Manşet


Yalnızlıktan Çok Sıkılan Avustralya, Takas İçin Orta Doğu'dan Arazi Bakıyor...

Yalnızlıktan Çok Sıkılan Avustralya, Takas İçin Orta Doğu'dan Arazi Bakıyor...
bir bora bulut haberi / 11.08.2015 05:00:00

Fiziki konumu nedeniyle yıllardır birçok gelişmeden uzak duran, Aborjinler ve yeni yıla erken girmek dışında hiçbir numarası olmayan Avustralya'da halk bir süre önce ülkenin 4 tarafının sularla çevrili olması ve hiçbir aksiyon yaşanmamasından duyduğu rahatsızlığı yüksek sesle dile getirmeye başlamıştı. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisinin komşuları Yeni Zelanda'da çekilmesinin ardından sinirleri iyice gerilen halkın tepkisi sokaklara taştı. Özellikle Melbourne'da yoğunlaşan gösteriler üzerine duruma tepkisiz kalamayan Avustralya Parlamentosu sürpriz bir karara imza attı. Parlamento, Avustralya'yı Orta Doğu'dan bir araziyle takas etme kararı aldıklarını devlet kanalından tüm dünyaya duyurdu.

Milyonlar sokaklara taştı

Haberin duyulmasından kısa süre sonra birçok gösterici, ellerindeki havai fişekleri bırakarak çeşitli halk danslarıyla kararı kutlamaya başladı. Biranın sel gibi aktığı günde Avustralyalılar adeta zafer sarhoşluğu içerisindeydi. Halkın coşkusuna kayıtsız kalamayan Avustralya Başbakanı Tony Abbott yaptığı bir basın toplantısıyla sevinçlerine gölge düşmemesi için halkın artık hanım evladı gibi davranmayı bırakıp Orta Doğu ruhuna uygun olarak, kora kor sevinmeleri gerektiği uyarısında bulundu. Karar hakkında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Abbott ülkeyi Orta Doğu'da nereyle takas edecekleri tartışmalarına da açıklık getirdi.

“Günde İki bomba sallasak yeter.”

Takasta kesenin ağzını açarak ülkenin tamamını kullanacaklarını belirten Abbott, "Öncelikle bu kararı almaya mecburduk. Bizim oralarda kangurudan ve okyanustan gözümüzü açamıyoruz. Her gün bumerang fırlatıp duruyoruz. Ülke olarak depresyona girdiğimizin açık kanıtıdır bu. Artık köklü bir değişikliğin zamanı gelmişti. Bunu yerimizden kıpırdamadan yapmamıza imkan yoktu. Hem atalarımızın da dediği gibi tebdil-i mekanda ferahlık vardır. Bence Orta Doğu biz Avustralyalılara ihtiyaç duyduğumuz tüm enerjiyi sağlayacak. Hey şey bir kenara, günde sadece iki bomba sallasak sağa sola, yeter de artar bize. Bu yüzden öncelikli olarak güzel bir arazi bulup Avustralya'dan kurtulacağız. İnşallah sorun yaşamayız." sözleriyle ne kadar kararlı olduklarını gözler önüne serdi.

"Filistin'i düşünüyoruz, hem onlar da dinlenmiş olurlar."

Bir basın mensubunun "Bir isim var mı aklınızda?" sorusu üzerine heyecanlanan Başbakan "İlk hedefimiz elbette Filistin. Avustralya'da yıllarca kuruyup kaldığımız düşünülürse, harekete geçmemiz için en uygun bölge orası. Zira Filistin'de yıllardır amansız bir mücadele var, taş sopa ne ararsan... Bu çok ilgimizi çekiyor. Öyle ki İsrail'i gözümüze kestirmiş durumdayız. Filistin'in eksikliklerini çok iyi etüt ettik. Biz Aborjinlerin torunlarıyız, eksikliklerimizi kısa sürede tamamlayıp İsrail'e Filistin neymiş göstereceğiz." dedi. Toplantının sonunda Filistin'le Avustralya'yı başa baş değişmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarının da altını çizen Başbakan, Filistin'e anlaşma halinde peşinat ödeyip ödemeyecekleri konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Avustralya Futbol Federasyonu: "Tek handikabımız fikstür"

Tüm devlet erkanı kararı coşkuyla karşılarken Avustralya Futbol Federasyonu konuya temkinli yaklaşmayı seçti. Federasyon Başkanı Obrah Vitrey: "Orta Doğu'ya taşınma fikri süper; ancak şunu da bilmeliyiz ki oraya taşınırsak Dünya Kupası elemelerinde karşımızda bir Yeni Zelanda bulamayabiliriz. Deplasman tam bir fobiye dönüşebilir. Umarım tahmin ettiğim sorunlar yaşanmaz." açıklamasıyla Avustralya futbolunun geleceğinin tehlikede olabileceğinin altını çizdi.


MANŞET

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı... »

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı...

Yaklaşık altı ay önce bir şirkette işe başlayan İlhan O.(34)'nun iş esnasında telefonuyla oynamaması, koridorda yürürken telefona bakmaması, yemekhanede masaya telefonunu koymaması amirlerinin dikkati

devamı »
MANŞET

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı… »

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı…

Dünya genelinde para ve özgürlüklerle ilgili ne kadar rahatlık ve huzur endeksi varsa hepsinde birinci olan İskandinavya ülkelerinden İsveç’te devlet bütçesi, her yıl biraz daha fazla vererek hükümetl

devamı »