Manşet


Hükumet Panama Belgelerinde Geçen Off-Shore Bankacılığını En İyi Bilen Kişi Olan Cem Uzan'a Af Çıkarıyor...

Hükumet Panama Belgelerinde Geçen Off-Shore Bankacılığını En İyi Bilen Kişi Olan Cem Uzan'a Af Çıkarıyor...
bir Medya Leşkeri haberi / 5.4.2016 21:43:35

Zengin ve iktidar sahiplerinin servetlerini gizlemek için neler yaptığını gösteren gizli belgelerin ortaya dökülmesi tüm dünyanın olduğu gibi AKP iktidarının da alarma geçmesine neden oldu. Kısmen kendisini ortaya çıkabilecek istenmeyen olaylardan koruyabilmek ama daha çok skandala adı karışan en yüksek profilli liderin Putin olması sebebiyle AKP harekete geçti. Kısa süre önce IŞİD’ın AKP tarafından desteklendiğini kanıtladığını iddia ettiği belgeleri Birleşmiş Milletlere sunan Rusya’ya karşı önemli bir koz elde ettiğine inanan İktidar, belgeleri acil olarak anlayabilecek bir bilirkişi arayışına yöneldi.


Fuat Avni aktardı

Olayın patlak vermesinin ardından son sürat araştırmaya koyulan İktidar kanadında tüm çabalara rağmen konuya ilişkin edinilebilen ilk bilgiler, Panama Kanalının dünya haritasındaki yeriyle eski Bond’lardan Pierce Brosnan’ın oynadığı Panama Terzisi filmiyle sınırlı kaldı. Twitter fenomeni Fuat Avni’nin attığı tweetlere göre bu durum özellikle sarayda büyük bir rahatsızlığa yol açtı. Paralel yapının adamlarının tasfiye edilmesinin ardından ne doğru düzgün bir kumpas kurulabildiği ne de hasımlarını yargılatmasını sağlayacak bir iddianame düzenlememesinden şikâyetçi olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, belgeler konusunda da kendisini hayal kırıklığına uğratan avanelerine tekme tokat dalmış. Kendi kadrolarına göre nispeten yetişmiş paralellerle papaz olmalarının ardından tam bir beceriksizler ordusu tarafından çevrelendiğinden yakınan Erdoğan, Pensilvanya’nın büyük ihtimalle çoktan Panama’da kadrolaşmış olduğundan bolca hayıflanmış. Kendisine dost kimseyi bırakmamanın pişmanlığını yaşayan Cumhurbaşkanı, tekrar tekrar şimdi olsa paralel yapının çok işe yarayacağını dile getiriyormuş.


Denize düşen yılana sarılır

Yine Fuat Avni vasıtasıyla edinilen bilgilere göre yaşanan düğüm, Panama belgelerinden az bucuk çakan bir danışmanın ettiği, “Ben duymuştum aslında. İşte böyle kıyıda köşede kalmış, gözlerden uzak, tercihen tropik iklime sahip ufak tefek tatil ülkeciklerinde vergi kaçırmak için kurulmuş yapılar bunlar. Bahamalar’da falan oluyor. Bir şekilde bu işleri kıvıranlar hariç kimse tam olarak ne oluyor, işler nasıl dönüyor bilmiyor. Off-shore mu ne deniyor” sözleriyle çözülüyor. Anahtar kelimenin duyulmasıyla beraber hemen İmar Bankasının eski sahipleri Uzanların Kıbrıs’taki İmar Off-Shore’u ile bağlantı kurulmuş. Bir hassa Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ileri görüşlülüğü takdir edilen Cem Uzan’ın, operasyonlarını dünya devleriyle aynı yöntemi kullanarak gerçekleştirmesi nedeniyle Türkiye baz alındığında zamanının çok ötesinde olduğu kabul edilerek hakkı teslim edilmiş. Motorola nedeniyle böylesi vizyon sahibi bir işadamının harcanmasının Türkiye için önemli kayıp olduğundan dem vuran Erdoğan, derhal af çıkarması için Hükümete gerekli talimatı vermiş. Aynı zamanda dünyanın kullandığı bu en ileri yöntemden istifade etmek isteyen Cumhurbaşkanı, gerekiyorsa kardeşi Hakan’ı da alarak derhal ülkeye dönmesi için eski işadamına vakit kaybetmeden mesaj bile yollamış. Cem Uzan’ın engin bilgilerinden her iki konuda da faydalanılacak.


Yoğurttan ağzı yanan iktidar temkinli

Rıza Sarraf’la kara para aklama işi en sonunda Amerika’da Savcı Preet Bharara’ya toslayan İktidar, Cem Uzan Türkiye’ye dönünceye kadar ne olur ne olmaz mantıyla yeni vergi kaçırma krizinde olayın tam olarak ne olduğu ve kimleri kapsadığı anlaşılıncaya kadar işleri sıkı tutma kararı verdi. Tüm sorunun dünyanın en önemli geçitlerinden biri olan Panama Kanalından kaynaklanmış olma ihtimalini göz ardı etmek istemeyen Saray ile Hükumet, tüm olasılıkları masaya yatırarak en ince detayına kadar değerlendirme konusunda mutabık kaldı. Bu çevrede en başta ortalık yatışasıya kadar çılgın proje olarak adlandırılan Kanal İstanbul askıya alındı.       


MANŞET

Kılıçdaroğlu: "YSK Başkanını Birlikte Canlı Yayına Çıkmaya Davet Ediyorum" »

Kılıçdaroğlu: "YSK Başkanını Birlikte Canlı Yayına Çıkmaya Davet Ediyorum"

Referandum sonuçlarındaki şaibeli durumlara CHP'nin öfkesi dinmiyor. YSK'nın hile yaptığı gerekçesiyle YSK'ya seçimin iptali talebinde bulunan CHP, bu kez de talebini reddeden YSK'ya meydan okudu."Böy

devamı »
MANŞET

Penguen Dergisi Çizerlerine Verilen 11’er Ay Hapis Cezası, Salih Memecan’ın Denetiminde 6 Ay Karikatür Çizme Cezasına Çevrildi »

Penguen Dergisi Çizerlerine Verilen 11’er Ay Hapis Cezası, Salih Memecan’ın Denetiminde 6 Ay Karikatür Çizme Cezasına Çevrildi

Haftalık mizah dergisi Penguen’in 21 Ağustos 2014 tarihli sayısında Köşk’e çıkmasını konu alan bir karikatürde Erdoğan'ın gazetecilere yönelik tavrı eleştirilmişti. Kendisini AKP sempatizanı olarak ta

devamı »