Manşet


Tüm Anket Manipülasyonlarına Rağmen AKP’yi %40’a Çıkaramayan SONAR, Şirketi Satıp Dolar Aldı…

Tüm Anket Manipülasyonlarına Rağmen AKP’yi %40’a Çıkaramayan SONAR, Şirketi Satıp Dolar Aldı…
bir ugr haberi / 3.6.2015 22:14:36

Tüm seçim dönemlerinde yaptığı anketlerle en tutarlı sonuçlara ulaşan Sonar Araştırma Şirketi’nin, seçim sonrasını ilk gören şirket olarak tüm hisselerini satıp dolara yatırdığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanının, hakkında dava açması ihtimaline karşı pılını pırtını toplayıp Miami’ye yerleştiği öğrenilen Sonar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kadircan Akalp, havuz başında yaptığı basın toplantısında rahat tavırlarıyla dikkat çekti.

"Biz anketlerle manipüle ediyorduk, AKP de kaç oy çalacağını bize söylüyordu"

Basın mensuplarının hazırlıklarını fırsat bilerek ABD’deki düşük lüks araç fiyatlarından, sudan ucuz mazota kadar birçok konuya değinen Akalp, basın toplantısına şu sözlerle başladı: “Arkadaşlar biliyorsunuz ki Sonar olarak birçok seçim döneminde, anketlerimiz neredeyse seçim sonuçlarıyla bire bir örtüşüyordu. Ama okyanus ötesinde olmanın rahatlığıyla söyleyebilirim ki, yaptığımızın bilimle kürekle alakası kalmamaya başlamıştı. Biz seçime 3 ay kala yaptığımız manipülasyonlarla %7-8 artış sağlıyorduk ve bunun karşılığında AKP de yüzde kaç oy çalacağını bizimle paylaşıyordu. Geriye kalansa dört işlem yapıp seçim sonucunu bilmekti.” Bu tarz itiraflara pek alışık olmayan gazeteciler kendi aralarında fısıldaşmaya başladı. Kalabalığa karışıp gelen bir yerel muhabire yapılan üçüncü tercümenin ardından, muhabirin, mealen, “Nasıl yani, ne kadar oy çalınacağına da mı karar veriyorlar?!” sorusu gülüşmelere sebep oldu.

"Fuat Avni her şeyi mahvetti"

Gülüşmelerin bitmesini ve yerel muhabirin ilk şoku atlatmasını sabırla bekleyen Akalp, sözlerine şöyle devam etti: “Aslında biz görevimizi yaptık ama ekonomideki gizlenemez kriz, muhalefetin cazip vaatleri, Ak-Saray ve Mercedes’ler yüzünden anca %35’e çekebildik. Fuat Avni’nin çalınacak oyları ve çalma yöntemini ifşa etmesiyle, yıkım kaçınılmaz bir hal aldı. Biz de profesyonellik gereği şirketi satıp dolar aldık. Haftaya pazartesi tüm ülke görecek pazartesi sendromu nasıl olurmuş. Dolar artık 3 buçuktan mı başlar güne 4’ten mi orasını bilemem.” Sonar gibi öngörülerine herkesin itibar edeceği bir kurumun yöneticisinin bu denli iddialı sözleri karşısında eli ayağı titremeye başlayan Yenişafak Miami Muhabiri Bedirhan Kelez’in tehditkarca sorduğu “Peki ülkenize hiç dönmeyecek misiniz? Korkmuyor musunuz?” sorusu kısa süreli sessizliğe yol açtı. Sessizliği kahkahasıyla bölen Akalp şöyle devam etti: “Güldüğüm için kusura bakma, buraların sıcağına alışamadım. Soruna gelecek olursak; yılların verdiği tecrübeye güvenerek konuşuyorum, Sayın Erdoğan inat etmeyip kısa sürede yanıma gelirse kurtulur, yoksa oralarda işi çok zor.” Basın toplantısının son bulduğunu ve herkese bira ısmarlayabileceğini duyuran eski yönetim kurulu başkanı, yerel muhabiri yanına alıp, Florida’daki anket şirketleri hakkında bilgi almaya koyuldu.


MANŞET

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...” »

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”

Hinduizm, Brahmanizm, Budizm ve daha birçok dinin yaşam alanı olan Hindistan’da kültürel zenginlik, hayatı durma noktasına getirdi. Her din için bayram tatili verilen ülkede nerdeyse çalışılacak günün

devamı »
MANŞET

Alkol ve Sigara'ya Yapılan Zam İle Birlikte Hükumet, Vergi Dairelerini Kapatıp TEKEL Bayii Açmaya Hazırlanıyor... »

Alkol ve Sigara'ya Yapılan Zam İle Birlikte Hükumet, Vergi Dairelerini Kapatıp TEKEL Bayii Açmaya Hazırlanıyor...

Yükselen dolar, ekonomik küçülme, işsizlik, iflas eden esnaflar gibi kavramlar son dönemde hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Bir süredir ekonomik olarak zor bir dönemden geçen Türkiye'de hü

devamı »