Manşet


Ülkedeki Turist Sayısını Artırmak İsteyen Gabon, Gelen Turistleri Rehin Almaya Karar Verdi...

Ülkedeki Turist Sayısını Artırmak İsteyen Gabon, Gelen Turistleri Rehin Almaya Karar Verdi...
bir lombak haberi / 11.04.2015 00:42:53

Ülke ekonomisinin kerestecilikle birlikte en büyük geçim kaynaklarından olan turizmin, iç çatışmalar ve kaos sebebiyle önceki yıllara göre belirgin bir düşüş göstermesi üzerine harekete geçen Gabon Kültür ve Turizm Bakanlığı, konuyla ilgili etüt çalışması başlatmıştı. Savunma Bakanlığı’nın da desteğiyle, gelen turistlerin ülkelerine dönüşünü engellemek için oluşturulan “Rehine Turizmi” adlı gizli proje, Gabon istihbaratının projeyi sağda solda çıtlatması üzerine sosyal medyada kısa sürede yayıldı. Konuyla ilgili haber ve suçlamaları herhangi bir şekilde yalanlamayan Gabon’lu yetkililer, yazılıp çizilenlerin haklılık payı olduğu intibası uyandırdı.

‘Yerli malı’ haftası da sonuç vermedi

Birçoğu sosyal medyadan edinilen bilgilere göre; geçtiğimiz iki üç yıl içerisinde “Yerli malı” “Düşük fiyata yüksek kalite esrar”, “Elmas toplayıcılığı” ve “Counter-Strike Live” gibi spesifik etkinlikler düzenleyen Gabon Turizm Bakanlığı, ülkedeki çatışmalar sonrası birçoğu yaşamını yitiren yabancı turistlerin kalan kısmını da ülkede tutmayı başaramadı. Ülke ekonomisinin bir süre sonra sadece silah takası üzerinden işlemesi üzerine kriz masası oluşturan Gabon yönetimi, turistlerin inisiyatiflerini azaltmayı planladıkları “Rehine Turizmi” ile kötü gidişe dur deme kararı aldı.

İstihbarat servisinin ağzında bakla ıslanmıyor

İlk başta büyük bir gizlilikle yürütülen proje, birçoğu gönüllülerden oluşan Gabon İstihbarat Servisi’nin projeyi sağda solda çıtlatması sonucu hızla geniş kesimlere yayıldı. Ülkeye turist olarak gelmeyi planlayan birçok kişinin uçuş biletini iptal etmesi üzerine konuyla ilgili araştırmayı derinleştiren Gabon istihbaratı, sorunun büyük ölçüde kendilerinden kaynaklandığını öğrenmenin şokuyla sarsıldı. Ülke turizmine büyük bir darbe girişimi sayılan bu hareket sonrası birçok istihbarat çalışanı görevinden uzaklaştırılarak eski örgütlerine geri gönderildi.

Yabancı ülkelerden kınama

Daha önce Gabon’a turist olarak gidip henüz kendisinden haber alınamayan birçok Fransız’ın olduğunu hatırlatan Fransa Dışişleri Bakanı Enzo Julien, “Aslında rehine turizmiyle ilgili haberler yayılmadan önce de, benzer bir şeyden şüpheleniyorduk. Facebook sayfalarında, son olarak Gabon’dan konum bilgisi gönderen birçok vatandaşımızdan haber alamaz olmuştuk. Birçoğu varlıklı kimselerden oluşan vatandaşlarımızın Gabon turizmine gelir sağlamak amacıyla rehin tutulduğundan endişeleniyoruz” sözleri şüpheleri doğrularken, söz konusu projenin Gabon'un tanıtımına ne kadar katkı yaptığını da göstermiş oldu.


MANŞET

Katar Krizi İle İlgili Türkiye'den Açıklama: "Bir Siz Eksiktiniz" »

Katar Krizi İle İlgili Türkiye'den Açıklama: "Bir Siz Eksiktiniz"

Türkiye dış politikada birçok sorunla uğraşırken patlak veren Katar ve diğer Arap ülkeleri arasındaki gerginlikle bir kez daha şok oldu. AB ile gergin ilişkiler varken, ABD-Rusya arasında gitgeller ya

devamı »
MANŞET

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti... »

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle  Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti...

Gabon'da hükümet bir süredir tatsız bir sorun sebebiyle dışişlerinde büyük sorunlar yaşıyor. Disiplinsiz hareketleri yüzünden Gabon'la Fransa hükümeti arasındaki ipleri kopma noktasına getiren Gabon'u

devamı »