Manşet


Sert Kış Koşulları Nedeniyle Dünya'yla Bağlantılarının Kesildiğini Öğrenen Bitlis Halkı Şaşkın: "Bağlantı Derken?"

Sert Kış Koşulları Nedeniyle Dünya'yla Bağlantılarının Kesildiğini Öğrenen Bitlis Halkı Şaşkın: "Bağlantı Derken?"
bir sivrisinek2 haberi / 11.02.2015 00:50:29

Çetin geçen kış şartları nedeniyle ilçe ve köylerine ulaşımın sağlanamadığı Bitlis’te halk bugün kendilerine ulaşan bir bilgiyle adeta şok yaşadı. Aralıksız yağan kar nedeniyle çevre illerle bağlantı yollarını kaybeden Bitlis, dünya ile bağlantılarını da kaybettiğini bu sabah basından öğrendi. Aldıkları haberden ötürü morali bozulan halk, en büyük tepkiyi ise bugüne kadar dünya ile bağlantıları olduğunu kimsenin kendilerine haber vermemiş olmasına gösterdi.

“Bunu bilmek en tabii hakkımız”

Haberi duyar duymaz bir araya gelen Sivil Toplum Örgütleri düzenledikleri ortak bir basın toplantısıyla seslerini duyurmaya çalıştı. STK adına basın açıklaması yapan Hayri Durmaz, “Basında yer alan haberi okuduğumuzda ne yapacağımızı bilemedik. Her sene kış aylarında memleketimize çok kar yağar, köylerimize, ilçelerimize ulaşamayız. Bazı kışlarda ise çevre illerle olan bağlantı yollarımız dahi kapanır, ama çok geçmeden karayolları duruma müdahale eder ve yollar açılırdı. Bu sene ise dünyayla olan bağlantılarımızı kaybetmiş olduğumuz gerçeğiyle karşı karşıyayız. İşin garip tarafı; bizim bugüne kadar bu bağlantılardan hiçbir şekilde haberimizin olmaması. Biz öncelikle yıllardır Bitlis halkından saklanan bu gerçeği bilmek istiyoruz. Bunları bilmek halkımızın en tabii hakkıdır diye düşünüyoruz. Sonra da bu bağlantılarımızın neden koptuğu hakkında aydınlatılmak istiyoruz” dedi.

Yerel basın resmen uyumuş!

Konu hakkında en büyük sorumlunun hiç şüphesiz yerel medya olduğunu dile getiren Durmaz, Bitlis’te yayın yapan gazetecilere adeta ateş püskürdü. Bitlis genelinde hiçbir yerel gazetenin konuyla alakalı tek satır bile haber yapmadığını savunarak, “Resmen uyumuşlar, hepimizi uyutmuşlar” diyen Durmaz konuyla bundan böyle STK'lar olarak yakından ilgileneceklerini vurguladı. Durumdan duyduğu şahsi üzüntüyü, “Biz affedersiniz ama keriz miyiz burada? Yıllardır diyordum ben, bu dünya denen şeyle mutlaka bir bağlantımız vardır diye ama bu konuda kimseden destek görmüyordum. Hayır yani, dünyayla bağlantımız olduğunu bilsem belki hanımla da evlenmez, tercihlerimi düşünürdüm. Hani pişman mıyım? Değilim ama alternatifleri de görsem durum farklı olabilirdi tabii." sözleriyle dile getirirken basına bir kez daha yüklenmeyi ihmal etmedi: "Bu gazeteciler alışmış tabii yok töre cinayeti, yok kız kaçırma, Bitlisspor amatör kupada kaçıncı sırada diye diye gazeteyi dolduruyorlar. Bir Allah’ın kulu da demiyor ki bu Bitlis’in dışında ne var. Ama artık ipler elimizde, durumun farkındayız. Biz ot gibi yaşadık, bari çocuklarımız dünyayı bilerek büyüsün.”

“Kopmuş da olsa dünyayla bağlantılarımızın olduğunu bilmek güzel”

Durmaz, bir gazetecinin “Sizce bu bağlantılar neler olabilir?” sorusuna, “Bak bi de bana soruyor ya. Nasıl gastecisin sen? Tövbe tövbe. Neyse, tahmin etmek zor tabii, bu bağlar ticari mi, ekonomik mi yoksa kültürel mi bilmiyorum. Nihayetinde zaten kopmuş durumda. Ama olsun kopmuş da olsa onlar bizim bağlantılarımız, dünyayla bağlantılarımızın olduğunu bilmek bile çok güzel. Yeter ki biri bize bu bağlantıları anlatsın, biz tekrar o bağlantıları kurmaya çalışırız.” cevabını vererek toplantıyı bitirdi.


MANŞET

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...” »

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”

Hinduizm, Brahmanizm, Budizm ve daha birçok dinin yaşam alanı olan Hindistan’da kültürel zenginlik, hayatı durma noktasına getirdi. Her din için bayram tatili verilen ülkede nerdeyse çalışılacak günün

devamı »
MANŞET

Bir Süredir Kendisinden Haber Alınamayan Moğolistan, Ölü Bulundu... »

Bir Süredir Kendisinden Haber Alınamayan Moğolistan, Ölü Bulundu...

Bir süredir kendisinden haber alamayan komşuları şüphelenerek kontrol amaçlı ülkeye geldi. Çilingir yardımıyla açılan sınır kapısından içeri giren komşular Moğolistan'ın cansız bedeniyle karşılaştı. Ö

devamı »