Manşet


Gabon’da Sivillerle Orduyu Karşı Karşıya Getiren Silahlı Çatışmada Karışıklık Yaşanmaması İçin Ordunun Fosforlu Yeşil Yelekle Mücadele Edeceği Açıklandı...

Gabon’da Sivillerle Orduyu Karşı Karşıya Getiren Silahlı Çatışmada Karışıklık Yaşanmaması İçin Ordunun Fosforlu Yeşil Yelekle Mücadele Edeceği Açıklandı...
bir lombak haberi / 25.12.2014 00:14:12


Gabon’da ülkenin bağımsızlığının ilanıyla patlak veren ordu – sivil çatışması hep ülke gündeminin üst sıralarında yer aldı. Zamanla ülkenin bir dinamiği haline gelen bu çatışmalarda birçok Gabon vatandaşı ya yaşamını yitirdi ya da yanlışlıkla diğer tarafın saflarına katıldı. Sonuç olarak şu ya da bu nedenle her iki kanattan da birçok ismin kim vurduya gitmesine ya da saf değiştirmesine yol açan bu keşmekeşe bir son vermek isteyen Gabon Devlet Başkanı ve sivil direnişçiler adına Mpongwe-Fang aşiretine bağlı bir temsilci ülkenin başkenti Libreville’de bir araya geldi. 7 saat süren görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen ikili, alınan önlemler hakkında açıklamalarda bulundular.

ÖZLEM DUYULAN ÇATIŞMALARIN BAŞLAYACAĞI MÜJDESİ

Kimin önce konuşmaya başlayacağına bir türlü karar veremedikleri için yaka paça birbirlerine giren ikili, basın mensupları tarafından güçlükle ayrıldılar. O sırada tansiyonu düşen Devlet Başkanı Bazum Durafi'nin bu zaafından faydalanan sivil direnişçiler temsilcisi Kocut Okoha toplantıya başlayan isim oldu. Okoha, Gabon halkına ordunun fosforlu yeşil yelekle savaşmaya ikna olduğu müjdesini verdikten sonra "Artık gönül rahatlığıyla iç savaşımıza kaldığımız yerden devam edebiliriz, el mi yaman bey mi yaman görecekler." diyerek ekranları başında silahlarıyla bekleyen birçok milisin yüreğine su serpti. Bundan önceki yıllarda yanlışlıkla kendi kendilerine ağır kayıplar verdirdiklerini de hatırlatan Okoha "Ordunun fosforlu yeşil yelekle savaşacak olması, her şeyden önce Gabon halkının yıllardır özlemini kurduğu çatışmaları yaşamasına imkan verecek..." temennisiyle alınan karardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

OKOHA: "DAHA İYİ BİR GABON İÇİN BİRBİRİMİZİ ÖLDÜRÜYORUZ..."

Bir basın mensubunun "Peki yeni çatışmalarda kan kaybı eskisine göre daha mı çok yaşanacak?" sorusu üzerinde dikkatle duran Okoha, "Hükümetle müzakerelerimiz sırasında bu noktanın hiç üzerinde durmadık, biz sadece kimin ne kadar kanı akacak onun takibi yapılsın istiyoruz. Yıllardır daha iyi bir Gabon için birbirimizi öldürüyoruz, ancak tabelaya yansıyan bir şey yok. Kamuflaj kıyafeti giyen herkes savaşıyor, Sonra bugün sivil kanatta olan bir arkadaş yarın bir bakıyorsun, o arbedede devletin paralı askeri oluvermiş. Kaç arkadaşımız sırf bu nedenlerle, hak etmediği halde çevresi tarafından hain ilan edildi." diyerek fosforlu yelek uygulamasının ne kadar hassas bir karar olduğuna dikkat çekti.

BAZUM DURAFİ: "YELEKLER ORDUMUZU ADAM EDECEK"

Sivil kanadın konuşmasını tamamlamasının ardından mikrofonun başına geçen Devlet Başkanı Bazum Durafi, fosforlu yeşil yelek uygulamasının orduyu adam edeceğini ve ülkede ciddi sivil kaybının yaşanmasına neden olacağına inandığını belirten konuşmasına yeleklerin nasıl ve nerden temin edileceğiyle ilgili açıklamalarla devam etti: "İki yıldır üzerinde tartıştığımız bir konuydu bu. Sırf bu yelek kavgası yüzünden bile beş altı kez iç çatışma yaşayıp, birbirimize düştük. Ancak artık daha fazla bu konu üzerinde tartışmak istemediğim için fosforlu yeşil yelekleri ordumuzun giymesi önerisini kabul ettim. Ancak inanın, yelekleri hangi parayla kime diktireceğimiz konusunda hiçbir fikrim yok; zira devletin kasasında olan parayla 18 kişilik bir futbol takımına forma şort bile alınmaz."

DURAFİ: "İYİ OLAN KAZANSIN"

Gabon'daki iç çatışmalarla büyümüş, yoğrulmuş biri olarak yeşil fosforlu yelekleri temin etmeleri halinde her iki tarafın da bundan kazançlı çıkacağını üstüne basa basa söyleyen Durafi “Gene ülkece birçok kayıp vereceğimiz bir dönem yaşanacak. Doğrusunu söylemek gerekirse; sonuçta ordusu da sivili de hepsi bu ülkenin evladı, yani çatışmalar nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bir şekilde içimiz yanacak. Burada önemli olan iyi olanın kazanmasına ön ayak olmak diye düşünüyorum. Bu yüzden çatışmaların sağlıklı bir ortamda geçmesi için ne gerekiyorsa yapacağız." sözleriyle sivil kanada birbirinden sıcak mesajlar gönderdi.


MANŞET

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?" »

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle isim benzerliğinden yanlışlıkla kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji öğretmenleri öğrenci ve veli

devamı »
MANŞET

Beyaz: "Biz Reis'in soyundan geliyoruz... " »

Beyaz: "Biz Reis'in soyundan geliyoruz... "

Beyaz Show’a telefonla bağlanan Ayşe öğretmenin Güneydoğu’da yaşananlarla ilgili açıklaması ulusal medyada gündem oldu. Ayşe öğretmenin temel olarak çocuk ölümlerine dur denilmesi gerektiği üzerine ku

devamı »