Manşet


Oy Verme İşleminin Gece 00.15'te Başladığı Amasya'da, AKP’li Vekiller Mazbatasını Alarak Göreve Başladı...

Oy Verme İşleminin Gece 00.15'te Başladığı Amasya'da, AKP’li Vekiller Mazbatasını Alarak Göreve Başladı...
bir Kankee haberi / 1.11.2015 18:43:10

Günlerdir beklenen 1 Kasım Genel Seçimleri için tüm ülkede nefesler tutuldu. Ülkenin doğusunda 07.00, diğer illerde 08.00’da başlaması öngörülen oylamanın, gece saatlerinde Amasya’dan gelen bir haberle erken başladığı anlaşıldı. Amasya Göynücek AKP'li Belediye Başkanı Kemal Şahin'in oyunu kullanıp Facebook’ta paylaştığı bilgisinin basına düşmesiyle birlikte başlayan hareketlilik saat 11.00 sularında gelen yeni bir haberle yerini şaşkınlığa bıraktı. Amasya İl Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamada oy sayma işleminin sabah 09.15 itibariyle tamamlandığı, ilden seçilecek 3 milletvekilliğini AKP’nin kazandığı ve kazanan adayların mazbatasını alarak göreve başladığı duyuruldu.


“Gündüz Çok Trafik Olur Diye Geceden Başladık”


Mazbatalarını almadan önce basın karşısına geçen çiçeği burnunda AKP’li vekiller, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Grup adına konuşan milletvekili Gürbüz Akçam, Amasya ilinin küreselleşen dünyanın yeni yıldızlarından biri olduğunu hatırlatarak, “Biliyorsunuz ki çağımızda artık ulaşım ve iletişim araçlarının hızına yetişilmiyor. Biz de bu durumu göz önüne alarak dedik ki ‘Neden oylama işlemini belli saatler arasına sıkıştıralım? Zaten millet heyecanlı, uyku tutmuyor. Boş boş oturacağımıza oy kullanma işlemini bir an önce başlatalım.’ Hem sabah burada trafik yoğun oluyor, mağduriyetler yaşanıyor. Fena mı vatandaş kahvaltı sofrasına oyunu kullanmış, içi rahat bir şekilde oturdu.” sözleriyle yapılan işlemi savundu.


Katılım Çok Yüksek Değil Ama Olsun


Akçam’dan sonra söz alan milletvekili Necip Şanlı ise, “Bu kararı öyle durduk yere almadık. Baktım benim Facebook’ta ekli arkadaşların çoğu uyanık, paylaşım yapıyor. Hanıma sordum onun hesabındakiler de öyleymiş. Dedim ki millet ayakta, yani oy kullanabilir. Hemen ‘Oylama işlemini şimdiden başlatsak mı ne?’ diye bir paylaşım yaptım. Baktım 112 like aldı, demek ki millet çoktan hazır. Hemen talimatı verdim.” diyerek süreci özetledi. Bir gazetecinin “Peki katılım ne düzeyde?” sorusuna ise “Valla, %24 civarında bir katılım oldu. Gecenin bi saatine göre çok iyi bi rakam. Bu sonuçlar da gösteriyor ki AKP tek başına iktidar olmuştur. O nedenle vatandaşlarımız da oy kullanmaya giderek yorulmasın bence....” şeklinde cevap verdi.


YSK: “İşlem Yapsak Ne olacak? Konuşturmayın Adamı!...”


Muhalefet partilerinin yoğun itirazı üzerine bir açıklama yapan YSK Başkanı ise, “Ya tamam, işlemin hukuki olduğunu biz de iddia etmiyoruz ama sanki Norveç’te yaşıyoruz gibi konuşmayın gözünüzü seveyim” şeklinde sitemde bulundu. “Şimdi oylama işlemi hakkında işlem başlatsak mesele AYM’ye gelinceye kadar en az 5 meslektaşımın yeri değişir. Ondan sonra da sil baştan başlanır. Durumu bi şekilde kabullenmek lazım. Hem belki diğer şehirlerden gelecek oylarla durum telafi edilir, ne biliyorsunuz?...” sözleriyle sonucun değişmeyeceği konusunda ipuçları verdi.


MANŞET

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı... »

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı...

Yaklaşık altı ay önce bir şirkette işe başlayan İlhan O.(34)'nun iş esnasında telefonuyla oynamaması, koridorda yürürken telefona bakmaması, yemekhanede masaya telefonunu koymaması amirlerinin dikkati

devamı »
MANŞET

Beyaz: "Biz Reis'in soyundan geliyoruz... " »

Beyaz: "Biz Reis'in soyundan geliyoruz... "

Beyaz Show’a telefonla bağlanan Ayşe öğretmenin Güneydoğu’da yaşananlarla ilgili açıklaması ulusal medyada gündem oldu. Ayşe öğretmenin temel olarak çocuk ölümlerine dur denilmesi gerektiği üzerine ku

devamı »