Manşet


Eylül’de Atanan Edebiyat Öğretmeni Hakan A. (25), Şubat Ayının Bitimiyle Normalleşme Sürecini Tamamladı: “İlla öküz gibi bağırmamız mı lazım?!!”

Eylül’de Atanan Edebiyat Öğretmeni Hakan A. (25), Şubat Ayının Bitimiyle Normalleşme Sürecini Tamamladı: “İlla öküz gibi bağırmamız mı lazım?!!”
bir ahraz haberi / 29.02.2016 19:35:31

Eylül ayında yapılan atamalarla Siverek Hasan Gümüş Anadolu Lisesi’ne atanan edebiyat öğretmeni Hakan A., atandığı ilk günden itibaren okulun başarı durumunun artırılması, öğrencilerin gelişim düzeyinin takibi, çevre faktörü, veli ile ilişkiler gibi hususlarda canla başla çalışmasının ardından okulların ikinci dönemiyle birlikte sisteme adapte olmayı başardı. Son olarak dersin ortasında arkadaşına sıra fırlatan öğrencisini okul idaresine götürene kadar döven genç öğretmen, bundan sonra bu geri zekalılarla uğraşmayacağını söyleyerek, artık uslandığını belirtti.

“Bunlar adam olmaz…”

İdareye teslim ettiği öğrencisini ilk dönem dövmemek için üç kez rehberlik servisine gönderdiğini ifade eden Hakan A., en son rehber öğretmenin de öğrenciyi cetvelle terbiye ettiğini duyunca ümidini yitirdiğini belirtti. Şiddete karşı olsa da bazı öğrencilerin bunu hak ettiğini söyleyen genç öğretmen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii ben üniversitede Tam Öğrenme olsun, Programlı Öğrenme olsun öğrendiğim için okulda bu eğitim modellerine göre eğitim verilir sandım. İlk başta öğretmen arkadaşlara durumu kötü olan öğrenciler için Bilgisayar Destekli Öğretim uygulayalım dediğimde kahkahalarla gülmüşlerdi. O zaman anlamalıydım durumu. Bunlar adam olmaz, bunlara öküz gibi bağıracaksın, parmaklarını birleştir deyip cetvelle bi vuracaksın, bak bakiyim bir daha konuşuyor mu eşek sıpaları…”

“Tüm on ikileri bana kitlemişler…”

İlk dönem yapılan zümre toplantısında deneyimli hocaların on ikinci sınıfları kendisine verdiğini, KPSS sınavından yeni çıktığı için ilk başta öğrencilere çok faydalı olacağını düşünen Hakan A., ancak kendisinden üç yaş küçük lise son öğrencisi görünce ilk başta biraz tırstığını, zamirler konusunu işlerken de öğrencilerden gelen, 'Hocam zamirler anası mezar dikecekmiş eklerini alanlardı değil mi?’ sorusuyla meslektaşlarının kendisine niye on ikileri verdiğini anladığını belirten genç edebiyatçı, şu ifadelerle açıklamasını tamamladı:

“İdealistiz dedik ama bu kadar da olmaz ki, adam gelmiş 22 yaşına, hala lise sonda. Bu sistemde de nasıl sınıfta kalmış hayret zaten. Ben ona Bloom desem balon mu istiyorsunuz hocam, hemen getireyim diyecek. Bildiğin tüm on ikileri bana kitleyip ara sınıfları kendileri aldılar. Şimdi programıma bakıyorum, her gün geliyorum okula, hafta sonu da iki gün kurs var, yeniyiz diye dayamışlar programı. Genç hocayı buldular tabii, nöbetim de Perşembe günü. Elli defa söyledim, Perşembe halı saha var, nöbet koymayın dedim ama dinleyen kim? Teneffüs de bitmek üzere, ben gidip bi çay alayım, tüm çayı bitirmiştir şimdi bunlar ya…”

Okul Değişimden Memnun

Hakan Hoca ayrıldıktan sonra görüştüğümüz okul personeli ve öğrenciler ise durumdan memnun olduklarını şu sözlerle belirtti:

Rahim Kızıl (Öğrenci) : İlk dönem her Allah’ın günü proje verirdi bize. İnsan edebiyat dersinde deney yapar mı, biz yapıyorduk işte. Ama artık sınıf başkanına bir liste verdi, konuşana eksi ver diyor, performans notu bu olacak. 15 tane eksim var gerçi ama en azından projelerden kurtuldum.

Ayşe Timur (Öğrenci) : Okula ilk başta hep takım elbiseyle, özene bezene geliyordu. Dış görünüşün meslekte öneminden falan bahsediyordu. Geçen gün Beşiktaş formasıyla geldi, ‘Gençler çıkışta maçım var, hem size hesap mı verecem ben’ dedi. Çok değişti çok.

Mehmet Güler (Öğretmen) : Ekim ayı boyunca bana gelip hocam öğrenci performansının artırmak için ne yapalım falan derdi. Saatlerce bırakmazdı beni. İki üç gün önce geldi, bizim ek derslerde sıkıntı var galiba dedi. Oturduk hesapladık. O da artık bizden biri.

Mahmut Boz (Hizmetli) : Kasım ayıydı galiba, beni bir sınıfa götürüp burayı açık maviye boyayalım, öğrenci için daha verimli demişti, bir ay düşmedi yakamdan. Ama artık bunlar geçti. Bir öğrenci tavana ayağıyla basmış. Döve döve benim yanıma getirdi, ‘Ver şuna bir fırça, bütün okulu temizlesin’ dedi, gözlerim doldu.


MANŞET

Merkez Bankası'ndan Erdoğan'a Seçim Jesti: "Şubemize Gelirse Faiz İndirimi Artı Dolar Kurunu 3 TL'ye Sabitleme Fırsatı Sunacağız..." »

Merkez Bankası'ndan Erdoğan'a Seçim Jesti: "Şubemize Gelirse Faiz İndirimi Artı Dolar Kurunu 3 TL'ye  Sabitleme Fırsatı Sunacağız..."

Merkez Bankası'nın izlediği para politikası yöntemlerini tasvip etmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu hoşnutsuzluğu daha önce defalarca dile getirmişti. Bu tepkinin üzerine Merkez Bankası faizlerde cüzi b

devamı »
MANŞET

Aşırı Sıcaklarla Birlikte Yaşanan Orman Yangınlarına İlişkin Hükumetten Açıklama: "Demek ki Neymiş? Ormanları Yok Etmemişiz" »

Aşırı Sıcaklarla Birlikte Yaşanan Orman Yangınlarına İlişkin Hükumetten Açıklama: "Demek ki Neymiş? Ormanları Yok Etmemişiz"

AKP hükumeti, 3. Köprü, 3. Havalimanı ve başka birçok inşaat faaliyeti sebebiyle sürekli eleştirmiş, Gezi Parkı projesi sebebiyle milyonlarca kişi tarafından protesto edilmişti. Ormanları yok etmekle

devamı »