Manşet


Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı…

Her Yıl Biraz Daha Fazla Veren İsveç Bütçesi, Bir Hükümete Daha Erken Seçim Kararı Aldırdı…
bir sivrisinek2 haberi / 5.12.2014 02:19:18

Dünya genelinde para ve özgürlüklerle ilgili ne kadar rahatlık ve huzur endeksi varsa hepsinde birinci olan İskandinavya ülkelerinden İsveç’te devlet bütçesi, her yıl biraz daha fazla vererek hükümetlerini zor durumda bırakmaya devam ediyor. En son 2014’ün Haziran ayında yine öngörüldüğü kadar harcama yapamayan hükümetin görevi bırakmasıyla zora giren ekonomi yönetimi, yeni kurulan hükümetin de erken seçim kararı almasına sebep olarak adeta kara belaya dönüştü.

 

PARAN MI VAR DERDİN VAR!

 

Son 40 yıldır GSYH’si sürekli büyüyerek hükümetler için adeta yıkım makinesine dönüşen ekonomi, en çok Maliye ve Ekonomi Bakanlıklarını vurdu. Yolsuzluk ve hırsızlık gibi kavramların bilinmediği ülkede yaşam standartlarının da yükselebileceği kadar yükseldikten sonra durma noktasına gelmesi ülkede içinden çıkılmaz bir hal aldı. Her yıl sonu görüşülüp planlanan harcamalara 18 yıldır ulaşılamıyor. Son hükümetin bütçede sadece bu yıl 540 milyon Kron (Yaklaşık 17 milyon TL) fazla vermesi ise bardağı taşıran son damla oldu.

 

HALKA VERGİ VERİLMESİ GÜNDEMDE

 

Ülkede 14 Eylül 2014'te yapılan seçimde yüzde 31,2 oy alan Samuel Löfgen liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Çevre Partisi ile 3 Ekim'de azınlık hükümeti kurmuştu. Sağ partilerin dışarıdan desteğini alan Başbakan Löfgen, hükümetinin 2015 yılı bütçe tasarısının onaylanması konusunda ise yine yeterli harcama yapamayacağı gerekçesiyle destek alamadı. Bunun üzerine Löfgen, devlet hazinesinde bulunan fazla parayı ülke vatandaşlarına vergi olarak ödeyeceklerine dair çalışma başlattıklarını ve bu yükten böylece kurtulacaklarını taahhüt etti. Hazırlanan tasarıya göre, her bir İsveç vatandaşına, her ay harcamalarının %25’i kadar “Vatandaşımsın Vergisi” ödeyecek.

 

BAŞBAKAN: "BÖYLE REFAH OLMAZ OLSUN!"


Başbakan Löfgen önceki hükûmetlere şu sözlerle yüklendi: “Bakın biz bu yıl yeterince harcama yaptık aslında ama bizden öncekiler yok mu, ah o tek parti dönemi, ah. Neler yapmışlar neler! Zaten bütçe fazlası varmış ama tutmuşlar bunu Türkiye gibi ülkelerde gecelik yüksek faize koyup, bütçe fazlasında da ek gelir elde etmişler, yazıktır. Ne yapacağız şimdi, tuvalet kağıdı mı yapalım bütçe fazlasını? Hayır zaten geri dönüşüm yaptığımız için tuvalet kağıdında bile ihtiyaçtan fazlası var ülkemizde. Böyle refah olmaz olsun.”

 

TÜRKİYE'DEN ÇAĞRI: “O PARAYA GÜZEL BİR SARAY YAKIŞIR…”

 

İsveç Hükümetine düştüğü dar boğazdan kurtulabilmesi için diğer Avrupa ülkeleriyle pek çok dünya ülkelerinden de çözüm önerileri sıralandı. En etkili çağrının ise Türkiye’den geldiği açıklandı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin, “Tarihte ilk bütçe fazlasının bir Türk devleti tarafından gerçekleştirildiği ve bu durumun üstesinden saray yaptırılarak gelindiği belirtilmiştir.” dendi.

 

İŞTE BAZI ÜLKELERİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ:

 

• ABD: Bütçe fazlasını değerlendirecek yer bulmak kolay. Misal Ortadoğu’ya demokrasi götürebilirler. Biz onlara gerekli teknolojik silahları da uygun fiyata sağlarız.

• Yunanistan: Biz konuyu tam olarak anlamadık. İsveç’in elinde fazladan para mı kalmış, harcayamamışlar gibi bir şey mi? Eğer öyleyse bizden birkaç ada alsınlar, Erasmus öğrencilerimizi iki katına çıkarsınlar, parasızlıktan kuruduk burda, hepimiz kardeşiz.

• İran: Biz o parayla 2,5 kilo uranyum zenginleştirmesi yapar, Atom Enerjisiyle müzakere süresini de 6 yıla çıkartırdık.

• Gabon: İsveç Kronu nedir. Yeniyor mu?

• İsviçre: Altın alsanıza, daha az yer kaplar, bizim kasalarda yer olsa koyardık ama yok işte.MANŞET

Erdoğan, CHP'ye Sert Çıktı: "Cumhurbaşkanının Denetlenmesi İçin Dış Mihraklardan Yardım İstediler." »

Erdoğan, CHP'ye Sert Çıktı: "Cumhurbaşkanının Denetlenmesi İçin Dış Mihraklardan Yardım İstediler."

Referanduma giderken muhalefetin yürüttüğü kampanyanın ana maddesi, Cumhurbaşkanına verilen olağanüstü güçlerdi. Cumhurbaşkanını kimsenin denetleyemeyeceğini söyleyip duran CHP, Avrupa'dan dün gelen k

devamı »
MANŞET

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Çıkış; "Berlin'de Cuma Namazı Kılacağız" »

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Çıkış; "Berlin'de Cuma Namazı Kılacağız"

Adalet Bakanı'nın Almanya'ya alınmaması üzerine başlayan Türkiye-Almanya gerilimi devam ediyor. Bazı Avrupa ülkelerinde Türkiye'den siyasilerin Avrupa'da miting yapması yasaklanırken, Cumhurbaşkanı Er

devamı »