Röportaj


Arda Turan: “Niye Beni Aldıklarını Ben de Tam Olarak Bilmiyorum...”

Arda Turan: “Niye Beni Aldıklarını Ben de Tam Olarak Bilmiyorum...”
bir ahraz haberi / 26.07.2015 20:11:15

Türk futbolunun son dönemde yetiştirdiği en büyük yıldızlardan olan Arda Turan, geçtiğimiz günlerde tam 41 milyon Euro’ya Barcelona’ya transfer oldu. (hâlâ Türk parasıyla ne yapar, onu hesaplayın siz) Transferiyle bir anda hem Türkiye’de hem de dünya basınında gündeme oturan yıldız futbolcuyla onlarca haber sitesi röportaj yaptıktan sonra biz de yapabildik. (yıldız olunca bi yerleri kalktı tabii) Huzurlarınızda Türkiye’nin son dönemdeki tek gurur kaynağı Arda Turan: (Not: Hesapladık biz, 119,2540 milyon lira)

Hayırlı olsun transferiniz, nasıl bir duygu Barcelonalı olmak?

Teşekkürler. Ben zaten küçükken Barcelonalıydım. (Türk futbolcu nereye gitse aynı) Tabii Türkiye’de Galatasaraylıydım ama Avrupa’da Barcelonalıydım. Hep onu tutuyordum, yenilince ağlıyordum falan, tabii nadir yeniliyordu. Barcelona çünkü bu, boru değil yani. Bu arada sen Barcelona derken ‘s’yi peltek söylemedin, o harfi peltek söylemen lazım, Barcelona çünkü bu, böyle şeyler önemli. (anladık)

Peki dikkat ederim, Barcelona gibi bir takımda oynaman büyük bir gurur bizim için tabii ama yanlış anlamazsan bunca aday varken neden seni aldılar sence?

Biraz yanlış anladım açıkçası ama daha önce kimse bunu sormamıştı, benim de hep aklımda bu soru? Başkanlık seçimleri öncesi gündemi mi değiştirmeye çalışıyorlar acaba dedim. Oturdum geçen seneki maçlarımı izledim, hangi maçtan etkilenip beni aldılar diye. Bi maçta ayakkabı fırlatmıştım hakeme, ondan etkilenmiş bile olabilirler. Ama ben de tam olarak bilmiyorum neden beni seçtiklerini. Aslında Luis Suarez’i alan takım beni de alır. Koskoca Arda Turan’ım ben de.

Takıma gelir gelmez sorun mu yaşadınız Luiz Suarez’le?

Tam olarak sorun değil de biraz kulağını çektim tabii. Adam maçta rakibinin kulağını ısırmış biri. Bize ne yapar Allah bilir. Yarın öbür gün aynı otelde kalacağız bununla, ben işimi sağlama alayım dedim. (Hayat kötü...) ‘Akıllı ol bak, biz de Bayrampaşa çocuğuyuz’ dedim, ayarını verdim.

İyi yapmışsınız. Nerede kalacaksınız peki, belli oldu mu?

Bizim Gerard (Pique) ile Shakira’nın (bildiğin Shakira) oturduğu sitede ev baktık da aidat çok istiyorlar, onlar iki kişi çalıştıkları için sıkıntı olmuyor ama ben tek maaşla üstünden kalkamam o işin. Bir iki dolaştık, ev baktık. Yakında buluruz bi yer. İspanya’ya da Suriyeli gelmiş çok, ev kiraları burda da ateş pahası. (her ülkenin ortak derdiyse demek)

Teklifi aldığınızda ne hissettiniz peki? O anları anlatır mısınız?

