Manşet


İlk Kez Bir Talebi Hükumet Tarafından Kabul Edilmeyen Eğitim-Bir-Sen, Lokavt Hakkını Kullanmaya Hazırlanıyor…

İlk Kez Bir Talebi Hükumet Tarafından Kabul Edilmeyen Eğitim-Bir-Sen, Lokavt Hakkını Kullanmaya Hazırlanıyor…
bir Kankee haberi / 8.12.2014 23:32:54

AKP hükumeti döneminde sağladığı %750 oranında büyüme ile bir rekora imza atarak dikkatleri üzerine çeken ve eğitimde muhafazakarlaşma olarak anılan uygulamaları hükumetten önce dillendirmesi ile bilinen Eğitim-Bir-Sen, ilk kez bir talebinin reddedilmesinin şokunu yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde “Karma eğitim kaldırılsın” talebiyle kampanya yürüten sendika; bu isteğinin, 19. Milli Eğitim Şurasında kabul edilmediğini öğrenince radikal bir karar alarak lokavt hakkını kullanacağını açıkladı.

BU KARAR YENİ TÜRKİYE’Yİ HAZMEDEMEYEN KESİMLERİN ESERİDİR!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa hayat hikayesi ve AKP hükumetinin 12 yıllık icraatlarının yarım saatlik kısa bir özetini sunarak konuşmasına başlayan Eğitim-Bir-Sen başkanı Ahmet Gündoğdu, şura kararlarını eleştirdi: “Bakınız, şura kararlarından tamamıyla hoşnutsuz olduğumuz gibi bir algının oluşmasını istemeyiz. Din dersinin 1. sınıflara çekilmesi, Turizm okullarında içki servisinin kaldırılması, zorunlu Osmanlıca dersi gibi ilerici gelişmeler yaşandı elbette. Fakat gelin görün ki bu güzel tabloya illa ki bir leke sürülecek! Hadi görsel sanatlar ve müzik derslerinin haftada en az 2'şer ders saati olması gibi gereksiz düzenlemeleri geçtim ama karma eğitimde ısrar edilmesi nasıl bir anlayıştır? El alem uzayın bilmem neresine yolcu otobüsü gönderecek duruma gelmiş, birileri hala Eski Türkiye’nin lüzumsuz alışkanlıklarından kurtulamıyor. Karma eğitimin zararlarını, kaldırılmasının pedagojik faydalarını bir kenara bırakın, yahu bu talebi kim sunmuş diye hiç mi bakmadınız? Bu düzenlemeyi, 12 yıldır tüm talepleri kabul edilen Eğitim-Bir-Sen istemiş, bu adamlar istiyorsa vardır bir kerameti de mi demediniz?” dedi.

BİZİ YANDAŞLIKLA SUÇLAYANLAR YENİ SENDİKACILIK ANLAYIŞINI GÖREMİYORLAR…

Kamuoyu tarafından yandaş olmakla itham edildiklerinden yakınan ve Yeni Türkiye’de yeni bir sendikal anlayışın yeşerdiğini belirten Gündoğdu, bir basın mensubunun “Yeni sendikal anlayışı biraz açar mısınız?” sorusu üzerine “Dikkat ederseniz bizler devamlı olarak hükumetle aynı cümleleri kuruyoruz. Çünkü biz, işvereni tanımanın en iyi yolunun ona yakın olmaktan geçtiği ilkesini benimsedik. Örneğin; bizim arkadaşlar sürekli bakanlıkta, müsteşarlıkta dolanır. İşte çoluk çocuktu, yaşam gailesi falandı derken konuyu eğitim meselelerine getirirler. E şimdi bakanı, müsteşarı da insan, konuşmak, paylaşmak istiyor. Misal, ‘Ya işte biz de okullara mescit açalım diyoruz’ gibisinden planlarından bahsediyor. Bizim arkadaş bilgiyi alır almaz genel merkeze koşuyor. Biz de akıllıca bir hamleyle bu bilgiyi talep haline getirip kamuoyuyla paylaşıyoruz. Yani n’oluyor? Bakanlıktan önce davranıp onu kendi silahıyla vuruyoruz, anlatabiliyor muyum?” diyerek salondakileri şaşkınlık içinde bıraktı.

MÜCADELE GELENEĞİMİZİ, DİRENİŞ KÜLTÜRÜMÜZÜ DOST DÜŞMAN BİLİR!

