Manşet


Tüm Anket Manipülasyonlarına Rağmen AKP’yi %40’a Çıkaramayan SONAR, Şirketi Satıp Dolar Aldı…

Tüm Anket Manipülasyonlarına Rağmen AKP’yi %40’a Çıkaramayan SONAR, Şirketi Satıp Dolar Aldı…
bir ugr haberi / 3 Haziran 2015, 19:14

Tüm seçim dönemlerinde yaptığı anketlerle en tutarlı sonuçlara ulaşan Sonar Araştırma Şirketi’nin, seçim sonrasını ilk gören şirket olarak tüm hisselerini satıp dolara yatırdığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Cumhurbaşkanının, hakkında dava açması ihtimaline karşı pılını pırtını toplayıp Miami’ye yerleştiği öğrenilen Sonar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kadircan Akalp, havuz başında yaptığı basın toplantısında rahat tavırlarıyla dikkat çekti.

"Biz anketlerle manipüle ediyorduk, AKP de kaç oy çalacağını bize söylüyordu"

Basın mensuplarının hazırlıklarını fırsat bilerek ABD’deki düşük lüks araç fiyatlarından, sudan ucuz mazota kadar birçok konuya değinen Akalp, basın toplantısına şu sözlerle başladı: “Arkadaşlar biliyorsunuz ki Sonar olarak birçok seçim döneminde, anketlerimiz neredeyse seçim sonuçlarıyla bire bir örtüşüyordu. Ama okyanus ötesinde olmanın rahatlığıyla söyleyebilirim ki, yaptığımızın bilimle kürekle alakası kalmamaya başlamıştı. Biz seçime 3 ay kala yaptığımız manipülasyonlarla %7-8 artış sağlıyorduk ve bunun karşılığında AKP de yüzde kaç oy çalacağını bizimle paylaşıyordu. Geriye kalansa dört işlem yapıp seçim sonucunu bilmekti.” Bu tarz itiraflara pek alışık olmayan gazeteciler kendi aralarında fısıldaşmaya başladı. Kalabalığa karışıp gelen bir yerel muhabire yapılan üçüncü tercümenin ardından, muhabirin, mealen, “Nasıl yani, ne kadar oy çalınacağına da mı karar veriyorlar?!” sorusu gülüşmelere sebep oldu.

"Fuat Avni her şeyi mahvetti"

Gülüşmelerin bitmesini ve yerel muhabirin ilk şoku atlatmasını sabırla bekleyen Akalp, sözlerine şöyle devam etti: “Aslında biz görevimizi yaptık ama ekonomideki gizlenemez kriz, muhalefetin cazip vaatleri, Ak-Saray ve Mercedes’ler yüzünden anca %35’e çekebildik. Fuat Avni’nin çalınacak oyları ve çalma yöntemini ifşa etmesiyle, yıkım kaçınılmaz bir hal aldı. Biz de profesyonellik gereği şirketi satıp dolar aldık. Haftaya pazartesi tüm ülke görecek pazartesi sendromu nasıl olurmuş. Dolar artık 3 buçuktan mı başlar güne 4’ten mi orasını bilemem.” Sonar gibi öngörülerine herkesin itibar edeceği bir kurumun yöneticisinin bu denli iddialı sözleri karşısında eli ayağı titremeye başlayan Yenişafak Miami Muhabiri Bedirhan Kelez’in tehditkarca sorduğu “Peki ülkenize hiç dönmeyecek misiniz? Korkmuyor musunuz?” sorusu kısa süreli sessizliğe yol açtı. Sessizliği kahkahasıyla bölen Akalp şöyle devam etti: “Güldüğüm için kusura bakma, buraların sıcağına alışamadım. Soruna gelecek olursak; yılların verdiği tecrübeye güvenerek konuşuyorum, Sayın Erdoğan inat etmeyip kısa sürede yanıma gelirse kurtulur, yoksa oralarda işi çok zor.” Basın toplantısının son bulduğunu ve herkese bira ısmarlayabileceğini duyuran eski yönetim kurulu başkanı, yerel muhabiri yanına alıp, Florida’daki anket şirketleri hakkında bilgi almaya koyuldu.


MANŞET

10 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Rus Lider Putin’in Umre'de Olduğu Ortaya Çıktı »

10 Gündür Kendisinden Haber Alınamayan Rus Lider Putin’in Umre'de Olduğu Ortaya Çıktı

Kazakistan gezisi, Rus İstihbarat Teşkilatı ile yapacağı toplantılar da dâhil birçok programını iptal ederek ortalıktan kaybolan Putin'in Umre’ye gittiği ortaya çıktı. Rus halkı bir hafta önce Müslüma

devamı »
MANŞET

Seçim Sonrası İlk Kez Konuşan Erdoğan'dan Şok Çıkış: “Benim Vatandaşımı Başkanlık Sistemine Zorladılar!” »

Seçim Sonrası İlk Kez Konuşan Erdoğan'dan Şok Çıkış: “Benim Vatandaşımı Başkanlık Sistemine Zorladılar!”

7 Haziran Genel Seçimleri’nin üstünden 3 gün 22 saat 2 dakika 15 saniye sonra ilk kez Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni'nde kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hali görenleri şaş

devamı »