Manşet


FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"
bir at kestanesi haberi / 18.08.2016 20:37:55

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle isim benzerliğinden yanlışlıkla kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji öğretmenleri öğrenci ve velilerinin yoğun tepkisinden bunalan hükumet sözcüsü Numan Kurtulmuş, bir açıklama yaparak kolej yönetimine sert tepki gösterdi. FETÖ örgütünün "Fatih" adında birçok okulu ve üniversitesi olduğunu aktaran Kurtulmuş, titizce yönetilen bu ayıklama sürecinde örgüt üyelerini tespit edebilmek için önce Fatih adındaki bütün okulları kapatacaklarını, MEB FATİH proje mimarları hakkında soruşturma başlatacaklarını hatta Fatih isimli öğrencileri sorgulayacaklarını ifade etti.Kolej yönetimine de sitem eden hükumet sözcüsü, "Madem örgütten değilsiniz adınız neden Fatih? Neden bu titiz sürece gölge düşürüyorsunuz?" diyerek koydukları isimden dolayı tepkisini gösterdi. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Kurtulmuş, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Fatih isminden yola çıkarak FETÖ’cüleri tespit edeceğiz…"

Paranoyak bir yaklaşım içerisinden oldukları eleştirilerini reddeden Kurtulmuş, içerisinde "Fatih" ismi geçen bütün kuruluş, vakıf, projeye şüpheli yaklaşan hükumetin yavaş yavaş kıskacı daralttığı, en son kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji'nin özel olması, isminde Fatih olması, İzmir'de olması sebeplerinin kapatılması için yeterli olduğu, tümdengelim yöntemi ile örgüt üyelerini tespit edeceklerini söyleyerek "Şimdi bunlar Fatih ismini koyduğuna göre bu isim bir şifre olabilir. O zaman Fatih Sultan Mehmet'in de FETÖ'cü olma ihtimali var. Hatta İstanbul FSM(Fatih Sultan Mehmet) köprüsünden geçen her vatandaşın acaba bende FETÖ'cü oldum mu diye kendini sorgulaması lazım" diyerek sözlerine devam etti. Yanındakilerin "Efendim Talim Terbiye Kurulu'na haber verelim mi? Fatih Sultan Mehmet müfredattan çıkarılsın mı? Sorusuna ‘Şimdilik dursun ama kendisine dikkat etsin!’ diyerek sözlerini devam etti.

"Kandırıldık" sözüyle sıyrılma kişiye göre...''

Bu örgütle herkesin bir şekilde ilişkisinin, bir tanışıklığının olduğunu belirten Kurtulmuş, "Şimdi herkes kandırıldık" diyerek bu işten sıyrılmaya çalışıyor. Olmaz öyle şey, o zaman ortada suçlu kalmıyor, kime kalacak bu ihale? O kelime sadece hükumete yakın isimleri koruyacak şekilde kullanılabilir. Şöyle izah edeyim; mesela hükumete yakın isimler isterse bu örgütle oturur, kalkar, beraber hareket eder, ortaklık yapar, işine gelmez yollar ayrılır, ‘Kandırıldık’ der sıyrılır. Biliyor muydu sanki adamların darbe yapacağını? Yazık değil mi? Ama sıradan bir vatandaş, sıradan bir işveren için geçerli değil o kelime. Eğer siz bir şekilde bu örgütle yolunuz kesişmişse selam bile vermişseniz bunun hesabını hem bu tarafta hem öbür tarafta vermek zorundasınız, çünkü siz darbecilere dolaylı destek vermiş sayılıyorsunuz. Allah aşkına 'Kandırıldık' kelimesi sizi kurtarabilir mi?

"Hükumetimiz süreçte mağdur edildi…"

Neymiş efendim 2000 öğrenci 700 personel ne yapacağını bilmiyormuş? Gelecekle ilgili kaygıları varmış? Haksızlığa uğramışlar, eylem yapıyorlarmış, okulda yatıyorlarmış falan filan... Asıl mağdur biziz be! İnanın o kadar çok telefonla konuşmak zorunda kalıyoruz, o kadar çok yazı yazıyoruz ki yanlışlıkla kapatılan kurumlardan ve kuruluşlardan gelen itirazlara cevap vermekten inanın sol kulağımda hafif bir çınlama ve gelen maillere cevap vermekten parmaklarımda belli belirsiz bir karıncalanma var. Peki bunu bedelini kim ödeyecek! Sürecin gerçek mağduru biziz. Hükumetin diğer yetkililerine bakıyorum kaç gündür. Yazık adamlara… Kimin açığa alınacağına, kimin gözaltına alınacağına, kimin tutuklanacağına karar vermekten kaç gündür yaz çiz yazık elleri hep mürekkep olmuş. Sağlımız tehlikede. Birde bunun üstüne saygın hükumetimizi yanlışlık yapıyor, cadı avı yapıyor diye damgalamaya çalışıyorlar. Tabi çamur at, izi kalsın di mi? derken arkalardan gelen bir soruya 'Sende mi FETÖ'cüsün? diyerek açıklamalarını sonlandırdı…


MANŞET

IŞİD Kontrolündeki Tel Abyad'a Elektrik Verdiği Ortaya Çıkan Hükûmetten Açıklama: "Yok Ya Telaş Yapmayın Hemen! Bunlar Parasını Veriyor..." »

IŞİD Kontrolündeki Tel Abyad'a Elektrik Verdiği Ortaya Çıkan Hükûmetten Açıklama: "Yok Ya Telaş Yapmayın Hemen! Bunlar Parasını Veriyor..."

Birgün Gazetesi, dün cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği Tel Abyad bölgesi hakkında bomba bir iddiayı manşetine taşıdı. Gazete, MİT tırlarının taşıdığı silahlardan sonra DEDAŞ tarafından Akçaka

devamı »
MANŞET

Kılıçdaroğlu: "YSK Başkanını Birlikte Canlı Yayına Çıkmaya Davet Ediyorum" »

Kılıçdaroğlu: "YSK Başkanını Birlikte Canlı Yayına Çıkmaya Davet Ediyorum"

Referandum sonuçlarındaki şaibeli durumlara CHP'nin öfkesi dinmiyor. YSK'nın hile yaptığı gerekçesiyle YSK'ya seçimin iptali talebinde bulunan CHP, bu kez de talebini reddeden YSK'ya meydan okudu."Böy

devamı »