Manşet


YSK’nın Seçim Listesinde Adını Gören CHP Şokta: “Kahretsin! Yine mi Seçim?”

YSK’nın Seçim Listesinde Adını Gören CHP Şokta: “Kahretsin! Yine mi Seçim?”
bir sivrisinek2 haberi / 17.2.2015 20:18:23

7 Haziran'da yapılacak 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili çalışmalarını sürdüren Yüksek Seçim Kurulu’nun, Genel Seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partileri belirlemesinin ardından açıkladığı listede adını gören Cumhuriyet Halk Partisi’nde büyük şok yaşandı. “Allah kahretsin! Gene mi seçim ya?” diye tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “İşin gücün yoksa şimdi çık yine oy iste; onlar da vermesin, müsebbip ara, bıktım vallahi” siteminde bulundu.

Zamanlama manidar!

Parti binasının basın bürosunda gazetecilere seslenen Kılıçdaroğlu, 7 Haziran Genel Seçimlerinin zamanlamasını çok manidar bulduklarını ve zamanlamanın altında yatan nedenleri araştırdıklarını kaydetti. Seçim takviminin 2015 Haziran başlarına konulması, bir önceki seçimlerin yaz tatiline denk gelmesi nedeniyle seçmenlerinin ilgisizliğini bahane olarak sunan CHP’yi yaşanabilecek olası yenilgi karşısında bahanesiz bırakmaya yönelik haince bir girişim olarak gördüklerini belirtti.

CHP ne çektiyse seçimlerden çekti!

Konuyla ilgili değerlendirmelerini kamuoyuyla paylaşan Kılıçdaroğlu,seçimlerin yaklaşmasının kendilerini maddi ve manevi olarak yıprattığını vurguladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakınız arkadaşlar, Cumhuriyet Halk Partisi ne çektiyse seçimlerden çekti. Partimizin Genel Başkanları her seçimin galibi olmasına rağmen başarısızlıkla itham edildi, yıpratıldı. Oysa CHP, sizler de biliyorsunuz 1979 yılından bu yana, 36 yıldır muhalefet görevini istikrarlı bir şekilde yürütmeyi bilmiştir. İktidarlar gelip geçmiş ama muhalefet hep bizde kalmıştır. Şimdi soruyorum size. Bu başarı değil de nedir?”

“Yüklenici parti formülü” gündemde

Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullandıkları çatı aday formülünün bir benzerini uygulama konusunda büyük oranda uzlaşan Parti Meclisi, Genel Seçimlere 'Yüklenici Parti' formülüyle girmeye hazırlanıyor. Yüklenici Parti, CHP adına seçimlere hazırlanacak ve katılacak. Olumsuz sonuçların tamamını üstlenirken, olumlu alınan sonuçlarıysa doğrudan CHP yönetimine aktaracak.

Çöpten çıkacak oylarımıza güveniyoruz!

Seçime hazırlıksız yakalandıklarını belirten Kılıçdaroğlu, acil topladığı Parti Meclisi’nde aldıkları bazı kararları şöyle sıraladı:

  • Seçim için hızlandırılmış miting programları hazırlanacak. Mitingler, kurulacak olan mobil araçlarla gerçekleştirilecek.

  • Örgüt tabanına atara atar gider gider politikası tekrar edilecek. Kürsüye vurulan yumruk, kırılırken zarar vermeyen gösteri bardaklarıyla desteklenecek.

  • Oy vermeye gitmeyen seçmen için yeni öneriler sunulacak. Tıpış tıpış değil de kulağa daha hoş gelen şekliyle uça kaça veya atlaya zıplaya sandığa gitmeleri gerektiği vurgulanacak.

  • Sandıklara sahip çıkmaya bugüne kadar faydası görülmemiş de olsa devam edilecek. 

  • Seçim bölgelerinde ve oy kullanma merkezi çevresindeki çöpler didik didik aranacak, bulunan oy pusulalarının fotoğrafları sosyal medyaya anında servis edilecek. Seçim tutanaklarındaki oylar yine Twitter’ dan sayılacak.


MANŞET

Dört Vatandaşından Biri Bilim İnsanı Olan İsviçre, Eğitim Seviyesindeki Kontrolsüz Yükselişe, Türkiye Modeliyle Dur Demeye Hazırlanıyor… »

Dört Vatandaşından Biri Bilim İnsanı Olan İsviçre, Eğitim Seviyesindeki Kontrolsüz Yükselişe, Türkiye Modeliyle Dur Demeye Hazırlanıyor…

Eğitim seviyesindeki kontrolsüz yükselişe dur diyemeyen İsviçre'de hükümet, olağanüstü hal sinyalleri verdi. Yıllardır sürdürülen yanlış eğitim politikaları nedeniyle okuryazarlık oranını %99'un altın

devamı »
MANŞET

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı… »

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı…

Dünya genelinde para ve özgürlüklerle ilgili ne kadar rahatlık ve huzur endeksi varsa hepsinde birinci olan İskandinavya ülkelerinden İsveç’te devlet bütçesi, her yıl biraz daha fazla vererek hükümetl

devamı »