Manşet


TBMM, Son 12 Yılda Sayısı 500'ü Geçen Darbe Girişimini Başarıyla Geri Püskürten Erdoğan'a "Mareşal" Unvanı Verilmesini Kararlaştırdı.

TBMM, Son 12 Yılda Sayısı 500'ü Geçen Darbe Girişimini Başarıyla Geri Püskürten Erdoğan'a "Mareşal" Unvanı Verilmesini Kararlaştırdı.
bir PAMIR01 haberi / 11.12.2014 00:12:26

Çözüm sürecinde atılan ve atılacak adımları tartışmak için bir araya gelen TBMM’nin gündemi beklenenden yoğundu. AKP kanadının geçmiş dönemde olduğu gibi Meclis'in geri kalanından bağımsız ortaya attığı önerilerden biri daha, birkaç saat içerisinde kabul edildi. CHP ve HDP heyetinin itirazları arasında 288 milletvekilinin evet, 90’ının ret ve geri kalanlarının da hatalı oy kullandığı açıklanan oylamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Mareşallik unvanı verilmesi kabul edildi. Alınan karara gerekçe olarak ise; Erdoğan'ın geride bıraktığımız 12 yıl içerisinde sayısı 500’ü bulan darbe girişimini başarıyla püskürtmesi gösterildi.

TBMM oturumunda gerginliğe yol açan kararın alınması sırasında birçok bakan ve milletvekilinin gergin tavırları gözlerden kaçmadı. Salondaki gerginliği artıran ilk konuşma ise AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış'tan geldi: “Yakın tarihimize baktığımızda Sayın Erdoğan’ın yaptıklarından çok daha azına mareşal unvanı alanlar olduğunu görüyoruz. Kendisi tüm medyanın gözü önünde 500'e yakın darbe girişimini, birçoğunu tek başına gerçekleştirmek suretiyle, bastırmıştır. Daha önceki Mareşaller arasından tek bir isim sayabilir misiniz bunu başarabilen?”

O esnada, Bağış'ın rahat tavırlarına sinirlenen Sırrı Süreyya Önder'i, Hakkari Milletvekili Adil Zozani güçlükle sakinleştirdi. Küçük bir arbedenin ardından konuşmasına kaldığı yerden devam eden Bağış'ın, konuyu ayetlerle açıklamaya çalışması üzerine oturuma bir süre ara verildi.

YALÇIN AKDOĞAN ÇOK DOLU

Bağış'ın ardından kürsüye çıkan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan konuşmasına Mareşal Erdoğan'ı gıyabında selamlayarak başladı. Akdoğan'ın hedefinde muhalefet vardı: "CHP'li vekiller Mareşal olmak için üç meydan muhaberesi kazanmak gerektiğini filan zannediyorlar. Meclise bir kaç haftadır uğramadıkları için o maddeyi geçen gün torba yasayla değiştirdiğimizden haberleri yok. Artık Milli İrade’ye yapılan herhangi bir darbeyi bastırana da veriliyor mareşal unvanı. Kaldı ki burada 500 darbeden bahsediyoruz." sözleriyle eleştirilere cevap veren Akdoğan'a, Devlet Bahçeli, hesaplamalarda bir yanlışlık olduğunu hatırlattı. Durumun daha da kötüleşmesini önlemek isteyen MHP'li vekiller Bahçeli'ye rakamlar konusunda bazı bilgiler vererek olayı tatlıya bağladı.

Bahçeli'ye "Hesaplamada bir iki sayı fazla ya da eksik olabilir." diyerek ortamı yumuşatan Akdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Hem meydansa meydan. Kazlıçeşme, Rabia ve Yenikapı. Bunlar meydan değil mi? Buradaki başarılarımızı göz ardı etmeye kimsenin hakkı yok. Hadi hepsini bir kenara bırakın. Merkez karargâhı Pensilvanya'da bulunan Cemaat’i hava bombardımanı ile yerle yeksan eylemesi de mi sayılmayacak? Birçok gazeteciyi tek başına etkisiz hale getiren, televizyon kanallarını kendisine bağlayarak soğuk savaşları henüz başlamadan sona erdiren bir şahsiyete nasıl kayıtsız kalabilirsiniz?"

