Manşet


Erzurum’da Oruç Tutan Çinli, Şehri İkiye Böldü...

Erzurum’da Oruç Tutan Çinli, Şehri İkiye Böldü...
bir Tüplü Televizyon haberi / 8.7.2015 20:28:14

Her Ramazanda olduğu gibi bu yıl da oruç tutmayanlara göz açtırmayan Erzurum halkı, Ramazan yoğunluğu sebebiyle Çinlilerin dövülmesi olaylarına gereken desteği verememişti. Milliyetçi camiada prestij kaybına uğrayan Erzurum halkı ve şehirdeki ülkü ocakları, bu tatsızlığa Çinli arayışına geçerek son vermek istedi. Ancak yorucu arayışlar sonucu, şehirde 18 yıl aradan sonra görülen ilk Çinlinin de Ramazan ayı dolayısıyla niyetli olması şehri ikiye böldü.

Bütün planlar alt üst oldu

Çinli arayışları sırasında, oruç tutmayan biri kadın beş kişiyi hastanelik eden grup, çekik gözlü birini görünce, diğer milliyetçi grupların düştükleri hatayı tekrarlamamak için Tsuon Yong'un Çinli olduğundan emin oldu. Konunun detaylarını kamuoyuyla paylaşan Erzurum Tanıtma ve Kültürel Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı İsa Öztürk(45), "Tam umudumuzu yitirmek üzereydik. Çifte Minare önüne vardığımızda, yanımızda getirdiğimiz Mao maketine ne yapabiliriz diye planlarken bu çekik gözlü arkadaşı gördük, önce kalabalık her zaman olduğu gibi galeyana geldi ve saldırıya geçmek istedi ama ben kalabalığı sakinleştirip işin aslını bir anlayalım dedim. O esnada Çinli şahıs, "Ben oruç... acaba... iftar kaçta...?" diye konuşunca tam anlamıyla dumur olduk." sözleriyle yaşadıkları ikilemi anlattı.

Alternatifler üzerine düşünüldü

Öztürk, ilk kez böyle bir vaka ile karşılaştıkları için nasıl bir müdahalede bulunacaklarına karar veremediklerinin altını çizerken, “Nasıl döveceğimize bir türlü karar veremedik. Bir kısım 'Ağza baksana, oruç tutacak tip var mı bunda?' diyerek bir an önce Çinli arkadaşı dövmeye kalkışsa da, bir kısım ise “Ya tutuyorsa, çok günaha gireriz.” diyerek gruptaki saldırgan arkadaşlara karşı koydu. Olayda herhangi bir taraf olmayan birkaç sağduyulu arkadaşımız ise meseleyi farklı bir boyuta taşıyarak 'Zorla su içirerek orucunu bozup öyle dövelim.' dese de, doğrusu en ilginç öneri Pasinler Ülkü Ocakları Başkanı Mümtaz Borak'ın "İftarı bekleyelim, iftardan sahura kadar dövelim' önerisiydi" sözleriyle zorlu süreci özetledi.

Son kararı müftülük verecek

Alınan haberlere göre Çinli şahıs hakkındaki son kararın Erzurum İl Müftülüğü tarafından verilmesi bekleniyor. Daha önce oruç tutan pala bıyıklı iki Karslının dövülmesine onay veren müftülüğün Çinli konusunda da gereken kararlılığı göstereceği düşünülüyor.


MANŞET

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?" »

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle isim benzerliğinden yanlışlıkla kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji öğretmenleri öğrenci ve veli

devamı »
MANŞET

Tübitak: İlk Bulgular Diyanet'in Fetvasının Cinler ya da Uzaylılar Tarafından Yazıldığını Gösteriyor... »

Tübitak: İlk Bulgular Diyanet'in Fetvasının Cinler ya da Uzaylılar Tarafından Yazıldığını Gösteriyor...

Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yayınlanan vegündeme bomba gibi düşen“Babanın kızına şehvet duyması haram değil” fetvasıyla ilgili bir açıklama da Tübitak’tan geldi. Konuya ilişkin derin araştırma

devamı »