir lig.

Peki futbolu bıraktıktan sonrası için planınız nedir?

Sen de iyice öldürdün bizi, ben daha gencim genç. (Ulan genç görmesek, neyse, hala sinirlenmiyoruz) Bilmiyorum daha düşünmedim ama aklımda PFDK var. Zaten 2 haftaya bir oradayız. Kime ne ceza verilir az çok biliyorum, hiç zorlanmam. Futbolculuk bittikten sonra PFDK’da çalışılıyor mu bilmiyorum ama bir yolunu bulur girerim. Sonuçta bildiğim iş. Ceza nasıl verilir görecekler, hepsinin a.... ko... Hadi siz de gidin artık. Bu arada arkadaşlar sizi evinize bırakır demiştim ama bir işleri çıkmış. Kendiniz gideceksiniz maalesef.

(Sinirleniyoruz. ‘Söz verdin, tutacaksın sözünü’ diyoruz. Bayağı bir tartıştıktan sonra nedensiz yere bize ‘Zenci’ diyor. Biz de hiç yoktan lafı üstümüze alınıp saldırıyoruz. Müthiş kavga çıkıyor. Polis geliyor, olay bayağı büyüyor. Şu an nezarethanedeyiz, hadi sağlıcakla kalın...)

 


RÖPORTAJ

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…” »

Preet Bharara: “Altındaki donu bile alacağım, siz hiç merak etmeyin…”

17 Aralık’ta gözaltına alınmasının ardından hayırsever bir işadamı olduğunu öğrendiğimiz Rıza Sarraf, Türkiye’de uzun bir süre gündemde kalmıştı. Tam unutuldu derken Ebru Gündeş’le ( eşi oluyor, hala

devamı »
RÖPORTAJ

Fatih Terim: “Biten bitmiştir, bittiği gün gitmiştir…” »

Fatih Terim: “Biten bitmiştir, bittiği gün gitmiştir…”

Euro 2016’ya 24’te 1 ihtimalin gerçekleşmesi üzerine en iyi üçüncü olarak giden Türkiye, turnuvanın son maçlarında 8’de 1 olan en iyi üçüncülerden biri olma şansına sahip olamayarak elendi. ( evet, ta

devamı »