Manşet


Ünlü Araştırma Şirketi Lusail International Media, Ortadoğu'nun En Güçlü Ordularını Sıraladı: "3. Çin, 2. Rusya, 1. ABD."

Ünlü Araştırma Şirketi Lusail International Media, Ortadoğu'nun En Güçlü Ordularını Sıraladı: "3. Çin, 2. Rusya, 1. ABD."
bir PAMIR01 haberi / 17.12.2015 05:00:00


Yaptığı araştırmalarla her yıl gündem yaratan ünlü araştırma şirketi Lusail International Media, bu kez, ateşli günlerin yaşandığı Ortadoğu’da yer alan en güçlü orduları sıraladı. Sıralamada, Ortadoğu'nun artık bir parçası haline gelen ordulardan tutun, pazar yeri bombalayan küçük gruplara kadar geniş bir dilim ele alındı. Kalabalık ancak kabiliyeti sınırlı olan ordulara alt sırada, küçük fakat teknolojik açıdan avantajlı ordulara üst sıralarda yer verilmiş.


Makaleyi orijinal dilinden sizler için çevirdik.


İŞTE SIRALI TAM LİSTE

10. Suriye: 2011’deki sıralamaya göre dört basamak birden gerileseler de halen ilk 10’daki yerlerini koruyor olmaları aslında sürpriz değil. Savunma bütçeleri, asker ve silah sayıları azaldı ancak savaş sanatında çok değerli tecrübeler edindiler. Komutan El-Youssef başarılarını şu cümle ile özetliyor: “Tek bir düşmanınız varsa işiniz zor; ancak bizim gibi sayıları on beşe varan irili ufaklı örgüt, aşiret ve devlet ile çatışıyorsanız tek yapmanız gereken beklemek. Onlar birbirlerine düşüyor zaten.”

9. Mısır: Listede gerileyen bir başka ülke de Mısır. Savunma bütçelerinin büyük bir kısmını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sert eleştirilerini savurmak için kullanmak zorunda kalmaları en büyük handikapları. Türkiye’nin 2012 yılında yaptığı 1 milyar dolar yardım ile ayakta duruyorlar.

8. Birleşik Arap Emirlikleri: En büyük gücü, şüphesiz ki düşmanlarında “Bütün Arap Yarımadası birleşmiş, biz bunlarla baş edemeyiz” endişesi yaratan isimleri. Savunma stratejileri; düşman ile karşılaşma anında şişip, kabarıp kendini olduğundan büyük göstermek üzerine kurulu. Bunlara rağmen savaşmaya halen niyetli olan hasımlarını Dubai’de ağırlıyorlar. Olay tatlıya bağlanana kadar bir güzel yedirip, içirip, gezdiriyorlar.

7. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD): Yeni kurulan bir unsur olmasına rağmen listeye üst sıralardan giriş yapmasının en önemli nedeni bitmek tükenmek bilmeyen militan sayıları. Neredeyse her gün Amerikan hava saldırılarında 200 militan kaybediyorlar. Yetmiyor karadan Peşmerge ile çatışıyorlar ve her gün onlarca militanının daha öldüğü haberleri geliyor. Yine de tükenmiyorlar. Bu başarılarının ardında sosyal medyayı aktif kullanmaları yatıyor.

6. İran: 6,3 milyar dolar savunma bütçesi, 545.000 aktif cephe personeli, 2.409 tankı ve 481 hava aracı ile sahada basmadık yer bırakmayan dinamik bir orduya sahipler. Günümüz savaş tekniklerini kolektif bir anlayış ile uyguluyorlar. Her sene yaptıkları tatbikatlarda Amerika’ya düzenli olarak meydan okuyorlar.

5. İsrail: Kesinlikle Coca-Cola protestosundan çok etkilendiler. Yoksa birinci sırayı kolay kolay kimseye kaptırmazlardı. Listedeki on devletten sekizi sözlerinden çıkmadığı için sıralamada kaçıncı olduklarının global ölçekte bir önemi olmadığını düşünüyorlar. 

(Editörün notu: Makalede değinilmemiş ama biz ekleyelim, Türkiye’den çok çekiniyorlar.)

