Manşet


Somali, Yemen'e Asker Gönderme Şartını Açıkladı: "Tavuk Döner+Ayran''

Somali, Yemen'e Asker Gönderme Şartını Açıkladı: "Tavuk Döner+Ayran''
bir Kankee haberi / 2.04.2015 03:30:41

Yemen'de Husilerin ilerleyişine karşı Suudi Arabistan'ın önderliğinde başlatılan operasyona daha önce denizden destek veren Somali hükümeti, bugün açıkladığı karar ile dünya kamuoyunu şaşkına çevirdi. Yemen'e 2000 asker gönderme kararı alan hükümet adına konuşan Başbakan Yardımcısı Mohamed Ömer, kararın gerekçelerini açıklamak üzere basın karşısına geçti. Oldukça sevinçli olduğu gözlenen Ömer; "Açlık, yoksulluk ve iç savaşla epeydir boğuşuyoruz, mevcut bütçeyi göz önüne alırsak, yakın zamanda hiçbir şeyin düzeleceği filan yok. Bari 2000 askeri savaşa yollayalım da, orada karınlarını doyursunlar" açıklamasıyla kararın önemine vurgu yaptı. Düşüncelerini Obama'ya ilettiklerini de belirten Ömer, günde bir tavuk döner bir de ayran vermeleri koşuluyla, 2000 askeri nereye isterlerse oraya yollamaya hazır olduklarını ifade etti.

"Yol + yemek masraflarının karşılanması halinde çok daha fazla asker gönderebiliriz."

Haberin duyulmasının ardından ülkede büyük bir talebin ortaya çıktığını belirten Mohamed Ömer, özellikle korsanlığın ayağa düşmesiyle birlikte binlerce delikanlının işsiz kaldığını ifade etti. Bu olayın onlar için de bir umut olacağını belirten Omer, bir sıralama yapılacağını ve bu sıralamada son bir aydır yemek yemeyenlere öncelik verileceğini söyledi. Ömer ayrıca, en son 2 hafta önce 300 kadar vatandaşını komşu Müslüman ülkede yapılan yemekli sünnete gönderdiklerini belirterek "Allah açlıkla sınamasın, bulduğumuz fırsatları değerlendirmeye çalışıyoruz." sözleriyle kararlılığını ortaya koydu.

“II. Dünya savaşına yetişebilseydik…”

Savaşların sanıldığı kadar kötü olmadığını öne süren Ömer, yeri geldiğinde birçok aile için; silah sanayii, cephe gerisi hizmeti gibi çeşitli iş imkanları oluşturabildiğini savundu. Kendi köylülerinin, eğer kendileri yemezse, ayda ortalama 10 kilo falan patates sattığını belirten Ömer, “Bu kadar satış kimi doyurur? Oysa savaş olduğunda bir silah denk getirip karaborsa sattığınızda 6 ay geçiminiz garanti…” sözleriyle savaşın ekonomiye katkısına vurgu yaptı. Ömer “Şimdi eskisi gibi savaşlar yok. Mesela II. Dünya savaşı dönemine yetişseydim her cepheye 5000 vatandaşımı yollardım, memlekette aç adam kalmazdı.” tespitinin ardından Birleşmiş Milletler’e de mesaj göndermeyi ihmal etmedi: “Aslında böyle parça parça savaşacağınıza bir III. Dünya Savaşı’yla herkes kozunu paylaşsın, bitsin bu iş. Valla bunu bi düşünün!...”

Somali devlet başkanı: "Yemek+Konaklama denilince Marmaray açılışına da gitmiştim.''

Başkan yardımcısının açıklamalarını teyit eden Somali Devlet başkanı Hasan Şeyh Mahmud da, geçtiğimiz sene Türkiye’den Marmaray’ın açılışı için kendisine davet geldiğini, koşulları sorduğunda yemek ve konaklama opsiyonunu duyunca bir dakika bile düşünmediğini itiraf ettikten sonra “Bunda utanılacak bir şey yok, gideceksin karnını doyuracaksın kardeşim. Dönüşte THY’de dağıtılan sandviçlerden de birkaç tane isteyip ülkeme getirdim, çocuklara verdim. Fena mı oldu yani?” sözleriyle Yemen’e asker göndermenin akıllıca bir karar olduğunun altını çizdi.


MANŞET

AKP Özeleştiri Yaptı: "TÜBİTAK'ın Başına Hayvanat Bahçesi Müdürünü Getirmekle Hata Etmişiz." »

AKP Özeleştiri Yaptı: "TÜBİTAK'ın Başına Hayvanat Bahçesi Müdürünü Getirmekle Hata Etmişiz."

15 Temmuz darbe girişiminin ardından devam eden operasyonlarla ilgili kamuoyuna açıklama yapan Binali Yıldırım, kapatılan iş yerleri, gazeteler, gerçekleşen gözaltılar ve görevden almalarla ilgili bil

devamı »
MANŞET

18 Yaşındaki Milletvekillerinin Uyum Süreci İçin Meclis'e Playstation Salonu ve Futbol Sahası Yapımına Başlandı... »

18 Yaşındaki Milletvekillerinin Uyum Süreci İçin Meclis'e Playstation Salonu ve Futbol Sahası Yapımına Başlandı...

Eskiden 18 yaşındaki gençler bırakın üniversiteyi, askere bile gidemezken şimdilerde milletvekili aday adayı bile olabiliyorlar. Yeni seçim kanunuyla 18'e indirilen seçilme yaşı, birçok liseliyi mille

devamı »