Röportaj


Deniz Baykal: "Kaybetmenin Ne Olduğunu Bilirim, Erdoğan'ı Teselli Etmeye Gitmiştim..."

Deniz Baykal: "Kaybetmenin Ne Olduğunu Bilirim, Erdoğan'ı Teselli Etmeye Gitmiştim..."
bir ahraz haberi / 14.06.2015 16:55:27

7 Haziran milletvekili seçimlerinin ardından tek başına iktidar olan herhangi bir parti çıkmadı. (umarım mutlusunuzdur) Seçimlerin ardından koalisyon ihtimalleri ile birlikte herkesin konuştuğu isim bir anda Deniz Baykal oldu. Hem meclise giren en yaşlı vekil olması hem de koalisyon tartışılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi Deniz Baykal’ı haftanın en çok konuşulan isimlerinden biri yaptı. Huzurlarınızda Erdoğan ile görüşmesini, 7 Haziran seçimini, koalisyon ihtimallerini görüştüğümüz Deniz Baykal (o kaset işini konuşmadık tabii, ayıptır) :

Deniz Bey, öncelikle geçmiş olsun, yine iktidara gelemediniz. (böyle pat diye de girilmez miydi acaba?)

İktidara gelememiş olabiliriz ancak bu geçmiş olsun diyeceğin bir şey değil. Bizim için ana muhalefet olmakta hiçbir sorun yok. Ki iktidar da olabiliriz. Gerçi bak bunu sadece sana söyleyeyim, sen sil bunları (he he sileriz) ben hiç istemiyorum iktidarı. Yani hazır değilim, aslında parti olarak da değiliz. Ben nasıl iktidar olunur bilmiyorum, suç mu bu, bilmiyorum yani.

Ama Erdoğan’la görüşmeniz AKP-CHP koalisyonunu gündeme getirdi, böyle bir koalisyon olmaz mı?

Beni çağırınca gözünü ana muhalefete dikti herhalde dedim. Neticede belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanı oldu. Bir muhalefet lideri olmamıştı, galiba bunun için uzmanından yardım istedi diye düşündüm.Meğer adam AKP’den kimseyi görmek istemiyormuş, bi de kendinden genç biriyle görüşürse kendini tutamayıp dalabilirmiş diye herhalde benden başkasıyla görüşmedi ilk 2 gün. Mesela Bilal, ben sakinleştiririm babamı deyip görüşmüş, şimdi hastanedeymiş diyorlar. Görüşmemiz çok abartıldı, sadece sohbet ettik biraz.

Ne konuştunuz?

Dertliydi tabii, ‘Yanlış yaptım abi’ dedi, ‘Haçlı İttifakı demeseydik bari’ dedi, ‘3 dönem kuralına sokayım, niye bıraktım ki başbakanlığı’ falan dedi. Ben de benim,"1 dönem bile fazla" kuralımdan bahsederek yıllarca muhalefette kalabilmemin sırrını verdim de sakinleştirdim. Kaybetmenin ne demek olduğunu iyi bildiğim için teselli ettim. Geçmişi yad ettik işte. Zaten adamın hiçbir şey konuşacak hali yoktu. Öyle koalisyondur, hükümettir, hükümet deyince kriz geçiriyordu zaten, onları konuşmadık.

AKP-CHP koalisyonu yok o zaman?

Benim gönlüm ana muhalefette kalmaktan yana. AKP-MHP koalisyonu bizim için tadından yenmez bir iktidar olur. Hatta 3'ü bir araya gelse de tek muhalif parti biz olsak keşke. Herkes iyi bildiği işi yaparsa bu krizi aşarız gibime geliyor. Ne olacam bu yaştan sonra, kültür bakanı falan mı olayım? Beni de partiyi de ayakta tutan muhalefette kalmaktır.

Çok konuşulan bir şey de 20 milletvekili ile sizin AKP ile ittifak yapmanız.

(Sinirleniyor) Sen çok olmaya başladın ama. Şu gençlerde de hiç saygı kalmamış. Bizim partide de böyle saygısızlar var. Ben tam artık siyaseti bırakayım diyorum, böyle senin gibi saygısızları görünce bir dönem daha giriyorum meclise. Biz parti başkanımızla sorunlar yaşamış olabiliriz ancak partimizi asla satmayız. Hem az önce de söyledim, benim gönlümde muhalefet var.

CHP ile bir dönem daha meclistesiniz, bırakmayı hiç düşündünüz mü peki, en yaşlı adaysınız sonuçta, gençlerin önünü açın denmiyor mu partide?

Ben çok seçim kaybettim ama partimi asla bırakmadım, git dediler yine bırakmadım, bırakamıyorum yani, elimde değil. Çok denedim ama olmadı. Azalta azalta bırakayım dedim olmadı, bıçak keser gibi bırakayım dedim olmadı. Sanki ben meclise girmezsem Türkiye batacak gibi geliyor. Gençlerin önünü açmak lazım ama ben zaten gencim, hala zinde hissediyorum kendimi, öhö, öhö (bir ara veriyoruz, genç adam ilaçlarını alıyor, devam ediyoruz)

Son olarak seçim sonu değerlendirmenizi alabilir miyiz? Bizi ne bekliyor bundan sonra

Ben çok ümitliyim açıkçası. 13 yıldır hep aynı yüzleri iktidarda görmekten bıktı bu millet. Koalisyon da olsa, CHP-MHP ittifakı da olsa artık yeni yüzler görmek istiyoruz. (şaka yapmıyor) Tahminim 1 ay daha bu mesele konuşulur ama ramazandan sonraya yeni hükümet kurulmuş olur. Yepyeni bir hükümet ve yepyeni bir meclisle bizi güzel günler bekliyor.

(Telaşla içeri giren bir parti üyesi röportajı bölüyor. AKP ile MHP koalisyonu görüşülmek istenirken HDP’lilerin Taksim’de halaya başladığı, MHP’den meclis başkanı vekilliği için Haydar Baş’ın aday gösterildiği, HDP heyeti yerine yanlışlıkla MHP heyetinin İmralı’ya gönderildiği haberini veriyor. En yaşlı vekil olarak herkesin ona ihtiyacı olduğunu gören Baykal, hışımla evden ayrılıyor. Umarım mutlusunuzdur...)


RÖPORTAJ

Sema Ramazanoğlu: “Kılıçdaroğlu’nu affediyorum, sonuçta bir kereden bi şey olmaz…” »

Sema Ramazanoğlu: “Kılıçdaroğlu’nu affediyorum, sonuçta bir kereden bi şey olmaz…”

Karaman’da Ensar Vakfı’na bağlı bir yurtta çıkan tecavüz skandalının ardından Türkiye’de gündem yine saçma sapan bir noktaya geldi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun Ensar Vakfı i

devamı »
RÖPORTAJ

Aziz Yıldırım: "Camia Beni İstemiyorsa Fenerbahçe'yi de Alır Giderim..." »

Aziz Yıldırım: "Camia Beni İstemiyorsa Fenerbahçe'yi de Alır Giderim..."

Sezona 4. yıldız parolası ile çıkan Fenerbahçe’de kaçan şampiyonluğun sorumlusu olarak gösterilen Aziz Yıldırım, geçtiğimiz günlerde başkanlık için yeniden aday olacağını açıklayarak herhangi bir sürp

devamı »