Az önce dediğim gibi, İspanya’da iyi oynadım ama Barcelona’dan teklif gelince şaşırdım ilk önce. Şaka yapıyorlar sanıp telefonda küfür etmişim biraz, başkana da ayıp oldu ama yüz yüze görüşünce özür diledim hemen. Biraz düşüneyim dedim. Burcu’yu aradım (Esmersoy olan, şu sarışın) ‘Hiç düşünme, git’ dedi. Shakira’yı aradım (herifteki lükse bak) ‘Hiç düşünme, gel’ dedi. En son Kate Upton’ı aradım, ‘Telefonumu nerden buldun sapık’ dedi, yüzüme kapattı. O an heyecandan ne yaptığımı bilmiyordum tabii. Burdan sizin aracılığınızla bir kez daha özür dileyeyim kendisinden, yanlış anladı beni. (özrü bizzat ben gidip yüzüne söyleyeceğim)

Türkiye'nin 2018 Dünya Kupası Elemeleri'ndeki rakipleri belli oldu, Hırvatistan, Finlandiya, Ukrayna ve İzlanda... Nasıl bir grup sizce?

Bakıldığında hepsi dişili rakipler, pardon dişli diyecektim, siz burayı silersiniz (he he sileriz) Sanki denk gelmiş gibi güzel kızlarla anılan ülkeler çıkmış. Hadi benim başım bağlı ama bekar arkadaşlarımız var, bence en büyük sıkıntımız deplasman maçlarında konsantrasyonu sağlamak olacak ama biz bu gruptan çıkarız. Sonuçta Dünya Kupası da Rusya'da yani. O bizi motive edecektir.

Son olarak Barcelona’da 6 ay maç yapamayacaksınız, Türkiye’ye gelme 
durumunuz var mı?

Açıkçası ben gitmek istedim, euro artmış diye duydum çünkü. (yeniden hesaplıyoruz; 123, 1098 milyon lira) Şimdi Barcelona ile antrenman fırsatı da bulmuşum, kaçırmak da istemedim. Kararsız kaldım biraz ama burada oynadığımız top bile farklı. Şimdi Türkiye’ye gelip de olayları çekemem. Burada sakin sakin İniesta ile paslaşmak varken koalisyon görüşmeleriyle mi yorayım kendimi? Kafam rahat, dünyanın en iyi takımındayım, biraz tadını çıkarmam lazım. Hatta benim hemen çıkmam gerek, burası Barcelona, 5 dakika bile geç kalmayı affetmez.

(Hızla kapıya doğru koşup evden ayrılırken yakalıyoruz. ‘N’olur bizi de Barcelona idmanına götür abi’ diyoruz. İkna oluyor. Ekipçe arabasına atlayıp Barcelona idmanına gidiyoruz. Bütün takım Arda’ya ısınmış, bi tek Luis Suarez çekiniyor ondan, biraz uzakta duruyor. Takımla samimiyeti abartan Arda’nın Messi’ye parmak hareketi yaptığını görünce bu görüntüye daha fazla dayanamıyoruz ve oradan uzaklaşıyoruz...)


RÖPORTAJ

Nihat Doğan, Sessizliğini Resmi Gaste’ye Bozdu: “Kimseye İhtiyacım Yok, Kendi Survivor’ımı Yapıyorum…” »

Nihat Doğan, Sessizliğini Resmi Gaste’ye Bozdu: “Kimseye İhtiyacım Yok, Kendi Survivor’ımı Yapıyorum…”

Özgecan Aslan’ın vahşice katledilmesi sonrası attığı tweet'le ülkede moralleri sıfırlayan Nihat Doğan, sosyal medyada kendisine gösterilen tepkilerden sonra adeta gözden kaybolmuştu (Ne güzel günlerdi

devamı »
RÖPORTAJ

Fuatavni: “Y.... Ve Avaneleri 1 Haftadır Sarayda Halay Çekiyor...” »

Fuatavni: “Y.... Ve Avaneleri 1 Haftadır Sarayda Halay Çekiyor...”

17 Aralık operasyonu sonrası attığı twitlerle gündemden hiç düşmeyen, devletin tüm imkanlarıyla kendisini aramasına karşın en son, ‘Delikanlıysan çıksana ortaya’ denmekle yetinilen fuatavni, 1 Kasım s

devamı »