Röportaj


Bülent Arınç: "Saraya Çıkmama Bile İzin Vermiyorlar..."

Bülent Arınç: "Saraya Çıkmama Bile İzin Vermiyorlar..."
bir ahraz haberi / 25.10.2015 18:45:00

Özellikle Gezi olaylarından sonra yaptığı açıklamalarla ve gözyaşlarıyla, AK Parti tabanı ve milletvekillerince sık sık eleştirilen Bülent Arınç, 7 Haziran öncesi ve sonrasında söyledikleriyle sürekli gündeme geldi. (Bu dönemde kah güldü, kah ağladı)

1 Kasım milletvekili seçimlerine bir hafta kala görüştüğümüz Arınç, Resmi Gaste’ye partiyle ve Türkiye gündemiyle ilgili çok özel açıklamalarda bulundu. (Aslında çok da özel değil ya, her yerde yapıyor bunu, alışkanlık oldu bir yerde) Huzurlarınızda AK Parti’nin gözyaşı Bülent Arınç: (Bu nasıl tanım lan)

Son dönemde yaptığınız açıklamalar çok konuşuldu, partiye kızgın olduğunuz söyleniyor?

Ben kesinlikle kurucusu olduğum partiye kızgın değilim. Sadece kuruculardan bazılarına, milletvekillerinin büyük bir kısmına, belediye başkanlarından birine, çoğu gazeteye, bir kısım iş adamına ve az çok da parti tabanına kızgınım, ama partiye kızgın değilim. (demek bi de partiye kızgın olsa)

Peki kızgınlığınız nedir?

Ben bu partiye yıllarımı verdim, gözyaşları akıttım, şehir şehir gezdim, ev ev dolaştım, gözyaşları akıttım, gecelere kadar çalıştım, televizyonlara çıktım, mitinglere katıldım, gözyaşları akıttım ama yeni yetmeler geldi bir anda kıymete bindi. Yahu senin akıttığın gözyaşı kaç bardak, sen onu söyle önce? Beni dış kapının mandalı zannettiler. İyice tonton dede muamelesi görmeye başladım. (Duygulanıyor, sesi titriyor)

İlk başta gezi olaylarında mı başladı bu durum peki?

Aslında 2007’den beri birileri beni rahatsız ediyordu ama Gezi’de ‘Abi sen yumuşak adamsın, bi tek sen sakinleştirebilirsin’ , ‘Yumuşat şu gençleri’ , ‘Yumuşak yumuşak konuş’ deyince ben bi sinirlendim, tamam şimdi Kasımpaşa çocuğu değiliz ama nedir bu yumuşak meselesi? Şöyle bir dönüp baktım partiye, herkes bizi süt çocuğu sanıyor. O andan sonra fark ettim ki benim partide yerim kalmamış, bildiğin torun seven dede muamelesi görüyormuşum. (Yine duygulanıyor ama ağlamıyor)

Televizyon kanallarında yaptığınız açıklamalar çok eleştirildi, partiden gelen tepkileri nasıl buluyorsunuz?

Bana tepki gösterenler olduğunu biliyorum ama bu kadarını hiç beklemiyordum. Diyorum ya kapının önüne konmuşuz çoktan. Paralel dediler, hain dediler, fuatavni dediler, küfürler geldi, hakaretler duydum, sorumlu olduğum TRT ve Anadolu Ajansı’nda bile çıkmamı yasakladılar, bak bunu da ilk defa burada söylüyorum, yaklaşık 4 aydır Ak Saray'a çıkmam bile yasak. (bu sefer tam ağlayacak diyoruz ama yine ağlamıyor)

Gerçekten saraya çıkamıyor musunuz artık?

Yasak tabii, bir gün televizyonda bir şeyler söyledim, seçime 2 ay falan vardı. 400 milletvekili değil, 276’nın bile zor olduğunu söyleyen anketleri inceledikten sonra benim programa denk gelince Sayın Cumhurbaşkanımız önlemleri aldırmış. Saraya diye yola çıkıyorum, yaklaşınca güvenlik sistemi devreye giriyor, artık nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama arabadan bir iniyorum Manisa’dayım. Ne ara buraya geldik, nasıl geldik derken elime macunu tutuşturup beni tekrar Ankara’ya yolluyorlar.

Paralel, hain, fuatavni demişken, 5. partiyi de sizin kuracağınızı söyleyenler oldu. Bu konuda neler diyeceksiniz?

Yani aslında söylemem de sen şanslı çıktın, bunu da buradan açıklayayım. (bu kadar açıklamaya maaşıma zam yapsalar bari, Akit’te çalışsaydım köşeydim şimdi) Bir ara, şu Gökçek meselesinden sonra parti kurmayı düşündüm. İsim bile bakıyordum; Göz Pınarı Partisi, YAŞ Parti gibi isimler üzerinde durdum ama kurucusu olduğum partiyi bırakmak bana göre değil dedim, vazgeçtim. Ben bu partiyi nasıl bırakayım, o benim yavrum gibi.(Sonunda ağlıyor, bayağı salya sümük ağlıyor. Röportaja devam edemeyeceğini söylüyor. Tam bu arada telefonu çalıyor. Erdoğan’ın kendisiyle görüşmek istediğini öğrenince çocuk gibi seviniyor. ‘Çadırda mı görüşecekmiş, Sadece o mu konuşacakmış? Güvenlik için olsa gerek’ diyerek hemen yola çıkacağını söylüyor. ‘Kalın bir ip bulabilirim tabii ki, ne için lazımdı?’ derken aramızdan ayrılıyor...)

 


RÖPORTAJ

Aziz Yıldırım: "Camia Beni İstemiyorsa Fenerbahçe'yi de Alır Giderim..." »

Aziz Yıldırım: "Camia Beni İstemiyorsa Fenerbahçe'yi de Alır Giderim..."

Sezona 4. yıldız parolası ile çıkan Fenerbahçe’de kaçan şampiyonluğun sorumlusu olarak gösterilen Aziz Yıldırım, geçtiğimiz günlerde başkanlık için yeniden aday olacağını açıklayarak herhangi bir sürp

devamı »
RÖPORTAJ

Etyen Mahçupyan: "Soykırım Bile Ermenilerin AK Parti Sevdasını Söndüremedi..." »

Etyen Mahçupyan: "Soykırım Bile Ermenilerin AK Parti Sevdasını Söndüremedi..."

17-25 Aralık davalarının ardından Zaman gazetesinden ayrılan, şu anda Akşam gazetesinde köşe yazarlığı ile birlikte Ahmet Davutoğlu başbakan olduktan sonra başdanışmanlık görevine kadar yükselen (Alla

devamı »