Röportaj


Canan Karatay: “Ramazan Pidesi de Yasak, Hurma da...”

Canan Karatay: “Ramazan Pidesi de Yasak, Hurma da...”
bir ahraz haberi / 21.06.2015 15:36:28

Türkiye'de sağlıklı beslenme ve diyet konularında herkesçe bir otorite kabul edilen Prof. Dr. Canan Karatay, Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yine en çok konuşulan isimlerden biri haline geldi. Türkiye’de günde ortalama 17 saat 25 dakika (tesadüf olamaz, olmamalı) oruç tutulacağı için, iftar ve sahurda nelere dikkat edilmeli gibi soruların sıkça sorulduğu bir dönemde, bu işin uzmanı ile sizler için görüştük. Huzurlarınızda şeker ve ekmeğin baş düşmanı Prof. Dr. Canan Karatay:

Öncelikle teşekkür ederiz, bizi kırmayıp röportajı kabul ettiğiniz için.

Keşke kırsaymışım. Benim telefonda konuştuğum sen miydin? Sesi şişman gelmiyordu da. Ben daha önce bu kadar şişman biriyle röportaj yapmamıştım hiç. Bu kadar kilolu olmak için özel bir teknik kullandın galiba. Yani insan çalışmadan bu kadar şişman olamaz.

(Duygulanıyoruz) Efendim, biraz ağır olmadı mı ama, daha ilk soruda?

Şimdi burada ağırlıktan bahsetmeyelim istersen evladım. Göz var izan var. Hem ben senin iyiliğini düşünüyorum. Seni Karatay Diyeti ile incecik ederim ben, hiç merak etme. (işte bunlar hep ticaret)

Ramazan ayında bu sene 17 saat oruç tutulacak. İnsanlar neye dikkat etmeli?

Bi kere önce insan gibi yemeye dikkat etmeleri gerekiyor. Bu çok önemli. Ezan okunduktan sonra bir bardak ılık su, ardından biraz çorba içip sakinleşmek, dışarı çıkıp biraz dolaşarak temiz hava almak, ardından eve gelip ana yemeğe geçmek gerekiyor. Biz ise hemen Allah ne verdiyse saldırıyoruz.

Ama şimdi dışarı çıkmak falan zor gelmez mi insanlara?

Sana zor gelebilir tabii, ama normal insanlara zor gelmez, yani gelmemeli. (taktı bana) Alışkanlıklardan vazgeçmek lazım. İlle de dışarı çıkmak zorunda değil tabi insanlar. Evin içinde biraz spor yapabilirler. Maksat ana yemekten önce biraz vücudu dinlendirmek.

Peki iftarda ana yemek ne olmalı?

Bi kere şu Ramazan pidesi alışkanlığından vazgeçmek gerekir. Bunlar hep aldatmaca. (İsrail oyunu gibi) Ekmek kesinlikle yenmeyecek, sen de yemeyeceksin, duydun mu beni? Hurma mesela. Neymiş Ramazan'da vazgeçilmezmiş. Çok fazla şeker var hurmada. Hem ne demişler, bugün yediğin hurmalar, yarın metabolizmanı tırmalar. (o laf öyle değildi ama)

Ama Ramazan pidesi ile hurma iftarla sahurun vazgeçilmezidir.

Onlardan vazgeçmeden, o göbekten kurtulamazlar. Hiç kusura bakmasınlar. İftarda zeytin, biraz tavuk, salata, mercimek çorbası yiyeceksin. Ekmek yok, hurma yok, yağ yok, tuz yok.

Peki sahur?

Aslında bana sorarsan, gecenin bir vakti kalkıp yemek yemek korkunç bir şey. Ama bütün gün aç kalınacağı için gece bir ceviz yeyip yatmakta sakınca yok.

Ceviz mi? Bütün sahur o kadar mı?

(sinirleniyor) Yok bi de börek yeseydin gecenin üçünde. Bir tane ceviz, bir bardak ılık su, tamam bir tane de zeytin ye bari. o da senin gibi iri kıyımlar için. Bunlardan başka bir şey yemek yok.

Ancak tüm gün çalışan insanlar var, onların dayanması zor olmaz mı?

Tabi bütün gün çalışanlar zorlanacaktır. Ama gece yemek yemek vücudu daha çok zorlar. Yine de bir dilim peynir yiyebilirler. Sonuçta tüm gün çalışıp yakacaklar onu. Bir dilim bak, öyle yaz oraya. (he he yazarız)

 (Röportajın bu kısmında telefonu çalıyor. Çantasında telefonu ararken sucuklu tost çantadan yere düşüyor. Panikle yere eğildiğinde çantasındaki bütün çikolatalar da yere saçılıyor. ‘Evladım ben hocayım, dediğimi yap, yaptığımı yapma’ diyerek yere dökülen çikolataları toplayıp aramızdan ayrılıyor. Aha! şu çikolatayı unutmuş, kısa günün kârı...)


RÖPORTAJ

Mehmet Görmez: "Ya aslında biliyor musunuz? Bunların tüplüsü de varmış?!..." »

Mehmet Görmez: "Ya aslında biliyor musunuz? Bunların tüplüsü de varmış?!..."

Geçtiğimiz aylarda Türk Diyanet Vakfı tarafından kendisine tahsis edilen Mercedes marka arabası ile oldukça tartışılan Mehmet Görmez, geçtiğimiz günlerde bu arabayı iade edeceğini açıklayarak gündeme

devamı »
RÖPORTAJ

Tuğçe Kazaz’la Dobra Dobra: "Ben Daha İyisini Bulana Kadar En İyi Din Müslümanlık…" »

Tuğçe Kazaz’la Dobra Dobra: "Ben Daha İyisini Bulana Kadar En İyi Din Müslümanlık…"

32 yıllık hayatına 2 Müslümanlık, 1 Hristiyanlık, 1 Musevilik ve 4 yerel din olmak üzere toplam 8 din sığdıran Tuğçe Kazaz (bi dakika galiba dokuzmuş), bilindiği gibi son olarak İslamiyet’te karar kıl

devamı »