Manşet


HDP, Diyarbakır 10. Sıra Milletvekili Edip Berk Ankara'ya Gitme Konusunda Hâlâ Kararsız: "Yav Dükkân Var, Dükkân Olmasaydı…"

HDP, Diyarbakır 10. Sıra Milletvekili Edip Berk Ankara'ya Gitme Konusunda Hâlâ Kararsız: "Yav Dükkân Var, Dükkân Olmasaydı…"
bir Ertuğrul haberi / 16.06.2015 22:36:39

HDP Diyarbakır milletvekilliğine hiç hesapta yokken 10. sıradan aday gösterilen Edip Berk, HDP’nin Diyarbakır’da gösterdiği başarının ardından büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Baran Gıda adında bir bakkaliyesi bulunan Berk, milletvekilliğinin coşkusunu yaşarken Meclis’e gideceği haberiyle büyük bir ikilime düştü. Dükkana kendisinden başka bakacak kimse olmadığını belirterek HDP ile Meclise girmeyi reddeden Berk, mahallelinin kendisine 7-8 aya sarkan önemli bir borcu olduğunun altını çizerken, veresiye defterini kapatmadan Ankara’ya gitmesinin kendisini büyük zarara uğratacağını savundu. Taşıdığı endişeleri bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyuran Berk, yanlış anlaşılmaktan korktuğunu belirtti.

“Sabit gelirle bazı şeyleri yapamazsın”

Basın toplantısı sırasında bir taraftan basın mensuplarına bisküvi ve soğuk su satışı da yapan Berk, oldukça iyi gelir getiren bakkalını bırakıp sadece milletvekilliği ile geçinmenin zor olacağını şu sözlerle açıkladı: “Değerli arkadaşlar, ben milletvekilliği adaylığına politik baskılar sonucu ve 10. sıradan seçilmem mümkün olmadığı için “he” dedim. Gerçi seçildiğimi duyunca mahallelinin goy goyuna gelip ailece sevindik de. Ancak ben nerden bileyim, işin ucunda baba yadigarı bakkaliyeyi sahipsiz bırakmanın olduğunu. Sonuçta öyle böyle iyi para kazandırıyordu. Sabit gelirle bakkaldan kazandığım parayı kazanmamın imkanı yok. Buradan milletvekilliğinin sağladığı bazı imtiyazlara karşı olduğunu açıklayan parti yönetimine de sesleniyorum. Ya bu imtiyazları kabul edin ya da bana çift maaş falan bi şeyler ayarlayın artık.”

"Düzenimi bozamam"

Gerekçelerinin iyi anlaşılması için büyük çaba sarf ettiğini belirten Berk: “Bakın arkadaşlar, bir ara sadece birkaç günlüğüne şehir dışına çıkmıştım. Döndüğümde sadece yoğurt filan kalmıştı, onların da tarihi geçmiş. Bakkal dediğin, yerinde duracak. Müşteri seni iki gün görmesin, başka bakkala gider, bi daha geri gelmez. Beni de burada tanımayan müşteri yok, veresiye de olsa alışveriş yapıyorlar. Bu düzeni bozmak gerçekten çok zor benim için.”

Selahattin Demirtaş: “Dükkan nerden çıktı?”

Öte yandan, Berk’in açıklamalarını basından duyar duymaz büyük bir şaşkınlık yaşayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Sayın Berk’in açıklamalarını duydum. İmralı’yla konuştuktan sonra kendisini bir şekilde ikna edeceğiz. Şu anda bakkalın olduğu yerde bir sorun yok ama orası da Diyarbakır sonuçta. Yarın öbür gün bir olay çıkar, Allah korusun, molotoflar atılır, bakkal için elindeki milletvekilliğinden de olur. Kendisini ikna edip en kısa sürede Ankara’ya getireceğiz. Zaten başımızda bin tane dert var, bi de bununla uğraşmayalım şimdi.” sözleriyle iyimserliğini korudu.


MANŞET

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...” »

Dini Bayram Sayısının 300’e Dayandığı Hindistan’da Başbakan İsyan Etti: “Bari Arefeler Tatil Olmasın!...”

Hinduizm, Brahmanizm, Budizm ve daha birçok dinin yaşam alanı olan Hindistan’da kültürel zenginlik, hayatı durma noktasına getirdi. Her din için bayram tatili verilen ülkede nerdeyse çalışılacak günün

devamı »
MANŞET

Beyaz: "Biz Reis'in soyundan geliyoruz... " »

Beyaz: "Biz Reis'in soyundan geliyoruz... "

Beyaz Show’a telefonla bağlanan Ayşe öğretmenin Güneydoğu’da yaşananlarla ilgili açıklaması ulusal medyada gündem oldu. Ayşe öğretmenin temel olarak çocuk ölümlerine dur denilmesi gerektiği üzerine ku

devamı »