Manşet


Ön Seçime Tek Başına Giren CHP, Birkaç Partiye Ayrıldı

Ön Seçime Tek Başına Giren CHP, Birkaç Partiye Ayrıldı
bir bora bulut haberi / 30.03.2015 15:47:56

CHP’nin 40 il, 44 seçim bölgesinde, hâkim gözetiminde ve ilk kez tüm üyelerin katılımıyla gittiği ön seçimde, sandıkların kapanıp oy sayımına geçilmesinin ardından şok bir gelişme yaşandı. Oyların sayılmasının ardından 7 Haziran'da  kimin, hangi bölgeden milletvekili adayı olacağının belirlenmesi amacıyla düzenlenen ön seçimlerde; CHP'nin bir aşırı sağ olmak üzere, her biri farklı görüş içeren 4 partiye bölündüğü açıklandı. Sonucun kendilerine iletilmesinin ardından büyük bir şok yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu, kendi partisinden umudu keserek burada ele geçirdiği yeni partiye odaklanan Emine Ülker Tarhan ve bölünen 4 partiden birisinin mutlaka genel başkanı olacağını iddia eden Deniz Baykal konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundular...

Kılıçdaroğlu: “Kimin fikriydi lan bu ön seçim?”

Konuyla ilgili ilk açıklama eski CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Oldukça gergin olduğu gözlenen Kılıçdaroğlu, üzerindeki birkaç kaşkolla apar topar basın mensuplarının karşısına çıktı:   ''Bakıyorum ki bize ön seçim yapalım demokratikleşelim, partimiz güçlenir diye akıl verenler şimdi yeni arayışlar içindeler, ön seçimi isteyenler seçilemeyince hepsi yeni arayış içine girdiler, seçilemeyenlerin çoğu biz öyle bir şey demedik, istemedik diyorlar, peki o zaman kimin fikriydi lan bu ön seçim!'' sözleriyle parti tüzüğünü delerek kendisine avantaj sağlayan isimler olduğunu dile getirdi. Ardından eleştiri oklarını Deniz Baykal’a yönelten Kılıçdaroğlu zehir zemberek açıklamalarda bulundu. 

“Baykal beceriksizliğimi de taklit ediyor.”

Şok üstüne şokun yaşandığı önseçimde Baykal geçersiz oy atarken, Kılıçdaroğlu da Ankara nüfusuna kayıtlı olması sebebiyle kendisine oy veremedi. Kılıçdaroğlu, Baykal’ın ilk günden beri kendisini kıskandığını, 2010 seçimlerinde oy kullanamadığı için gündeme gelmesini hazmedemediğini öne sürerken “Bakın içine nasıl oturduysa artık, bu seçimde bilerek geçersiz oy atmıştır. Sayın Baykal’a kendisi olmasını tavsiye ediyorum, ben olmaya çalışmasın, kolay olunmuyor” diyerek tepki gösterdi. Oyunu Kılıçdaroğlu’ndan sonra kullandığını hatırlatan Baykal ise Twitter’dan “Sayın başkan kendisine oy kullanmayınca boykot kararı var sandım.” sözleriyle kendisini savundu.

Seçime katılamayan %45 şaşkın: “7 Haziran’da da oy kullanabiliyor muyduk?”

Önseçimden 4 yeni parti çıkması üzerine gözler, oylamaya katılmayan %45’lik kesime çevrildi. Oylamaya katılan partililer tarafından eleştirilen diğer üyeler, suçlamaları haksız bulduklarını belirtip bilgi eksikliğinden yakındılar. Sonucu öğrenince genel merkezi arayan bir grup partili “Biz bu yıl 1 oy hakkımız var diye biliyorduk. Önseçimde oy kullanan üyeler 7 Haziran’da da oy kullanabiliyor muydu ya?” sözleriyle şaşkınlıklarını dile getirirken, Datça öğretmenevinde buluşan parti üyesi bir grup “Mesela bir cumhurbaşkanlığı seçimine de katılmadık, hala partiden biri gelip de seçim sonucu ne oldu, bildirmiş değil. Ekmeleddin n’oldu? Cumhurbaşkanı kim oldu? Bilmiyoruz.” şeklinde açıklama yaparak parti içi iletişim eksikliği sorununa işaret etti.

Tarhan: İttifak için her CHP'linin parti kurması lazım''

Gelişmeleri dışarıdan takip ettiklerini söyleyen Emine Ülker Tarhan ise parti içi demokrasinin önemine vurgu yaparak, ayrılan partilerde de ön seçime gidilmesi gerektiğini söyledi. Demokratikleşmenin, her CHP'linin parti kurana kadar devam etmesi gerektiğini belirten Tarhan,. CHP'lilerin artık aynı partide siyaset yapmasının hoş olmadığının altını çizdi. Tarhan, “Tüm CHPliler kendi partisini kurup CHP çatısı altında bir ittifak yaparsa daha başarılı olunur gibime geliyor. Mesela birazdan yeni partilerin kurulduğunu duyan Perinçek de ittifak için gelir. Ona fırsat vermeden bölünmeli ve ittifak yapmalıyız'' diyerek eski partili arkadaşlarına yol gösterdi.


MANŞET

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!" »

Açlık Grevi Yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın Tutuklanmasına İlişkin Hükümetten İlk Açıklama: "Devlet Milletini Aç Bırakıyor Dedirtmeyiz!"

KHK ile işten atıldıktan sonra açlık grevi başlatan ve 70 günü aşkındır açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın tutuklanmasına ilişkin hükümetten ilk açıklama geldi. Konuyla

devamı »
MANŞET

Binali Yıldırım'ın Oğlu Erkan Yıldırım: "Oyuncu Değilim Kurpiyerim, Ata Geleneğidir Bizde...." »

Binali Yıldırım'ın Oğlu Erkan Yıldırım: "Oyuncu Değilim Kurpiyerim, Ata Geleneğidir Bizde...."

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım Singapur'da bir kumarhanede çekilen görüntüleri hakkında konuştu. Temizlik hastalığı olduğundan ve tozlu gördüğü masayı dayanamayıp sildiğinden

devamı »