Manşet


Seyyar Satıcı Olarak Taksim’de Görevlendirdiği 15 Bin Polisinden Sadece 8 Bini Geri Dönen Emniyet, 5 Bin Polisini Zabıta Kılığında Taksim’e Gönderdi

Seyyar Satıcı Olarak Taksim’de Görevlendirdiği 15 Bin Polisinden Sadece 8 Bini Geri Dönen Emniyet, 5 Bin Polisini Zabıta Kılığında Taksim’e Gönderdi
bir bora bulut haberi / 2.01.2015 21:42:12

İstanbul'da yılbaşı gecesi taciz, kapkaç ve hırsızlık gibi suçlarla mücadele için 15 bin polisini çeşitli seyyar satıcılar kılığında, kutlamaların yapılacağı meydanlarda görevlendiren Emniyet Genel Müdürlüğü, görevli polis memurlarından sadece 8 bininin geri dönmesiyle adeta şok yaşadı. Geri dönmeyen polisler için zabıta kılığında 5 bin polisi İstanbul'un çeşitli semtlerine gönderen Emniyet'in şaşkınlığı, ulaştığı polislerin verdiği ifadelerle ikiye katlandı.

"Esnaf 7000" Operasyonu

Konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan İstanbul Emniyeti Güven Timleri Şube Müdürü Erkan Tomakin, yeni yıl eğlencelerinin yapıldığı alanlarda asayişi sağlamak üzere görevlendirdikleri yaklaşık 7 bin polis memurunun kontrolden çıkarak asli vazifelerini unuttukları; adeta birer Hamdi Abi, Seyfi Usta ve Mehmet Efendi’ye dönüştüklerini belirtti. Mensuplarını tekrar kazanmak için “Esnaf 7000” adlı bir operasyon başlattıklarını söyleyen Tomakin, 5 bin kadar polis memurunu zabıta kılığında sahaya sürmekten başka çarelerinin kalmadığını duyurdu. Ele geçirilen seyyar satıcı kılıklı polislerden ise çarpıcı açıklamalar geldi.

“Hiçbir Yıl Bu Kadar Zarar Etmemiştim”

Güven Timleri tarafından Esenler’de Milli Piyango Satıcısı olarak yakalanan polis memuru Salih K. (38) verdiği ifadede kokoreççiliğin önemine değindi: “Ben seyyar satıcılık işine ilk lise önlerinde simit satarak başladım. Polis olduktan sonra Emniyet’in kapkaççılığı bitirme projesi kapsamında seyyar satıcı olarak bir süre görev yaptım. Kokoreçte isim yapmıştım. Müdavimlerim bile vardı. Mesleğimdeki tecrübeme güvenen emniyet, her yılbaşı beni görevlendirirdi. Geçen yıl kokoreççi olarak görev yapmıştım. İşler harikaydı. Bu yıl Taksim’de Milli Piyango Satıcısı olarak görevlendirildim ama piyango işi kesat. Herkes Nimet Abla’da. Ben de zarar etmemek içim satışların daha iyi olduğu yerlere kaydım. Bir de baktım Esenler’deyim. Orada beni enseleyen arkadaşlara durumu izah etmeye çalıştım. Neticede ticaret bu, zarar edersen bitersin. Hiçbir yıl bu kadar zarar ettiğimi hatırlamıyorum.”

“Gezi Günlerini Özlüyoruz”

Gecede mısır satıcısı olarak görevlendirilen bir diğer polis memuru Tahsin Ç’nin (30) ifadesi ise şöyle: “Ekonomide istikrar önemlidir. Taksim satış için güvenli bir ortam değil. 3-4 kişi bir araya gelse müdahale başlıyor. Benim tezgâhtan mısır almaya gelen bir öğrenci grubu vardı mesela arkadaşlar eksik olmasın gösterici sanıp onlara bile müdahale etti. İnsanlar haliyle tedirgin, cesaret edip tezgâha bile yaklaşamıyor. Oysa gezi öyle miydi? Polis yok, tantana yok herkes güvende, herkes huzurlu. O günlerde yaptığım satışı 1 yılda yapamam. Hatta bi ara öyle yoğundum ki polis olduğumu unuttum. Oradaki simitçinin sivil olduğunu fark edip eylemcilere ihbar ettim. Barışmamız 3 ayı buldu.”

