Manşet


Hakan Fidan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı Uyardı: "Bence Sen de Çok Uzatma..."

Hakan Fidan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı Uyardı: "Bence Sen de Çok Uzatma..."
bir PAMIR01 haberi / 10.03.2015 03:15:07

Türk siyaset tarihinin en kısa süreli siyasi deneyimini yaşayan eski ve yeni MİT müsteşarı Hakan Fidan'ın ani bir kararla yeniden eski görevine iadesiyle tüm Türkiye'de gözler Fidan'ın yapacağı açıklamaya kilitlendi. Yaşadığı bu enteresan deneyimin ardından MİT Müsteşarlığı görevine dönme kararıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Fidan karar verme sürecinde nelerin ve kimlerin etkili olduğu konusuna açıklık getirdi.

"Çalışan Adamı Devamlı Çalıştırıyorlar..."

Toplantıya Mit Müsteşarı sıfatıyla katıldığı için yeterince açık olamayacağını önceden hatırlatan Fidan'ın toplantı boyunca şaşkın olduğu gözlerden kaçmadı Ülkede her isteyenin milletvekili olmasını başından beri yadırgadığını dile getiren Fidan "Burası Türkiye, çalışan adamı devamlı çalıştırıyorlar. "Çok süper adam", "Tam bir görev adamı", "Sır küpü" diye adımız çıkmış bir kere. Beni de bu yönde motive ettiler. Fakat işin içerisine girince gördüm ki milletvekilliği hep kavga dövüş. Neyse ki Sayın Erdoğan'ın kulağımı bir baba gibi çekmesinin ardından, çok geçmeden asıl yerimin Mit Müsteşarlığı olduğunu anladım" sözleriyle yaşadığı sancılı süreci özetledi.

"Yuvama Döndüğüm İçin Çok Heyecanlıyım."

İşinden ayrı kaldığı zaman diliminde alışkanlıklarından kopmanın kendisini oldukça zorladığını belirten Fidan: "Allah kimseyi istihbaratsız bırakmasın. Bir kere alıştınız mı kolay bırakılmıyor. Yani alışmışım her şeyden haberdar olmaya. Panikledim haliyle. Millet arkamızdan iş çevirse haberimiz olmayacak. Sanırım mesleğimle farkında olmadan evlenmişim. İşimden ayrı kaldığım o dönemde apartmanda dinleme cihazı koymadığım yer kalmadı." diyerek sürecin kendisini psikolojik olarak yıprattığını, hatta hala etkisini gösteren bazı obsesif davranışlara yol açtığını belirtti.

"Yılların İstihbaratçısıyım, Beni Kimin Oyuna Getirdiğini Henüz Çözemedim''

Milletvekili aday adaylığı kararını alırken Erdoğan'ın bu işe "olur" dediği yönünde duyum aldığını ve buradan hareketle istifa ve adaylık sürecini başlatıklarını vurgulayan Fidan, Davutoğlu'nun kararın hiçbir aşamasında herhangi bir etkisi olmadığını söylemekten de çekinmedi. Yaşanan süreci "Milletvekili olabileceğime dair aldığım istihbarat asılsız çıktığı için böyle bir karar aldım. Yani yıllardır bu işin içerisindeyim ama beni kim oyuna getirdi de milletvekilli olabileceğimi düşündüm, inanın bilmiyorum. Sanırım istihbaratımız içerisinde sızıntılar var." sözleriyle özetleyen Fidan "Yerime bakan arkadaşa da ayıp oldu galiba ama üzülmesin sonraki seçimlerde milletvekili aday adayı olabilir. Yani en azından birkaç günlüğüne" diyerek yeni bir duyum almış olabileceğine dair açık kapı bıraktı.

"Erdem Başçı Da Çok Uzatmasın. Sonunda Ne Olacağı Belli."

Fidan, basın toplantısın son bölümünde yaşadığı deneyim sonrası çıkardığı kişisel sonuçları da tüm kamuoyuyla paylaştı: "Lütfen bu kararımdaki, yani kararımızdaki ciddiyet anlaşılsın. Her şeyden önce Sayın Erdoğan'a ters düşenin işi rast gitmiyor, hepimiz bu yönde birçok olaya şahit olduk. Dolayısıyla kendisinin rızası olmadığı bir milletvekilliği, şüphesiz benim için de, Türkiye için de hayırlı olmazdı. Hem bu yönde duyumlar da aldım. Dolayısıyla bu konuda sayın Erdem Başçı'yı ikaz etmek zorundayım. Yaptığı davranışlarda herhangi bir hayır görmüyorum. Sayın Erdoğan'ı karşısına alarak Türkiye'ye hizmeti otomatikman reddetmiş oluyor. O, "Faizleri indir" diyorsa indir arkadaşım. Adamın bir bildiği var demek ki. Hayır yani, bir gün kendisini PTT'de vezneci olarak gördüğünde Sayın Erdoğan'ın ne kadar haklı olduğunu daha iyi anlayacak.


MANŞET

İslamcı Yazarlara Kapalı Kadını Taciz Eden Tecavüzcü Şoku: "Yoksa Tecavüzcüler Arasında Ahlaksız Olanlar mı Var?!" »

İslamcı Yazarlara Kapalı Kadını Taciz Eden Tecavüzcü Şoku: "Yoksa Tecavüzcüler Arasında Ahlaksız Olanlar mı Var?!"

Son olarak, Mersin'de üniversiteli genç bir kadının tecavüz amaçlı saldırıda öldürülüp yakılması üzerine başlayan, mini etek, laiklik tartışmaları Adana'da kapalı bir kadına yönelik taciz girişimi ile

devamı »
MANŞET

Merkez Bankası'ndan Erdoğan'a Seçim Jesti: "Şubemize Gelirse Faiz İndirimi Artı Dolar Kurunu 3 TL'ye Sabitleme Fırsatı Sunacağız..." »

Merkez Bankası'ndan Erdoğan'a Seçim Jesti: "Şubemize Gelirse Faiz İndirimi Artı Dolar Kurunu 3 TL'ye  Sabitleme Fırsatı Sunacağız..."

Merkez Bankası'nın izlediği para politikası yöntemlerini tasvip etmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hoşnutsuzluğu daha önce defalarca dile getirmişti. Bu tepkinin üzerine Merkez Bankası faizlerde cüzi b

devamı »