4. Türkiye: Birinci olamamalarındaki yegâne sebep araştırmanın internet üzerinden yapılan anketlerle belirlenmemiş olması. 410.000 aktif cephe personeli ve 17 milyon bedelli askerlik bekleyen vatandaşı ile listedeki en kalabalık orduya sahip olan Türkiye'nin, yeni başkumandanları ile atağa kalkması bekleniyor.

(Editör notu: Makaleyi didik didik ettik ancak bedelli hakkında bir gelişmeye rastlamadık.)

VE SIRA GELDİ İLK ÜÇE...

3. Çin: Listede bulunan bütün ordularının birebir kopyasını 24 saat içinde yapma kabiliyetine sahip olmaları nasıl üçüncü olduklarını açıklıyor. Üst düzey askeri yetkililerinin birbirlerine çok benziyor olması da diğer bir önemli kozları. Genelkurmay Başkanları saldırıda vefat etse dahi albaylarından her hangi birini kamera önüne çıkartıp "Komutanımızın sağlığı yerindedir" mesajı verebilirler. En büyük silahları ucuz asker sayılarının fazlalığı. Yaptığımız hesaplamalara göre Suriye ordusu tüm cephanesini üzerilerine boşaltsa bile Çin'in asker stokundan önce Suriye’nin mermileri tükenecektir.

2. Rusya: İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana sıcak denizlere inmeye çalışan Rusya belli bir süre önce bu amacına ulaştı. Büyük bir hata yaptıklarını fark ettikleri için o günden beri soğuk denizlere geri dönmek arzusundalar fakat Ortadoğu’ya saplanıp kaldıkları için bir türlü bölgeden çıkamıyorlar. Silah kullanmadan çoğu orduyu felç edebilecek güzellikteki kadın askerleri sayesinde Ortadoğu'nun kalbini kolaylıkla fethedebilirler. En büyük kozları tek başına üç dört ülkeyi fethedebilecek kapasitede olup çıplak elle ayı boğabilen eski KGB ajanı Devlet Başkanları Vladamir Putin.

(Editör notu: Makalede Rus Ordusundaki Kadın Askerler için Caps verilmemiş ama biz koyduk merak etmeyin.)

(Editör notu 2: Bugünlerde ülkemizde olan Putin, Erdoğan’la samimi görüntüler verdi. Önceki tecrübelerimiz gösteriyor ki her an Putin’in bir ayağı çukura girebilir, bizden söylemesi.)

1. Amerika Birleşik Devletleri: Başkenti başka bir kıtada bulunmasına rağmen bu coğrafyadaki en etkin aktör olan ABD, gücünü Obama’nın beysbol sopasından alıyor. Sopayı gösterdiği zamanlarda Obama’ya, stratejik müttefiklerinin Cumhurbaşkanlarından çok cazip teklifler iletilmesi işlerini kolaylaştırıyor. Ortadoğu'da yaptıkları acemi işleri Hollywood sayesinde Oscar'lık birer yapıma çevirebilme becerileri de önemli bir diğer avantajları.

(Editör notu: Evet bizce de her şeyin arkasında İlluminati var.)


 


MANŞET

Efes Pilsen Patronundan Yeni Açıklama: "Devletimize Vergi Vererek Yardımcı Olmamız Gereken Bir Dönemde Evde Bira Üreten Haindir" »

Efes Pilsen Patronundan Yeni Açıklama: "Devletimize Vergi Vererek Yardımcı Olmamız Gereken Bir Dönemde Evde Bira Üreten Haindir"

Bira, insanlık tarihinde ilk bu topraklarda üretilen bir içki. En eski alkollü içki olan biranın coğrafyamızdaki geçmişi Sümerlere kadar uzanıyor. İnsanların büyük fabrikalar olmadan, evlerindeürettik

devamı »
MANŞET

Kılıçdaroğlu: "YSK Başkanını Birlikte Canlı Yayına Çıkmaya Davet Ediyorum" »

Kılıçdaroğlu: "YSK Başkanını Birlikte Canlı Yayına Çıkmaya Davet Ediyorum"

Referandum sonuçlarındaki şaibeli durumlara CHP'nin öfkesi dinmiyor. YSK'nın hile yaptığı gerekçesiyle YSK'ya seçimin iptali talebinde bulunan CHP, bu kez de talebini reddeden YSK'ya meydan okudu."Böy

devamı »