Manşet


Hükumetten Açıklama: "Teröre Karşı Açılışı Yapılacak Köprü Kalmadığı İçin Fırat Kalkanı Operasyonu'nu Başlattık..."

Hükumetten Açıklama: "Teröre Karşı Açılışı Yapılacak Köprü Kalmadığı İçin Fırat Kalkanı Operasyonu'nu Başlattık..."
bir ara sokak haberi / 10.09.2016 17:44:21

 Son bir yılda yaşanan terör saldırılarını ve 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirdiği köprü açılışlarıyla atlatan Türkiye son günlerde yaşanan saldırılarla ilgili yeni köprü yapılacak yer bulamayınca Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus kentine operasyon düzenledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım; "Esad ile aramız düzelmek üzere iken bu operasyonu yapmak istemezdik ama inanın zorunda kaldık" dedi.

"Köprü için yer bulabilseydik her şey farklı olurdu"

Türkiye'nin uzunca bir dönemdir köprü ve yol açılışları yaparak terörle mücadele ettiğini belirten Başbakan Yıldırım; "Bir dönem boyunca gerçekten bu konuda oldukça iyiydik. Hatta dünyanın bir çok devleti bize hayran kaldı" dedi. Ancak son gelişmelerle birlikte köprü yapacak yer kalmadığını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, bu sebepten ötürü 'B planına' geçtiklerini belirtti.

"Şimdi durduk yere Mersin-Kıbrıs arası köprü yapmayalım dedik"

Operasyon kararının nasıl alındığına ilişkin de bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, "Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz güvenlik toplantısında bu kararı aldık" dedi. İlk olarak köprü yapılacak alanları değerlendirdiklerini belirten Başbakan Yıldırım, tüm olasılıkları inceledikten sonra ellerinde kalan en mantıklı ihtimalin Mersin ile Kıbrıs arasına yapılacak bir köprü olduğunu ancak onunda hem maliyetli hem de gereksiz olduğunu düşünerek operasyon yapmaya karar verdiklerini ifade etti.

"Operasyonumuz açılışı yapılacak yeni bir köprü bulana kadar devam edecek"

Rusya ile ilişkileri yeni düzeltmiş ve Esad ile ilişkileri düzeltmek üzereyken bu operasyonu yapmak istemediklerini ama buna mecbur kaldıklarını ifade eden Başbakan Yıldırım, kendilerine yeni köprü için bir yer bulunursa durumu yeniden değerlendireceklerini belirtti. "Valla şöyle 1-2 kilometrelik bir köprü iş görür" diyen Başbakan Yıldırım, "Operasyonumuzdan rahatsız olanlar varsa köprüyü bulsunlar" diyerek dünyaya meydan okudu.


MANŞET

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar" Konulu Retro-Füturistik Hutbe Okutmaya Hazırlanıyor... »

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Cenaze Namazında Doğru Bilinen Yanlışlar" Konulu Retro-Füturistik Hutbe Okutmaya Hazırlanıyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Eylül'de katıldığı bir askerin defin töreninde cenaze namazı bitiminde selam vermemesi ülkenin ana gündemlerinden biri haline geldi. Konuyla ilgili çok fazla yazıldı çizildi

devamı »
MANŞET

Alt-Üst Soyların Açıklanmasıyla Kafkasya Göçmeni Olduğu Öğrenilen Tutuklu Gazeteci Ahmet Şık İçin Putin'in Devreye Girmesi Bekleniyor. »

Alt-Üst Soyların Açıklanmasıyla Kafkasya Göçmeni Olduğu Öğrenilen Tutuklu Gazeteci Ahmet Şık İçin Putin'in Devreye Girmesi Bekleniyor.

Bir yıl önce tutuklanan Alman vatandaşı Deniz Yücel'in, Almanya ile ilişkilerin düzelmesinin ardından tahliye edilmesi üzerine diğer tutuklu gazeteciler için devreye girecek ülke lideri arayışları hız

devamı »