Manşet


Facebook, Türkiye İçin ''Yaşıyorum'' Butonu Koymaya Hazırlanıyor...

Facebook, Türkiye İçin ''Yaşıyorum'' Butonu Koymaya Hazırlanıyor...
bir bora bulut haberi / 13.03.2016 23:00:00

Ankara’da meydana gelen saldırının ardından "Güvenlik Durumu Kontrolü" uygulamasını devreye sokan Facebook, olay yakınında bulunan kullanıcılarının güvende olduklarını arkadaşlarına duyurabilmelerini sağlamaya çalıştı. Son zamanlarda Türkiye’de art arda yaşanan terör olaylarını da göz önünde bulundurarak Türkiye'de yaşamanın artık büyük bir şans olduğunu ifade eden site yetkilileri, "Güvenlik Durumu Kontrolü" yerine "Yaşıyorum” (I'm Still Alive) butonu koymayı düşündüklerini ve bu yönde yoğun bir analiz süreci içine girdiklerini duyurdu...

''Bayrak profil resmi olayını unutalım''

Konu ile ilgili açıklama yapmak üzere online olarak kullanıcıların ve basın mensuplarının karşısına geçen CEO Mark Zuckerberg, '' Türkiye'de her terör saldırısı sonrası ‘Hadi Paris saldırısı sonrası yaptığın uygulamayı Türkiye için de yapsana, şerefsiz, kansız, vatan haini ’ şeklinde yüzbinlerce hakaret içeren mesaj, rapor ve mail alıyoruz. Tabi yediğimiz küfür de çabası, ya neden anlamak istemiyorsun, senin ülkende her dakika terör olayları yaşanıyor ve insanların profil fotosunun sürekli bayrak resmi olması gerekiyor. Bazı Türk kullanıcılar bu duruma kendince bir çözüm bulmuş, profil fotosu sürekli siyah, bizim yeni bir uygulama devreye sokmamız neyi değiştiriyor ki, yarın senin ülkende yine birçok terör olay yaşanacak. Sen bizimle uğraşacağın kadar ülkendeki terör olaylarını engellemek için uğraşsan bunların hiçbirini konuşmamıza gerek kalmaz’’ diyerek kendini savundu.

‘’Twitter’a saldıran ve hakaret eden ‘Ülkücüler’ için Jack Dorsey’den özür diliyorum.’’

Güvenlik ve terör olaylarına tepki veren tek paylaşım sitesi olduklarının altını çizerek açıklamalarına devam eden Zuckerberg, ‘’Geçen Twitter CEO’su arkadaşım Jack Dorsey aradı, ‘Bir grup Türk kullanıcıdan akla hayale gelmeyecek küfürler yiyoruz, ne kanımız kaldı ne kemiğimiz, şunlara bizim Facebook olmadığımızı bir anlat, ben anlatamadım’ dedi. Sonradan fark ettik ki bu grup ülkücülermiş. Neden Facebook’ta bayrak profil fotosu Türkiye için yokmuş. Ben yanıtladım mesajları, mailleri, anlatmaya çalıştım, anlatamadım. Bayağı bir küfür de öyle yedim. Ben bu vesileyle buradan kendisinden bir defa daha özür diliyorum. Ayrıca o küfürleri de sahiplerine iade ediyorum.’’ şeklinde açıklamalarına devam etti.

‘’Bu buton sayesinde gün sonu kaç arkadaşınızın sağ kaldığını kolayca anlayacaksınız’’

Türkiye’deki kullanıcılar için dahiyane bir çözüm ürettiklerini belirten Zuckerberg, ‘’Artık, gün sonunda tek bir butona basarak, nerede ne patlamış, hangi şehirde hangi saldırı olmuş, hangi arkadaşınız orada ve sağlık durumu nasıl kolayca öğrenebilecek, gün sonunda yaşayan kaç arkadaşınız kalmış öğrenebileceksiniz. Hatta online olarak hasta ziyareti ve taziyeye bile gidebileceksiniz.” diyerek bu yeni uygulamanın tanıtan Zuckerberg, son olarak ‘Hala Yaşıyorum’ butonunun bekleneni vermesi durumunda, 'Hala tutuklanmadım' ve ''O imzayı ben atmadım' butonlarının da eklenebileceğini açıklamalarına ekledi.


MANŞET

Milli Eğitim Bakanlığı Doğru Ülke Bayraklarının Yakılması İçin Müfredata "Bayrakları Tanıma Dersi" Koymaya Hazırlanıyor... »

Milli Eğitim Bakanlığı Doğru Ülke Bayraklarının Yakılması İçin Müfredata "Bayrakları Tanıma Dersi" Koymaya Hazırlanıyor...

Protestolarda ülkücülerle başlayan ve Ak Gençlik ile devam eden ve çoğu kez ülke bayraklarının karıştırılması sonucu ortaya trajikomik sonuçlar çıkaran bayrak yakma olayına MEB el atıyor. Son olarak H

devamı »
MANŞET

Merkez Bankası'ndan Erdoğan'a Seçim Jesti: "Şubemize Gelirse Faiz İndirimi Artı Dolar Kurunu 3 TL'ye Sabitleme Fırsatı Sunacağız..." »

Merkez Bankası'ndan Erdoğan'a Seçim Jesti: "Şubemize Gelirse Faiz İndirimi Artı Dolar Kurunu 3 TL'ye  Sabitleme Fırsatı Sunacağız..."

Merkez Bankası'nın izlediği para politikası yöntemlerini tasvip etmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hoşnutsuzluğu daha önce defalarca dile getirmişti. Bu tepkinin üzerine Merkez Bankası faizlerde cüzi b

devamı »