Manşet


Sürekli Hükümet Yetkilileri ve HDP'li Vekillerle Bir Araya Gelen İmralı, Yeni Anayasa Çalışmalarına Hız Verdi...

Sürekli Hükümet Yetkilileri ve HDP'li Vekillerle Bir Araya Gelen İmralı, Yeni Anayasa Çalışmalarına Hız Verdi...
bir neme lazım haberi / 27.12.2014 01:35:41

Çözüm süreci kapsamında düzenli olarak HDP’li vekillerden oluşan heyet vasıtasıyla Kandil ve Hükümet yetkilileriyle bir araya gelen İmralı, gündemdeki konularla ilgili fikir alışverişinde bulunarak, kamuoyunda oluşan yeni anayasa beklentilerine cevap verebilecek olgunluğa eriştiğini duyurdu. Son günlerdeki gelişmelerle ilgili en kapsamlı açıklamaların da kaynağı olan İmralı, müzakereler sürecinde elde ettiği kazanımlar sonucu 12 yıllık AKP Hükümeti’nin başaramadığı yeni anayasayı yürürlüğe koyma hazırlıklarına başladı.

"YILLARDIR BİR ANAYASA YAPAMADINIZ!"

Her geçen yıl biraz daha genişleyen HDP İmralı Heyetinin sıklaşan ziyaretiyle daha da hız kazanan sürecin Yeni Anayasayı İmralı’nın hazırlayabileceği bir noktaya gelmesi 75 milyon tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Bayburt’ta bile büyük bir şaşkınlığa yol açan gelişme hakkında açıklamalarda bulunan Sırrı Süreyya Önder, “İmralı'ya gidip gelip fotoğraf çektirmekten gına gelmişti, neyse ki artık bugün Anayasa yazabilecek noktadayız.” sözleriyle tansiyonun yükselmesine neden oldu.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: “LA BU ANAYASA SİZE NE ETTİ?”

Açıklamalarında sürekli Ak Parti Hükümetini topa tutan İmralı Heyeti üyelerinden Sırrı Süreyya Önder, “La bu anayasa size ne etti de 12 yıldır hazırlayamadınız?” diyerek çıkışını sürdürdü. Her seçim programının başına yeni anayasa başlığını koyup bir arpa boyu kadar yol alamayan hükümetin halkın beklentilerini karşılayamayarak büyük hayal kırıklığı yarattığına dikkat çeken Önder, muhalefet için de bir çift sözü olduğunu belirtti: “Biz sizin, 3-5 maddede uzlaşalım, oturup konuşalım yalanlarınıza da kanmayız. Baştan söyleyeyim, Başkanlık sisteminde filan gözümüz yok, ha Eş Başkanlık başka mevzu, bildiğiniz üzere bizim tabanda bi eş merakı var, onu göz ardı edemeyiz.”

MECLİS BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: "BU KEZ OLSUN ARTIK YA!"

Konuyla ilgili en çarpıcı açıklama ise Yeni Anayasa ile ilgili tüm çaba ve gayretleri boşa çıkan TBMM Başkanı Cemil Çiçek’ten geldi: “Ben artık, Yeni Anayasa yapılsın da kim yaparsa yapsın noktasındayım, kimse kusura bakmasın, bunu başaracak olan İmralı’ysa onu da alkışlarım. Dile kolay, 12 yıldır dil döküyorum ama 550 vekile söz dinletemedim. Herkes ayrı telden çalıyor. Bıktım artık yani… İmralı’nın Yeni Anayasa çalışması başlattığını duyunca çok heyecanlandım doğrusu. Allah’ım n’olur bu sefer olsun diye dua ediyorum.”

ÖCALAN: "HÜKÜMETİN TALEPLERİ CANIMIZI SIKIYOR..."

Anayasa çalışmalarına hız verdiğini duyuran İmralı ise hükümetten yana sıkıntıları olduğunu duyurdu. Ak Parti hükümetinin yoğun talepleri olduğunu vurgulayan Öcalan, “İsteklerin ardı arkası gelmiyor.” serzenişinde bulundu. “Bunlar geçen 12 senede 45-50 madde hazırlamış, illa bunları da anayasanıza koyun diyorlar. Aslında taleplerinin pek bir esprisinin bulunmadığını, birçoğunun imam hatipler ve il müftülüklerine tanınacak imtiyazlarla ilgili olduğunu gördük, koyacağız gitsin, bunlarla mı uğraşacağız bir de?” diyerek yeni Anayasa konusunda acele ettiklerini vurguladı. Öte yandan kamuoyunda kendisiyle ilgili endişeleri de gideren Öcalan, “Kimse endişelenmesin, yeni anayasaya göre de İmralı’dayım.” diyerek yüreklere su serpti.

İşte Yeni Anayasa’da Olmasına Kesin Gözüyle Bakılan Bazı Maddeler

• Madde 1: Türkiye Devleti Özerk bir Cumhuriyettir.

• Madde 2: Türkiye Devleti’nin dili bazen Türkçe bazen Kürtçe olur. Hatta yer yer Osmanlıca. Kim ne karışır?

• Madde 3: Türkiye’de yaşayan herkesin Türk olmasına gerek yoktur. İsteyen Kürt olabilir isteyen Zaza, Çerkez vb.

• Madde 4: Yukarıdaki üç madde istenirse rahatlıkla değiştirilebilir.

• TRT 1 bundan sonra KRT YEK olacak, diğer kanallarda her gün bir siyasi, ulusa seslenecek.

• PKK mensupları askerliğini yapmış sayılacak.

• TOKİ, Kürtçe bir ifade gibi durduğu için adı değiştirilmeyip sadece ne iş yaptıkları mercek altına alınacaktır.

• İmralı’ya gelecek heyetin tüm yol masrafları bütçe tarafından karşılanacak, her gelişlerinde iki koli sigara, gazete, dergi ve gıda malzemeleri heyete önceden teslim edilecektir.

• Meclis toplansa da, bu toplantılar sadece kavga ve tanışma amaçlı olacak; yasalar meclisten değil, direkt İmralı’dan geçecek.


MANŞET

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı... »

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı...

Yaklaşık altı ay önce bir şirkette işe başlayan İlhan O.(34)'nun iş esnasında telefonuyla oynamaması, koridorda yürürken telefona bakmaması, yemekhanede masaya telefonunu koymaması amirlerinin dikkati

devamı »
MANŞET

Belçika Hükümeti, Emine Erdoğan'ın Ziyaretinin Ardından Siyasi Temasların Damsız Gerçekleştirilmesine Karar Verdi... »

Belçika Hükümeti, Emine Erdoğan'ın Ziyaretinin Ardından Siyasi Temasların Damsız Gerçekleştirilmesine Karar Verdi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin ayrılmaz bir parçası olan Emine Erdoğan'ın Belçika ziyareti sırasında sergilediği davranışlar ülkede alay konusu olurken, birçok Belçikalının da asabını

devamı »