Tezgâhı bırakıp olaylara müdahale edemiyoruz

Şaşırtan ifadelerden bir diğerinin sahibi ise Eren F. (34): “Yine bir gün satış yapıyorum, neredeyim artık onu bile hatırlamıyorum, bir ablanın çantasını kaptılar, kaçıyorlar, düşündüm müdahale edeyim mi diye, sonra aklıma mallar geldi. Nereye koşuyorsun onca malı bırakıp? Sonra arkadaşlara anlattım durumu iyi yapmışsın, hem malından olurdun hem de orada barındırmazlardı seni dediler. Sonra zabıtalar geldi baktım bizimkiler, beni gözaltına alacaklarını söylediler, tezgâhımı toplamama izin verilince direnmedim.”

Mesleğini Değiştirenler Oldu

Emniyet’in meydanlarda görevlendirdiği satış yapacak bütün polislere malları zimmetlediğine dikkati çeken polis memuru İdris T. (42) ise, “Geri geldiğimizde yapılan satıştan elde edilen kâra varıncaya kadar her şeyin hesabını vermek zorunda kalıyoruz. En iyi satışı yapan arkadaşı ayın elemanı seçiyorlar. Durum böyle olunca herkes malını satmak zorunda kalıyor. Geçen midyeci arkadaşın midyeleri bozulmuş. O da zararına satış yapmak zorunda kaldığından bahsetti. Üstüne bir de soruşturma yedi. Birçok arkadaşımız deşifre olurum, satışlar bozulur diye zabıtalardan kaçtı. Gittiği yerlerdeki seyyar satıcılardan dayak yedi, yaptığı işi bile değiştirdi, geçen 14 polis arkadaşımızı TEM'de araç şarjı satarken görmüş arkadaşlarımız. Balonla başlamışlardı hâlbuki.”

Emniyet’e Bir Şok Daha: “Zabıtalık Tam Bana Göre”

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, yılbaşı gecesi görevlendirdiği memurların yaptıklarının şokunu atlatmaya çalışırken bir sürpriz de zabıta olarak görevlendirdiği memurlardan geldi. Seyyar satıcı kılığındaki arkadaşlarını piyasadan toplamakla görevlendirilen polis memuru Hamza Akarca (46), zabıtalığın tam kendine göre olduğunu belirterek kurumlar arası geçiş yapmak istediğini belirten dilekçeyi, bağlı bulunduğu İstanbul Güven Timleri Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Konuyla ilgili başka ayrıntıya ise yer verilmedi.


MANŞET

Neredeyse Her Gün Bir Ülkenin Büyükelçisine Nota Veren Dışişleri Bakanlığı Ayın En İyi Çalışan Bakanlığı Seçildi. »

Neredeyse Her Gün Bir Ülkenin Büyükelçisine Nota Veren Dışişleri Bakanlığı Ayın En İyi Çalışan Bakanlığı Seçildi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun başında yer aldığı Dışişleri Bakanlığı son haftalardaki performansıyla adeta 'düşman çatlatıyor'. Norveç, Rusya ve İsviçre gibi bir çok farklı ülkenin Büyük elçilerini kısa sürede

devamı »
MANŞET

Aşırı Sıcaklarla Birlikte Yaşanan Orman Yangınlarına İlişkin Hükumetten Açıklama: "Demek ki Neymiş? Ormanları Yok Etmemişiz" »

Aşırı Sıcaklarla Birlikte Yaşanan Orman Yangınlarına İlişkin Hükumetten Açıklama: "Demek ki Neymiş? Ormanları Yok Etmemişiz"

AKP hükumeti, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve başka birçok inşaat faaliyeti sebebiyle sürekli eleştirmiş, Gezi Parkı projesi sebebiyle milyonlarca kişi tarafından protesto edilmişti. Ormanları yok etmekle

devamı »