Manşet


Kurtulmuş: "MGK Toplantısında Paralel Yapı ve Dershane Meselesinden Zaman Kalırsa IŞİD'i de Konuşabiliriz..."

Kurtulmuş: "MGK Toplantısında Paralel Yapı ve Dershane Meselesinden Zaman Kalırsa IŞİD'i de Konuşabiliriz..."
bir gandil haberi / 21.7.2015 23:49:28

Suruç’ta yaşanan patlamanın IŞİD’li bir terörist tarafından gerçekleştirildiğinin açıklanması üzerine gözler bu hafta toplanacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısına çevrildi. Konuyla ilgili Numan Kurtulmuş’un yaptığı “Zamanlama manidar” açıklamasının ardından kamuoyu olayın perde arkasındaki gerçekleri tartışmaya başladı. MGK'da görüşülmeyi bekleyen birçok önemli konu olduğunu hatırlatan Kurtulmuş, böyle ufak tefek konuların, AYM’nin dershaneler ve atamalarla ilgili aldığı ülke barışı ve güvenliğini tehdit edici nitelikteki kararların önüne geçmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Kobane'de terör sorunu yok, imar sorunu var.”

Saldırıda ölen gençlerin savaşta tahrip olan Kobane kentiyle dayanışma için orada olduklarının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, Kobane'deki sorunun terörle değil imar planlarıyla ilgili olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Biz Kobane'ye yardım edilmesin demiyoruz. Ama mesele doğru tespit edilsin. Orada bir yıkım görüntüsü varsa bunun temelinde öncelikle imar sorunu vardır. Hala Eski Suriye kafasıyla hareket edenler bu işi çözemez. İmar izinlerinin yeniden ele alınması lazım. Biz bu konuda Sayın Erdoğan Bayraktar ve Sayın Ağaoğlu'nun da içinde bulunduğu bir komisyon oluşturma niyetindeyiz."

“Çok meşgulüz”

Suruç’taki patlamaya da çok üzüldüklerini ancak MGK’da görüşülecek çok daha önemi konular olduğunu belirten Kurtulmuş, “İnanır mısınız arkadaşlar, paralel yapıydı, dershaneydi derken başımızı kaşıyacak vaktimiz kalmıyor. Tam Suriye’yi konuşalım diyoruz, hoop oradan başka bir şey çıkıyor. Biz bu sefer artık sadece IŞİD’i konuşuruz diyorduk, şimdi de dershane meselesi çıktı. Gel de konuşma şimdi. Yine de siz ümidinizi kesmeyin, vakit kalırsa mutlaka o konuya gireceğiz.” diyerek toplantıyı noktaladı.

MGK’da Görüşülecek Konular

Hükümet yetkililerinden edinilen bilgilere göre MGK’da bu hafta şu konular görüşülecek:

1- Paralel Yapı: AYM’nin kararı sonrası maklube yapımına hız veren menhus yapının pirinç stoklarına el konulması konuşulacak.

2- Dershaneler: Gerekçeli karar açıklandıktan sonra bütün dershaneler ülke bütünlüğünü bozan yapılar arasına girecek. 

3- AYM: Önce bi kulağı çekilecek, ayağını denk almazsa ileride yeniden görüşülecek.

4- Van Persie: Fenerbahçe’nin yıldız transferinin videoları izlenecek. Kurul, diğer takımlar için tehdit olup olmadığını bu videoyu izleyip karara bağlayacak.

5- Aşırı sıcaklar: Yaklaşan Afrika sıcaklarına karşı önlem alınacak. Meteoroloji ile temasa geçilerek sıcakların daha fazla artması engellenecek.

6- Parlamenter sistem: Başkanlık sisteminin yararları masaya yatırılıp, şu anki sistemin ülke bütünlüğüne verdiği zarar hesaplanacak.

7- IŞİD: Eğer yoğun ve öncelikli gündemden vakit kalırsa Suruç’taki patlama ve IŞİD tehlikesi görüşülecek.


MANŞET

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı... »

Aylardır Her Gördüğüne "Telefonum Tamirde, O Yüzden Bunu Kullanıyorum" Diyen İlhan O.(34)'nun Akıllı Telefonunun Olmadığı Ortaya Çıktı...

Yaklaşık altı ay önce bir şirkette işe başlayan İlhan O.(34)'nun iş esnasında telefonuyla oynamaması, koridorda yürürken telefona bakmaması, yemekhanede masaya telefonunu koymaması amirlerinin dikkati

devamı »
MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!"

Mevcut Anayasa'ya göre tarafsız olması beklenen ancak referandum sürecindeki evet mitingleri tertiplemesi ile eleştirilere konu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir sürpriz yaptı. İstanbu

devamı »