Gazetecilerden birinin, “Peki, şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Gündoğdu şöyle devam etti. “Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bilen bilir, bu ülkede sendikacılık tarihini biz yazdık. 90’lı yılarda kamu sendikacılığı yapmak isteyen arkadaşları “Memurun sendikası olmaz.” diye gaza getirip kamu sendikalarını kurduran da yine biziz. Bir hak ihlali olduğunda en önde biz koştuk. Mesela tüm sendikalar, Taksim’dir, Kadıköy’dür böyle kolay alanlarda eylem yaparken Ankara Tandoğan meydanını zorlayan biz olduk. Akbil’i basarsın atlarsın otobüse yarım saat sonra Taksim’desin. Ama Tandoğan Meydanı uzaktır, biraz yüksekte olduğu için kışı da serttir. Ama nihayetinde sendikal mücadele, bedel ödemeyi gerektirir. ” Salondan gelen ‘Siz bir keresinde resmi tatilde iş bırakmıştınız’ hatırlatması üzerine, muhabirin hangi gazetede çalıştığını soran Gündoğan, notunu aldıktan sonra “Normalde iş bırakma eylemi ne zaman yapılır? İş günlerinde değil mi? Bunu herkes bilir, elbette hükumet de. Ama dedim ya biz ezber bozan bir sendikayız. Bu nedenle resmi tatilde iş bırakarak hükumeti kontrpiyede bıraktık.” sözleriyle söz konusu eylemi savundu.

SENDİKA TARİHİNDE BİR İLK: LOKAVT

Salondaki basın mensuplarına kendi elleriyle kolonya ve çikolata dağıtan Gündoğdu bir yandan da konuşmasına devam etti. “Arkadaşlar, bugüne kadar başörtüsünden tutun, mescide, anaokullarında din eğitiminden tutun imam hatip ortaokullarının açılmasına eğitim sürecinin en acil ihtiyaçları bizim taleplerimiz sayesinde karşılandı. Karma eğitimin kaldırılması talebimizin reddedilmesi bizim için bir ilk. Biz de dedik ki bu ilke bir ilkle karşılık verelim; herkes grev yapar biz lokavt yapalım. Bilmeyenler olabilir; lokavt, greve çıkan çalışanların işveren tarafından grev süresince işten uzaklaştırılmasına olanak veren bir haktır. Şimdi biz düşündük, ülkenin tüm kamu kuruluşlarında yönetici olan arkadaşlar bizim üyemiz. Bu kuruluşlarda farklı sendikalardan çalışanlar çeşitli nedenlerle greve çıkıyor. Biz de diyoruz ki yönetici arkadaşlarımız lokavt hakkını kullanarak bu arkadaşların iş sözleşmelerini askıya alsınlar. Böylece hem emekten gelen gücümüzü kullanmış oluruz hem de eski tip sendikacılık zihniyetine sahip çalışanlara yol göstermiş oluruz. Ayrıca bizim başvurularımızı “siz sendika vasfı taşımıyorsunuz, hükumetin bir organı gibi çalışıyorsunuz” diyerek reddeden uluslararası sendika birliklerine de bir ders olur.” diyerek bu konudaki kararlılıklarını vurgulayan Gündoğdu, “Tabii önce bizim arkadaşlar bakanlık civarında bir iki tur atıp bizim lokavt düşüncemiz hakkında büyüklerimiz ne düşünüyor bi nabız yoklarlar. Ha, olumsuz tepkiler varsa ani bir manevrayla hükumeti şaşkına çevirmekten de geri durmayız.” sözleriyle sürecin önümüzdeki günlerde netlik kazanacağının altını çizdi.


MANŞET

22 Yıldır Oturdukları Apartmandaki Tek Emekli Olmasına Rağmen Yönetici Olamayan Beşir Saka (62) Ailesinin Utanç Kaynağı Olmayı Sürdürüyor... »

22 Yıldır Oturdukları Apartmandaki Tek Emekli Olmasına Rağmen Yönetici Olamayan Beşir Saka (62) Ailesinin Utanç Kaynağı Olmayı Sürdürüyor...

12 yıl önce TCDD’den emekli olan Saka’nın bu yıl 16.sı gerçekleştirilen apartman yönetim kurulu toplantısında yine yönetici seçilememesi, aile içinde sinirlerin gerilmesine yol açtı. Saka’nın ortanca

devamı »
MANŞET

Devlet Bahçeli'den Çok Güçlü Bir 'Evet' Argümanı Daha: "Bizde Parlamento Olmaz Çünkü Türkçe Değil..." »

Devlet Bahçeli'den Çok Güçlü Bir 'Evet' Argümanı Daha: "Bizde Parlamento Olmaz Çünkü Türkçe Değil..."

"Türkiye'de diktatör olmaz çünkü Türkçe değil" açıklamasından sonra Devlet Bahçeli yeni bir açıklama daha yaparak gündeme bomba gibi düştü. Bu zamana kadar ki evetçilerin en güçlü argümanını ileri sür

devamı »