Manşet


Hükumetten Açıklama: "Teröre Karşı Açılışı Yapılacak Köprü Kalmadığı İçin Fırat Kalkanı Operasyonu'nu Başlattık..."

Hükumetten Açıklama: "Teröre Karşı Açılışı Yapılacak Köprü Kalmadığı İçin Fırat Kalkanı Operasyonu'nu Başlattık..."
bir ara sokak haberi / 10.09.2016 17:44:21

 Son bir yılda yaşanan terör saldırılarını ve 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirdiği köprü açılışlarıyla atlatan Türkiye son günlerde yaşanan saldırılarla ilgili yeni köprü yapılacak yer bulamayınca Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus kentine operasyon düzenledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım; "Esad ile aramız düzelmek üzere iken bu operasyonu yapmak istemezdik ama inanın zorunda kaldık" dedi.

"Köprü için yer bulabilseydik her şey farklı olurdu"

Türkiye'nin uzunca bir dönemdir köprü ve yol açılışları yaparak terörle mücadele ettiğini belirten Başbakan Yıldırım; "Bir dönem boyunca gerçekten bu konuda oldukça iyiydik. Hatta dünyanın bir çok devleti bize hayran kaldı" dedi. Ancak son gelişmelerle birlikte köprü yapacak yer kalmadığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, bu sebepten ötürü 'B planına' geçtiklerini belirtti.

"Şimdi durduk yere Mersin-Kıbrıs arası köprü yapmayalım dedik"

Operasyon kararının nasıl alındığına ilişkin de bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, "Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz güvenlik toplantısında bu kararı aldık" dedi. İlk olarak köprü yapılacak alanları değerlendirdiklerini belirten Başbakan Yıldırım, tüm olasılıkları inceledikten sonra ellerinde kalan en mantıklı ihtimalin Mersin ile Kıbrıs arasına yapılacak bir köprü olduğunu ancak onunda hem maliyetli hem de gereksiz olduğunu düşünerek operasyon yapmaya karar verdiklerini ifade etti.

"Operasyonumuz açılışı yapılacak yeni bir köprü bulana kadar devam edecek"

Rusya ile ilişkileri yeni düzeltmiş ve Esad ile ilişkileri düzeltmek üzereyken bu operasyonu yapmak istemediklerini ama buna mecbur kaldıklarını ifade eden Başbakan Yıldırım, kendilerine yeni köprü için bir yer bulunursa durumu yeniden değerlendireceklerini belirtti. "Valla şöyle 1-2 kilometrelik bir köprü iş görür" diyen Başbakan Yıldırım, "Operasyonumuzdan rahatsız olanlar varsa köprüyü bulsunlar" diyerek dünyaya meydan okudu.


MANŞET

SGK Soğuk Havalarda İçlik Giymeyen Vatandaşların Tedavi Masraflarını Karşılamayacağı Açıkladı... »

SGK Soğuk Havalarda İçlik Giymeyen Vatandaşların Tedavi Masraflarını Karşılamayacağı Açıkladı...

Nüfusun hızla artmasına bağlı olarak kişi başına düşen muayene ve ilaç tüketim ortalamasının da her geçen yıl artması üzerine SGK, tedavi masraflarındaki yüksek maliyetin önüne geçmek için harekete ge

devamı »
MANŞET

Dört Vatandaşından Biri Bilim İnsanı Olan İsviçre, Eğitim Seviyesindeki Kontrolsüz Yükselişe, Türkiye Modeliyle Dur Demeye Hazırlanıyor… »

Dört Vatandaşından Biri Bilim İnsanı Olan İsviçre, Eğitim Seviyesindeki Kontrolsüz Yükselişe, Türkiye Modeliyle Dur Demeye Hazırlanıyor…

Eğitim seviyesindeki kontrolsüz yükselişe dur diyemeyen İsviçre'de hükümet, olağanüstü hal sinyalleri verdi. Yıllardır sürdürülen yanlış eğitim politikaları nedeniyle okuryazarlık oranını %99'un altın

devamı »