Manşet


Vatandaştan Sitem; "Kobane, Cerablus, El Bab, Menbiç... Abi Biz Neden Bu Kadar Çok Suriye Şehrinin Adını Biliyoruz Ki?"

Vatandaştan Sitem; "Kobane, Cerablus, El Bab, Menbiç... Abi Biz Neden Bu Kadar Çok Suriye Şehrinin Adını Biliyoruz Ki?"
bir cheetah haberi / 28.08.2016 00:02:58

Yıllardır Suriye'de devam eden iç savaş, birçok devletin dahil olması ve sürekli küçük grupların kurulmasıyla birlikte her geçen gün daha ilginç bir hal almaya devam ediyor. Suların bir türlü durulmadığı Suriye'deki savaşa Türkiye'de Cerablus'a düzenlediği operasyonla artık aktif olarak dahil oldu. Biz de Resmi Gaste ekibi olarak vatandaşlara fikirlerini sorduk. Kiminin destek verdiği, kiminin karşı çıktığı operasyonlara ilişkin şu anda ortak bir fikir bulunmasa da vatandaşlar özellikle birkaç yıl içinde bu kadar çok Suriye şehrinin hayatlarına girmiş olmasından şikayetçi.


"Cerablus benim sadece isim-şehir oynarken işime yarar"

İlk olarak vatandaşlara kısa süre önce başlatılan Fırat Kalkanı operasyonunu sorduğumuzda, televizyonlarda tartışılmayan birçok fikri dile getirmeleri dikkatimizi çekiyor. Mikrofonumuzu uzattığımız garson Tuncay ( aslında müdür, adı da Ahmet ama OHAL yüzünden başım yansın istemiyorum, adımı vermeyin dedi ) ; "Abi bu operasyon uzun vadede Türkiye'ye ne kazandırır ne kaybettirir bilemiyorum ama Türkiye'de C ile başlayan hiç il ismi yok. Bu da isim-şehir oyunu hastaları arasında krize sebep oluyordu. Bir grup Ç harfi ile başlayanları yazalım derken, diğer bir grup dünyadan C harfi ile başlayan şehir isimlerinin yazılmasını savunuyordu. Bu operasyon sayesinde belki bu iki grup arasında ortak bir nokta bulunabilir." sözleriyle özetliyor düşüncelerini.

"Ya Kobane, Menbiç, Cerablus vs. Bunları Türkçeleştiremiyor muyuz?"

Mikrofonumuzu uzattığımız bir diğer kişi ise kasiyerlik yapan Suna oluyor. ( Suna gerçekten kasiyer, adı da Suna, evde kalmış, belki dikkati çekerim de meşhur olurum, bu hayattan kurtulurum diye ağzına geleni sayıyor ) Ortadoğu'daki ilişkilerin çok karmaşık olmasından yakınan Suna; "Valla Ortadoğu'da ilişkiler çok karmaşık aynı zamanda bu Ortadoğu'daki şehir isimleri de çok karışık. Menbiç, Cerablus, Kobane... Tel Abyad diyen var Gre Spi diyen var. Zilyon tane 'Ortadoğu Uzmanı' yetiştirdik, her gün televizyonlarda yok şöyle yok böyle diye anlatıyorlar ama şu şehir isimlerini Türkçeleştirelim diyen bir tanesi yok. Yazıklar olsun" diyerek sitemini dile getiriyor.

"Abi saçma bir şekilde Suriye'deki birçok şehrin ve birçok silahlı grubun adını ezbere biliyorum"

Düşüncelerini almak için yanına gittiğimiz bir diğer vatandaş ise üniversite öğrencisi Emin oluyor. (Bunun da adı Engin, az sonra öğreneceğiniz gibi CHP’li, Emin deyin diyor, ulan CHP’li Emin mi olur, Emin bildiğin AKP’li ismi, belki MHP, o kadar ) Suriye ile ilgili görüşlerini almak istediğimizi söylediğimizde hızlıca konuşmaya başlayan Emin; "Abi ben valla çok bunaldım. Kırk tane Suriye şehri, yirmi tane Suriye'de savaşan örgüt adı biliyorum. Hocam ben El Bab şehrini neden biliyorum? Abi benim anne baba Sivaslı ve ben neden Afrin'in Menbiç'in batısında olduğunu biliyorum? Ailecek CHP'liyiz abi biz. Neden Suriye'de savaşan ‘Emrolunduğun Yolda Git Tugayı'nın adını biliyorum? Abi bana noluyo?" diyerek gözyaşlarına boğuluyor. Ortadoğululaşmayı kaldıramadığını belirten Emin, sevgilisiyle Taksim'de gezerken Rusya'nın Ortadoğu hamleleri ile ilgili konuşmanın, ABD'nin planının ne olduğunu tartışmanın artık kendisini yorduğunu belirtiyor ve hızlı adımlarla bizden uzaklaşıyor.


MANŞET

Devlet Bahçeli'den Çok Güçlü Bir 'Evet' Argümanı Daha: "Bizde Parlamento Olmaz Çünkü Türkçe Değil..." »

Devlet Bahçeli'den Çok Güçlü Bir 'Evet' Argümanı Daha: "Bizde Parlamento Olmaz Çünkü Türkçe Değil..."

"Türkiye'de diktatör olmaz çünkü Türkçe değil" açıklamasından sonra Devlet Bahçeli yeni bir açıklama daha yaparak gündeme bomba gibi düştü. Bu zamana kadar ki evetçilerin en güçlü argümanını ileri sür

devamı »
MANŞET

Nasılsa S6 Modeli Çıkacak Diye 17 Farklı Taklit Model Üreten Çin’in Replika Şirketi, Samsung Firmasına Dava Açmaya Hazırlanıyor… »

Nasılsa S6 Modeli Çıkacak Diye 17 Farklı Taklit Model Üreten Çin’in Replika Şirketi, Samsung Firmasına Dava Açmaya Hazırlanıyor…

Her yıl ünlü marka telefonların taklit ürünlerini neredeyse aynı gün piyasaya süren Çin replika sektöründe kızışan rekabet adeta bir drama sahne oldu. Piyasaya 3 yıl önce giren Tai-Shu firması, bu sür

devamı »