Manşet


Yalnızlıktan Çok Sıkılan Avustralya, Takas İçin Orta Doğu'dan Arazi Bakıyor...

Yalnızlıktan Çok Sıkılan Avustralya, Takas İçin Orta Doğu'dan Arazi Bakıyor...
bir bora bulut haberi / 11.08.2015 05:00:00

Fiziki konumu nedeniyle yıllardır birçok gelişmeden uzak duran, Aborjinler ve yeni yıla erken girmek dışında hiçbir numarası olmayan Avustralya'da halk bir süre önce ülkenin 4 tarafının sularla çevrili olması ve hiçbir aksiyon yaşanmamasından duyduğu rahatsızlığı yüksek sesle dile getirmeye başlamıştı. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisinin komşuları Yeni Zelanda'da çekilmesinin ardından sinirleri iyice gerilen halkın tepkisi sokaklara taştı. Özellikle Melbourne'da yoğunlaşan gösteriler üzerine duruma tepkisiz kalamayan Avustralya Parlamentosu sürpriz bir karara imza attı. Parlamento, Avustralya'yı Orta Doğu'dan bir araziyle takas etme kararı aldıklarını devlet kanalından tüm dünyaya duyurdu.

Milyonlar sokaklara taştı

Haberin duyulmasından kısa süre sonra birçok gösterici, ellerindeki havai fişekleri bırakarak çeşitli halk danslarıyla kararı kutlamaya başladı. Biranın sel gibi aktığı günde Avustralyalılar adeta zafer sarhoşluğu içerisindeydi. Halkın coşkusuna kayıtsız kalamayan Avustralya Başbakanı Tony Abbott yaptığı bir basın toplantısıyla sevinçlerine gölge düşmemesi için halkın artık hanım evladı gibi davranmayı bırakıp Orta Doğu ruhuna uygun olarak, kora kor sevinmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Karar hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Abbott ülkeyi Orta Doğu'da nereyle takas edecekleri tartışmalarına da açıklık getirdi.

“Günde İki bomba sallasak yeter.”

Takasta kesenin ağzını açarak ülkenin tamamını kullanacaklarını belirten Abbott, "Öncelikle bu kararı almaya mecburduk. Bizim oralarda kangurudan ve okyanustan gözümüzü açamıyoruz. Her gün bumerang fırlatıp duruyoruz. Ülke olarak depresyona girdiğimizin açık kanıtıdır bu. Artık köklü bir değişikliğin zamanı gelmişti. Bunu yerimizden kıpırdamadan yapmamıza imkan yoktu. Hem atalarımızın da dediği gibi tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Bence Orta Doğu biz Avustralyalılara ihtiyaç duyduğumuz tüm enerjiyi sağlayacak. Hey şey bir kenara, günde sadece iki bomba sallasak sağa sola, yeter de artar bize. Bu yüzden öncelikli olarak güzel bir arazi bulup Avustralya'dan kurtulacağız. İnşallah sorun yaşamayız." sözleriyle ne kadar kararlı olduklarını gözler önüne serdi.

"Filistin'i düşünüyoruz, hem onlar da dinlenmiş olurlar."

Bir basın mensubunun "Bir isim var mı aklınızda?" sorusu üzerine heyecanlanan Başbakan "İlk hedefimiz elbette Filistin. Avustralya'da yıllarca kuruyup kaldığımız düşünülürse, harekete geçmemiz için en uygun bölge orası. Zira Filistin'de yıllardır amansız bir mücadele var, taş sopa ne ararsan... Bu çok ilgimizi çekiyor. Öyle ki İsrail'i gözümüze kestirmiş durumdayız. Filistin'in eksikliklerini çok iyi etüt ettik. Biz Aborjinlerin torunlarıyız, eksikliklerimizi kısa sürede tamamlayıp İsrail'e Filistin neymiş göstereceğiz." dedi. Toplantının sonunda Filistin'le Avustralya'yı başa baş değişmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarının da altını çizen Başbakan, Filistin'e anlaşma halinde peşinat ödeyip ödemeyecekleri konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Avustralya Futbol Federasyonu: "Tek handikabımız fikstür"

Tüm devlet erkanı kararı coşkuyla karşılarken Avustralya Futbol Federasyonu konuya temkinli yaklaşmayı seçti. Federasyon Başkanı Obrah Vitrey: "Orta Doğu'ya taşınma fikri süper; ancak şunu da bilmeliyiz ki oraya taşınırsak Dünya Kupası elemelerinde karşımızda bir Yeni Zelanda bulamayabiliriz. Deplasman tam bir fobiye dönüşebilir. Umarım tahmin ettiğim sorunlar yaşanmaz." açıklamasıyla Avustralya futbolunun geleceğinin tehlikede olabileceğinin altını çizdi.


MANŞET

Efes Pilsen Patronundan Yeni Açıklama: "Devletimize Vergi Vererek Yardımcı Olmamız Gereken Bir Dönemde Evde Bira Üreten Haindir" »

Efes Pilsen Patronundan Yeni Açıklama: "Devletimize Vergi Vererek Yardımcı Olmamız Gereken Bir Dönemde Evde Bira Üreten Haindir"

Bira, insanlık tarihinde ilk bu topraklarda üretilen bir içki. En eski alkollü içki olan biranın coğrafyamızdaki geçmişi Sümerlere kadar uzanıyor. İnsanların büyük fabrikalar olmadan, evlerindeürettik

devamı »
MANŞET

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti... »

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle  Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti...

Gabon'da hükümet bir süredir tatsız bir sorun sebebiyle dışişlerinde büyük sorunlar yaşıyor. Disiplinsiz hareketleri yüzünden Gabon'la Fransa hükümeti arasındaki ipleri kopma noktasına getiren Gabon'u

devamı »