Röportaj


Deniz Ateş Bitnel: "Hakemliği bırakıp matador olmak istiyorum..."

Deniz Ateş Bitnel: "Hakemliği bırakıp matador olmak istiyorum..."
bir ahraz haberi / 28.2.2016 06:52:54

Galatasaray – Trabzonspor maçındaki kötü yönetimi ile ( kötü dedim, başka kelime bulamadım ) bütün dikkatleri üzerine çeken Deniz Ateş Bitnel, maçtan sonra gelen tepkiler nedeniyle inzivaya çekildi. Hakemliği bırakıp bırakmayacağı belli olmayan Bitnel ile tüm yaşananları sadece ama sadece Resmi Gaste ekibi konuşabildi. ( kıymetimizi bilin ) Huzurlarınızda Türkiye’nin kırmızı kart gören ilk hakemi Deniz Ateş Bitnel:

Öncelikle geçmiş olsun, çok zor bir dönemden geçiyorsunuz herhalde.

Teşekkür ederim ama çok da zor geçtiği söylenmez. Biraz kafa dinliyorum, hakkımda yapılan esprilere bakıyorum, küfür edenleri görüp Allah’a havale ediyorum ( çıkışta helallik isteyeyim ) Kırmızı eşofmanımı giyip oturuyorum öyle. Zaten hakemliği hiç hayal etmemiştim, istemiyordum çok.

İstediğiniz meslek neydi peki?

Ben üniversiteyi bitirdikten sonra bir gün kitapçıya gittim. O zaman bir KPSS kitabı vardı, kırmızı çok büyük bir şey. O kitabı aldım elime, inceledim, sonra havaya kaldırdım, ben KPSS’yi kazanacağım diye bağırdım. Kitapçı ‘Çık lan dışarı’ falan dedi, gerildi ortam, sonunda kitabı alıp çıktım oradan.

Kazanamadınız mı?

Kazanamadım. O kırmızı kitabı elimde tutup duruyordum evde, bir arkadaşla maç izliyorduk, ben üzgünüm tabii, o ara bir pozisyon oldu, hakem kesin kırmızı vermesi gereken pozisyonda sarıyla geçiştirdi. Ben çok kızdım tabii, yanlış karar olduğunu söyledim. Arkadaşımda bana ‘Sende hakemlik kumaşı var’ demişti. ( işte hep arkadaş kurbanlığı bu ) Ben de çalıştım, çabaladım, hakem oldum sonunda.

Peki derbiye gelecek olursak, tam olarak ne oldu o akşam, birçok kararınızın yanlış olduğu düşünülüyor.

Ben öyle düşünmüyorum. Bir kere dördüncü kırmızı kart dışında tüm kartlar doğruydu.

Salih Dursun’a gösterdiğiniz kart mı?

Yok, onun bana gösterdiği kart. Onun dışındaki tüm kartlar doğruydu. Ne yapsaydım yani, Salih’in alnından mı öpseydim? Cavanda üzerime yürüyor, Allah aşkına o adam senin üstüne gelse ne yaparsın? Bastım kırmızıyı. Ben aldığım kararların doğru olduğunu düşünüyorum. Sadece kartlar değil, mesela ( düşünüyor, 5 dakika kadar ) maç tam 19:00’da başladı. Bak diğer maçlara hep 2-3 dakika gecikiyorlar, ben tam vaktinde başlatmıştım. Ama kıymet bilinmiyor tabii. Hatta dedim ya hakemliği bırakacağım diye, bence zirvede bırakıyorum, Türkiye’de hakemlik noktasında yapılabilecek en iyi işi yaptım ben.

Hakemliği bırakmakta kararlısınız. Ne iş yapacaksınız peki, planınız nedir?

Matador olmak istiyorum. Sonuçta sporla uğraşan bir insanım, limon satacak değilim. Yıllardır Türkiye’de taraftardan kaç, dövmesinler, futbolcu sana doğru geliyorsa kart göster derken antrenmanlı sayılırım. İspanya’ya gidip eğitimini alıp boğalarla uğraşmak istiyorum, Arda’yı aradım, ‘Hiç düşünme, gel’ dedi, hakemlik yapma da ne yaparsan yap falan dedi, iyi bir şey mi dedi anlamadım ama o da yardımcı olacak. 

( Tam bu sırada röportajı yaptığımız kafeye bir grup Trabzonlu geliyor. Deniz Ateş Bitnel’i tanıyınca kafenin kırmızı kapısını sökmeye çalışıyorlar, mekan sahibi grubu sakinleştirmeye çalışsa da başarılı olamıyor. İçlerinden en iri olanı kapıyı kaptığı gibi Bitnel’in üzerine doğru geliyor. Deniz Ateş Bitnel önde, elinde kırmızı kapılı taraftar arkada kafenin içinde 4-5 tur attıktan sonra genç hakem kaçmayı başarıyor. Biz bunları çok sonra öğrendik tabii. Trabzonlular gelince biz kaçmıştık zaten… )


RÖPORTAJ

Deniz Seki’den Şok Sözler: "Hapishaneye Alıştım, Bağımlılık Yapmasından Korkuyorum..." »

Deniz Seki’den Şok Sözler: "Hapishaneye Alıştım, Bağımlılık Yapmasından Korkuyorum..."

Hakkında verilen yakalama kararının ardından 6 ay sonra 15 Kasım 2014 tarihinde tutuklanıp cezaevine konulan Deniz Seki bu zorlu süreçte yaşadıklarını Resmi Gaste’ye anlattı. Bakırköy Kadın Kapalı Cez

devamı »
RÖPORTAJ

Ebru Gündeş: Mükemmelim Ve Siz Bunu Çekemiyorsunuz… »

Ebru Gündeş: Mükemmelim Ve Siz Bunu Çekemiyorsunuz…

O Ses Türkiye yarışmasında birinciliği Ebru Gündeş’in takımından Elnur Hüseynov’un kazanmasıyla birlikte tüm gözler Elnur Huseynov’da olması gerekirken nedense yine Ebru Gündeş’teydi. Eşinin gözaltına

devamı »