BÜLENT ARINÇ: "GEÇ BİLE KALDIK"

Akdoğan'ın konuşmasına sinirlenen CHP heyeti sigara içmek için Meclis binasının dışına çıktıkları sırada Bülent Arınç kürsüye davet edildi. Erdoğan'ın Mareşal olduğu günleri de gördüğü için oldukça duygusal anlar yaşayan Arınç “Cumhurbaşkanı olduğundan beri kendisine yakışır bir hediye sunma hazırlığındaydık. Tamam Ak-Saray’ı yaptırdık ama biliyorsunuz, o esasen halka ait bir saray. Daha kişisel bir şey arıyorduk ki bu fikir çıktı." sözleriyle Mareşallik unvanının Erdoğan için gerekliliğine dikkat çekti. Ardından sağ eliyle yukarıyı işaret ederek Arınç konu hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle sonlandırdı: "Aslında kendisine bu unvanı vermek için geç bile kaldık. Tabii Sayın Erdoğan askeri cenahtan gelmediği için uğraşmamız gereken prosedürler vardı. Sonuçta çok güzel oldu.”

ERDOĞAN: "BİZ GAZİLİĞİN DE NE DEMEK OLDUĞUNU İYİ BİLİRİZ.”

Kararın alındığını sırada Ak-Saray'da konuyla ilgili açıklama için basın mensuplarını kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı şu sözlerle yorumladı: “Ne çabuk geçmiş zaman? Dile kolay, Milli İrade’ye düzenlenen 500 darbeyi geri püskürtmüşüm. Ben bırakmıştım saymayı ama arkadaşlar unutmamış sağ olsunlar. Seçim barajını düşürmeye çalışanları bastırma girişimlerim bu eylemlerimin 500.’sü olmuş. Gerçi o süreç devam ediyor henüz fakat bir aya onu da bastırırız Elhamdülillah... Aldığım duyumlara göre Kılıçdaroğlu buna da itiraz etmiş. Yahu, sen neye itiraz ettiğini biliyor musun? Bu Kılıçdaroğlu’na Mareşal nedir diye sorsan inanın bilmez. O ve onun elitler tabakası Maraş Dondurmacısı zinciri zannederler mareşalliği. Böyle bir zihniyet ile dört cephede birden mücadele veriyorum yıllardır. Bir de Sayın Muharrem İnce kalkmış, ‘Oldu olacak Gazi unvanı da alsaydın.’ diyor. Biz gaziliğin ne demek olduğunu da iyi biliriz Sayın İnce." sözleriyle muhalefeti eleştiren Erdoğan, bir basın mensubunun "Efendim, kararın ardından bir balkon konuşması yapacak mısınız?” sorusu üzerine "Emine beni balkonda bekliyor, müsaadenizle..." cevabını verdi.


MANŞET

Beşar Esad: "3. Dünya Savaşı Çıkacaksa Çıksın. Kafası Bozulan Gelip Suriye'yi Bombalıyor Arkadaş!" »

Beşar Esad: "3. Dünya Savaşı Çıkacaksa Çıksın. Kafası Bozulan Gelip Suriye'yi Bombalıyor Arkadaş!"

Aylardır devam eden ve geçtiğimiz günlerde Rusya ile ABD arasında ateşkes anlaşmasına varılan Suriye'de tansiyon düşmek bilmiyor. Bir yandan Türkiye Suriye'ye top atışı yaparken bir yandan da Suudi Ar

devamı »
MANŞET

Amerikan Basını, 20 Dakika Süren Trump-Erdoğan Görüşmesini Dünden Beri Aralıksız Anlatan Türk Basınından Yardım İstedi: "Ne Konuştular Bize De Söyleyin Olum" »

Amerikan Basını, 20 Dakika Süren Trump-Erdoğan Görüşmesini Dünden Beri Aralıksız Anlatan Türk Basınından Yardım İstedi: "Ne Konuştular Bize De Söyleyin Olum"

16 Mayıs'ta Beyaz Saray'da Trump-Erdoğan arasında ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleşti. 20 dakika süren görüşmeyi dünden beri aralıksız anlatan, görüşme üzerine birçok yazı yayınlayan Türk basını, ABD

devamı »