Manşet


Somali, Yemen'e Asker Gönderme Şartını Açıkladı: "Tavuk Döner+Ayran''

Somali, Yemen'e Asker Gönderme Şartını Açıkladı: "Tavuk Döner+Ayran''
bir Kankee haberi / 2.04.2015 03:30:41

Yemen'de Husilerin ilerleyişine karşı Suudi Arabistan'ın önderliğinde başlatılan operasyona daha önce denizden destek veren Somali hükümeti, bugün açıkladığı karar ile dünya kamuoyunu şaşkına çevirdi. Yemen'e 2000 asker gönderme kararı alan hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Mohamed Ömer, kararın gerekçelerini açıklamak üzere basın karşısına geçti. Oldukça sevinçli olduğu gözlenen Ömer; "Açlık, yoksulluk ve iç savaşla epeydir boğuşuyoruz, mevcut bütçeyi göz önüne alırsak, yakın zamanda hiçbir şeyin düzeleceği filan yok. Bari 2000 askeri savaşa yollayalım da, orada karınlarını doyursunlar" açıklamasıyla kararın önemine vurgu yaptı. Düşüncelerini Obama'ya ilettiklerini de belirten Ömer, günde bir tavuk döner bir de ayran vermeleri koşuluyla, 2000 askeri nereye isterlerse oraya yollamaya hazır olduklarını ifade etti.

"Yol + yemek masraflarının karşılanması halinde çok daha fazla asker gönderebiliriz."

Haberin duyulmasının ardından ülkede büyük bir talebin ortaya çıktığını belirten Mohamed Ömer, özellikle korsanlığın ayağa düşmesiyle birlikte binlerce delikanlının işsiz kaldığını ifade etti. Bu olayın onlar için de bir umut olacağını belirten Omer, bir sıralama yapılacağını ve bu sıralamada son bir aydır yemek yemeyenlere öncelik verileceğini söyledi. Ömer ayrıca, en son 2 hafta önce 300 kadar vatandaşını komşu Müslüman ülkede yapılan yemekli sünnete gönderdiklerini belirterek "Allah açlıkla sınamasın, bulduğumuz fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz." sözleriyle kararlılığını ortaya koydu.

“II. Dünya savaşına yetişebilseydik…”

Savaşların sanıldığı kadar kötü olmadığını öne süren Ömer, yeri geldiğinde birçok aile için; silah sanayii, cephe gerisi hizmeti gibi çeşitli iş imkanları oluşturabildiğini savundu. Kendi köylülerinin, eğer kendileri yemezse, ayda ortalama 10 kilo falan patates sattığını belirten Ömer, “Bu kadar satış kimi doyurur? Oysa savaş olduğunda bir silah denk getirip karaborsa sattığınızda 6 ay geçiminiz garanti…” sözleriyle savaşın ekonomiye katkısına vurgu yaptı. Ömer “Şimdi eskisi gibi savaşlar yok. Mesela II. Dünya savaşı dönemine yetişseydim her cepheye 5000 vatandaşımı yollardım, memlekette aç adam kalmazdı.” tespitinin ardından Birleşmiş Milletler’e de mesaj göndermeyi ihmal etmedi: “Aslında böyle parça parça savaşacağınıza bir III. Dünya Savaşı’yla herkes kozunu paylaşsın, bitsin bu iş. Valla bunu bi düşünün!...”

Somali devlet başkanı: "Yemek+Konaklama denilince Marmaray açılışına da gitmiştim.''

Başkan yardımcısının açıklamalarını teyit eden Somali Devlet başkanı Hasan Şeyh Mahmud da, geçtiğimiz sene Türkiye’den Marmaray’ın açılışı için kendisine davet geldiğini, koşulları sorduğunda yemek ve konaklama opsiyonunu duyunca bir dakika bile düşünmediğini itiraf ettikten sonra “Bunda utanılacak bir şey yok, gideceksin karnını doyuracaksın kardeşim. Dönüşte THY’de dağıtılan sandviçlerden de birkaç tane isteyip ülkeme getirdim, çocuklara verdim. Fena mı oldu yani?” sözleriyle Yemen’e asker göndermenin akıllıca bir karar olduğunun altını çizdi.


MANŞET

Suudi Arabistan Şeytan Taşlarken Devlet Taşı Kullanmayanların Sevaplarının İşlenmeyeceğini Açıkladı... »

Suudi Arabistan Şeytan Taşlarken Devlet Taşı Kullanmayanların Sevaplarının İşlenmeyeceğini Açıkladı...

İslam'da hac ibadetinin önemli bir parçası sayılan şeytan taşlama ritüelinde son zamanlarda kaçak yollarla elde edilen ucuz taşların kullanılması Suudi Arabistan'da ülkenin gündemine oturdu. Şeytan ta

devamı »
MANŞET

Eşine Edep Dışı İltifatlarda Bulunulmasını Kabullenemeyen Emine Erdoğan Sosyal Medya Hesaplarının Adını Değiştirdi: “Emine Tayyip Erdoğan” »

Eşine Edep Dışı İltifatlarda Bulunulmasını Kabullenemeyen Emine Erdoğan Sosyal Medya Hesaplarının Adını Değiştirdi: “Emine Tayyip Erdoğan”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aşkını ilan eden iş adamlarının, “ısırırım, yalar-yutarım” tarzı sevgi sözcüklerinde bulunan seçmenlerin sayısı her geçen gün artarken eşine meydanlarda ağza alınmayacak iltifa

devamı »