Manşet


Meslek Odalarının Açtığı Davalardan Bunalan TV Yapımcıları Ortak Bir Projeye İmza Atıyor: Midyeci Fikret İle Makyöz Müjgan…

Meslek Odalarının Açtığı Davalardan Bunalan TV Yapımcıları Ortak Bir Projeye İmza Atıyor: Midyeci Fikret İle Makyöz Müjgan…
bir ahraz haberi / 27.11.2014 19:24:52

Yıllardır çektikleri dizilerde hırsız, katil, kalpazan, dolandırıcı gibi karakterlerin meslekleri yüzünden farklı meslek odalarının açtığı davalarla karşı karşıya kalan yapımcılar yeni arayışlara yöneldi. Son olarak Kertenkele karakteri için CHP'li İhsan Özkes'in "imamlar dolandırıcı değildir" çıkışı bardağı taşıran son damla oldu...

"Onlar da Gece Gündüz Çalışıyor."

Konuyla ilgili basın mensuplarının karşısına geçen yapımcı Hayri Kutlu: “Yıllardır yaptığımız dizileri sırf dava açabilmek için izleyen meslek odalarından artık gına geldi. Rol icabı bir meslek erbabını dolandırıcı, kapkaççı yaptığımız anda hemen türlü davalarla uğraşıyoruz. Aslında bu mesleklere niye bu kadar tepki gösteriliyor onu da anlamış değiliz. Baktığınızda bu insanlar da ekmeğinin peşinde. Gece saat 5'te eve dadanan, uyuşturucuyu bu sınır kapısından alıp diğer kapıya götüren, bi çanta için tazı gibi koşan insanlar da bu vatanın evlatları. Tamam yasadışı, ahlakdışı ama adamlar senden benden iyi para kazanıyor. Bu tür odaların şikayetlerini, kusura bakmasınlar, biraz da kıskançlıklarına bağlıyorum.”

“Özellikle Baktık, Odaları Var mı Diye.”

“Bakınız, dava dosyaları ile uğraşmaktan artık dizi çekemez hale geldik. En son dizimizde Optik Niyazi diye bir karakterimiz vardı. Karakter bir şark kurnazı, işte, çeşitli dolandırıcılıklara girişti. Hoop, ertesi gün Türkiye Optik Gözlükçüler ve Çerçeveciler Birliği seti bastı, basın açıklaması yaptı. Optik'in lakap olduğuna adamları zor ikna ettik, yoksa bizim karakter bildiğin taksici. Buradan trafikte bütün gün direksiyon sallayan emektar taksici kardeşlerime Kutlu Yapım olarak saygılarımızı sunuyorum. Her meslekte çürük elmalar olabilir, kişisel algılamasınlar. Neyse uzun lafın kısası yıllardır muzdarip olduğumuz bu sorunu kökten çözüyoruz. Yeni projemizde, ana karakterler dışındaki herkes ya işsiz ya da serbest meslek sahibi olacak. Ana karakterlerden biri midyeci diğeri makyöz zaten. Özellikle araştırdık, baktık, henüz meslek odaları yok." dedi.

Meslek Odalarından Art Arda Açıklamalar

Hayri Kutlu’nun ses getiren açıklaması gündeme bomba gibi düşerken konuyla ilgili çeşitli meslek odalarından da açıklamalar geldi:

Türk Tabipleri Birliği: Açıkçası biz çok zorluklar yaşadık. "Sağlıkta Şiddet" haberlerinin artmasından bu dizileri sorumlu tutuyoruz. İzleyiciler sanıyor ki doktorlar, hemşireler, tıbbi sekreterler sevişmeye gidiyor hastaneye. Böyle bir algı oluştu yani.

Ankara Barosu: Avukat karakterlerden çok çekiyoruz. Her suç işleyen tanıdığımız arıyor "Şöyle jüriyi etki altına al da beni kurtar" diye. Tekrar hatırlatmakta fayda var, Türkiye'de jüri yok. Başka yerle karıştırıyorsunuz sanırım.

Kamyoncular ve Kamyonetçiler Odası: Valla biz esasen Kadir İnanır abimizin "Selvi Boylum Al Yazmalım"daki performansı ile karizması zirve yapmış bir meslek odasıyız. Mutluyuz, gururluyuz. Başka da film izlemiyoruz zaten.

MİT: Herhangi bir dizide geçen herhangi bir karakter ile ilişkimiz bulunduğunu ne yalanlayabiliriz ne doğrulayabiliriz.


MANŞET

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti... »

Disiplinsiz Hareketleri Nedeniyle  Bir Süredir Ülkesine Geri Çağrılan Gabon'un Fransa Büyükelçisi Bağımsızlığını İlan Etti...

Gabon'da hükümet bir süredir tatsız bir sorun sebebiyle dışişlerinde büyük sorunlar yaşıyor. Disiplinsiz hareketleri yüzünden Gabon'la Fransa hükümeti arasındaki ipleri kopma noktasına getiren Gabon'u

devamı »
MANŞET

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?" »

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle isim benzerliğinden yanlışlıkla kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji öğretmenleri öğrenci ve veli

devamı »