Manşet


Hükümet 1 Mayıs İçin Güvenlik Önlemlerini Arttırdı: "Ev Telefonundan Arayıp Kontrol Edeceğiz Ona Göre!..."

Hükümet 1 Mayıs İçin Güvenlik Önlemlerini Arttırdı: "Ev Telefonundan Arayıp Kontrol Edeceğiz Ona Göre!..."
bir kentli hoca haberi / 1.05.2016 06:13:08

Son üç yıldır 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasına müsaade etmeyen hükûmet; bu sene de, Taksim'e çıkan çıkmayan tüm yolları kapatmak, toplu taşıma seferlerini iptal etmek, diğer illerden güvenlik kuvvetlerini İstanbul’a taşımak gibi bir dizi sıkı güvenlik önlemine başvurdu. Ancak bu sene kuş uçurtmamakta kararlı olan yetkililerin bir takım ek önlemler alma yoluna gideceği belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalar yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, “Buradan, Taksim’e çıkma gibi bir planı olan tüm işçilerimize sesleniyorum, ev telefonunuzdan arayıp kontrol edeceğiz, ona göre!' sözleriyle yeni önlemler hakkında ipuçları verdi.

Koruyucu Ebeveyn Yaklaşımı

Bu sene 1 Mayıs’ta “Anne Modeli” uygulayacaklarını açıklayan Şahin, geçtiğimiz günlerde KKTC Cumhurbaşkanı ile Erdoğan arasında geçen polemiği hatırlatarak anne - çocuk ilişkisinin önemine de vurgu yaptı. Tüm işçileri çocukları gibi gördüklerini belirten Şahin, hiçbirinin saçının teline zarar gelmesini arzu etmediklerini, bu sebeple bir ebeveyn titizliğinde hareket edeceklerinin altını çizdi. Bu noktada, gerekirse oda hapsi bile vermekten çekinmeyeceklerini ifade eden Şahin, alınacak önlemler hakkında detay verdi.

Arkadaşında Kalacaksan Arkadaşının Annesiyle Bi Konuşalım…

İşçilerin ev telefonlarının olduğu fihristi basın mensuplarına göstererek, "Yarın ev telefonlarından tüm işçilerimizi tek tek arayacağız, evde olmayan yandı!" şeklinde mesaj yollayan Şahin, “Bazı işçilerimiz 1 Mayıs öncesi bizi arayıp Avrupa yakasındaki arkadaşlarıyla halı saha organizasyonu yapacaklarını falan söyledi. Arayan işçi Tuzla’da oturuyor, gideceği yer Okmeydanı. İnsan kıllanmaz mı? Böyle yapan arkadaşlara soruyoruz; arkadaşın hangi fabrikada çalışıyor, anne babası nereli? Yani çok özel değilse, numarasını ver annesiyle de konuşalım, içimiz rahat etsin diyoruz, haksız mıyım? Ha illa gideceklerse biz arabayla bırakır, arabayla alırız; malum Okmeydanı uzak yer” diyerek hassasiyet ve kararlılıklarını ifade etti.

"Biz Meyve Suyuyla Kurabiye Hazırlayalım Evde Kutlayın Güzelce..."

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın sokakta kutlanmasının şart olmadığını , yılbaşı kutlamalarını örnek göstererek; sıcacık evde, meyvedir, çerezdir yemenin, tombala oynamanın tadının sokaklarda bulunmayacağını hatırlatan Şahin, “Sendikadan arkadaşlarını eve çağırsınlar, biz kurabiye kek falan yaptıralım, meyve suyuyla filan, evde güzel güzel kutlasınlar…” şeklinde alternatifler sunmayı da ihmal etmedi. Vali Şahin ayrıca; sesini çok açmamak kaydıyla 1 Mayıs marşını dinlemelerine, alt kattakileri rahatsız etmeyecek ölçüde halay çekmelerine müsaade edebileceklerini de sözlerine ekledi.

"Bak Arabistan’ın İşçisine Hiç Sesi Çıkıyor mu?"

Başbakan Davutoğlu’nun “En özgür gazeteciler bizde…” sözlerini hatırlatan Şahin, bu iltifatlarla ülkenin işçilerini biraz da şımarık yetiştirdiklerine dikkat çekti. “Allahaşkına, bakın. Arabistan’ın, Kuveyt’in, Katar’ın işçilerine! Hiç, sokağa çıkıcaz diye tutturuyorlar mı? Bizimkiler kime çekti anlamıyorum. Sonuçta bizim işçiler, atsan atılmaz, satsan satılmaz. Biraz da bu yüzden ağır konuşmak istemiyorum; ama elbet bütçe görüşmeleri gelir, asgari ücret belirlenir, işte o zaman görüşürüz…” sözleriyle işçilere gözdağı vermeyi unutmadı.

 


MANŞET

Cumhurbaşkanlığı Kampanyasında Kendisine 100 Bin TL. Bağışladığını Açıklayan Recep Tayyip Erdoğan, 5. Hayırseverler Zirvesi Büyük Ödülü’ne Layık Görüldü »

Cumhurbaşkanlığı Kampanyasında Kendisine 100 Bin TL. Bağışladığını Açıklayan Recep Tayyip Erdoğan, 5. Hayırseverler Zirvesi Büyük Ödülü’ne Layık Görüldü

4 yıldır okul, camii, sağlık ocağı gibi birçok eser hizmete sunan Hayırsever iş adamlarının ödüllendirildiği Hayırseverler Zirvesi’nin beşincisi bugün Hilton Kayseri Otel'de yapıldı. 4156 iş adamının

devamı »
MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Hala Bana 'Tarafsızlığını İhlal Ediyor' Diyerek Saldırıyorlar. Yahu Teröristlerin Çadırını Bile Ziyaret Ettik, Daha Ne Yapalım!"

Mevcut Anayasa'ya göre tarafsız olması beklenen ancak referandum sürecindeki evet mitingleri tertiplemesi ile eleştirilere konu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün bir sürpriz yaptı. İstanbu

devamı »