Manşet


Facebook, Türkiye İçin ''Yaşıyorum'' Butonu Koymaya Hazırlanıyor...

Facebook, Türkiye İçin ''Yaşıyorum'' Butonu Koymaya Hazırlanıyor...
bir bora bulut haberi / 13.3.2016 23:00:00

Ankara’da meydana gelen saldırının ardından "Güvenlik Durumu Kontrolü" uygulamasını devreye sokan Facebook, olay yakınında bulunan kullanıcılarının güvende olduklarını arkadaşlarına duyurabilmelerini sağlamaya çalıştı. Son zamanlarda Türkiye’de art arda yaşanan terör olaylarını da göz önünde bulundurarak Türkiye'de yaşamanın artık büyük bir şans olduğunu ifade eden site yetkilileri, "Güvenlik Durumu Kontrolü" yerine "Yaşıyorum” (I'm Still Alive) butonu koymayı düşündüklerini ve bu yönde yoğun bir analiz süreci içine girdiklerini duyurdu...

''Bayrak profil resmi olayını unutalım''

Konu ile ilgili açıklama yapmak üzere online olarak kullanıcıların ve basın mensuplarının karşısına geçen CEO Mark Zuckerberg, '' Türkiye'de her terör saldırısı sonrası ‘Hadi Paris saldırısı sonrası yaptığın uygulamayı Türkiye için de yapsana, şerefsiz, kansız, vatan haini ’ şeklinde yüzbinlerce hakaret içeren mesaj, rapor ve mail alıyoruz. Tabi yediğimiz küfür de çabası, ya neden anlamak istemiyorsun, senin ülkende her dakika terör olayları yaşanıyor ve insanların profil fotosunun sürekli bayrak resmi olması gerekiyor. Bazı Türk kullanıcılar bu duruma kendince bir çözüm bulmuş, profil fotosu sürekli siyah, bizim yeni bir uygulama devreye sokmamız neyi değiştiriyor ki, yarın senin ülkende yine birçok terör olay yaşanacak. Sen bizimle uğraşacağın kadar ülkendeki terör olaylarını engellemek için uğraşsan bunların hiçbirini konuşmamıza gerek kalmaz’’ diyerek kendini savundu.

‘’Twitter’a saldıran ve hakaret eden ‘Ülkücüler’ için Jack Dorsey’den özür diliyorum.’’

Güvenlik ve terör olaylarına tepki veren tek paylaşım sitesi olduklarının altını çizerek açıklamalarına devam eden Zuckerberg, ‘’Geçen Twitter CEO’su arkadaşım Jack Dorsey aradı, ‘Bir grup Türk kullanıcıdan akla hayale gelmeyecek küfürler yiyoruz, ne kanımız kaldı ne kemiğimiz, şunlara bizim Facebook olmadığımızı bir anlat, ben anlatamadım’ dedi. Sonradan fark ettik ki bu grup ülkücülermiş. Neden Facebook’ta bayrak profil fotosu Türkiye için yokmuş. Ben yanıtladım mesajları, mailleri, anlatmaya çalıştım, anlatamadım. Bayağı bir küfür de öyle yedim. Ben bu vesileyle buradan kendisinden bir defa daha özür diliyorum. Ayrıca o küfürleri de sahiplerine iade ediyorum.’’ şeklinde açıklamalarına devam etti.

‘’Bu buton sayesinde gün sonu kaç arkadaşınızın sağ kaldığını kolayca anlayacaksınız’’

Türkiye’deki kullanıcılar için dahiyane bir çözüm ürettiklerini belirten Zuckerberg, ‘’Artık, gün sonunda tek bir butona basarak, nerede ne patlamış, hangi şehirde hangi saldırı olmuş, hangi arkadaşınız orada ve sağlık durumu nasıl kolayca öğrenebilecek, gün sonunda yaşayan kaç arkadaşınız kalmış öğrenebileceksiniz. Hatta online olarak hasta ziyareti ve taziyeye bile gidebileceksiniz.” diyerek bu yeni uygulamanın tanıtan Zuckerberg, son olarak ‘Hala Yaşıyorum’ butonunun bekleneni vermesi durumunda, 'Hala tutuklanmadım' ve ''O imzayı ben atmadım' butonlarının da eklenebileceğini açıklamalarına ekledi.


MANŞET

Neredeyse Her Gün Bir Ülkenin Büyükelçisine Nota Veren Dışişleri Bakanlığı Ayın En İyi Çalışan Bakanlığı Seçildi. »

Neredeyse Her Gün Bir Ülkenin Büyükelçisine Nota Veren Dışişleri Bakanlığı Ayın En İyi Çalışan Bakanlığı Seçildi.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun başında yer aldığı Dışişleri Bakanlığı son haftalardaki performansıyla adeta 'düşman çatlatıyor'. Norveç, Rusya ve İsviçre gibi bir çok farklı ülkenin Büyük elçilerini kısa sürede

devamı »
MANŞET

Eşine Edep Dışı İltifatlarda Bulunulmasını Kabullenemeyen Emine Erdoğan Sosyal Medya Hesaplarının Adını Değiştirdi: “Emine Tayyip Erdoğan” »

Eşine Edep Dışı İltifatlarda Bulunulmasını Kabullenemeyen Emine Erdoğan Sosyal Medya Hesaplarının Adını Değiştirdi: “Emine Tayyip Erdoğan”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aşkını ilan eden iş adamlarının, “ısırırım, yalar-yutarım” tarzı sevgi sözcüklerinde bulunan seçmenlerin sayısı her geçen gün artarken eşine meydanlarda ağza alınmayacak iltifa

devamı »