Manşet


Erzurum’da Oruç Tutan Çinli, Şehri İkiye Böldü...

Erzurum’da Oruç Tutan Çinli, Şehri İkiye Böldü...
bir Tüplü Televizyon haberi / 8 Temmuz 2015, 17:28

Her Ramazanda olduğu gibi bu yıl da oruç tutmayanlara göz açtırmayan Erzurum halkı, Ramazan yoğunluğu sebebiyle Çinlilerin dövülmesi olaylarına gereken desteği verememişti. Milliyetçi camiada prestij kaybına uğrayan Erzurum halkı ve şehirdeki ülkü ocakları, bu tatsızlığa Çinli arayışına geçerek son vermek istedi. Ancak yorucu arayışlar sonucu, şehirde 18 yıl aradan sonra görülen ilk Çinlinin de Ramazan ayı dolayısıyla niyetli olması şehri ikiye böldü.

Bütün planlar alt üst oldu

Çinli arayışları sırasında, oruç tutmayan biri kadın beş kişiyi hastanelik eden grup, çekik gözlü birini görünce, diğer milliyetçi grupların düştükleri hatayı tekrarlamamak için Tsuon Yong'un Çinli olduğundan emin oldu. Konunun detaylarını kamuoyuyla paylaşan Erzurum Tanıtma ve Kültürel Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı İsa Öztürk(45), "Tam umudumuzu yitirmek üzereydik. Çifte Minare önüne vardığımızda, yanımızda getirdiğimiz Mao maketine ne yapabiliriz diye planlarken bu çekik gözlü arkadaşı gördük, önce kalabalık her zaman olduğu gibi galeyana geldi ve saldırıya geçmek istedi ama ben kalabalığı sakinleştirip işin aslını bir anlayalım dedim. O esnada Çinli şahıs, "Ben oruç... acaba... iftar kaçta...?" diye konuşunca tam anlamıyla dumur olduk." sözleriyle yaşadıkları ikilemi anlattı.

Alternatifler üzerine düşünüldü

Öztürk, ilk kez böyle bir vaka ile karşılaştıkları için nasıl bir müdahalede bulunacaklarına karar veremediklerinin altını çizerken, “Nasıl döveceğimize bir türlü karar veremedik. Bir kısım 'Ağza baksana, oruç tutacak tip var mı bunda?' diyerek bir an önce Çinli arkadaşı dövmeye kalkışsa da, bir kısım ise “Ya tutuyorsa, çok günaha gireriz.” diyerek gruptaki saldırgan arkadaşlara karşı koydu. Olayda herhangi bir taraf olmayan birkaç sağduyulu arkadaşımız ise meseleyi farklı bir boyuta taşıyarak 'Zorla su içirerek orucunu bozup öyle dövelim.' dese de, doğrusu en ilginç öneri Pasinler Ülkü Ocakları Başkanı Mümtaz Borak'ın "İftarı bekleyelim, iftardan sahura kadar dövelim' önerisiydi" sözleriyle zorlu süreci özetledi.

Son kararı müftülük verecek

Alınan haberlere göre Çinli şahıs hakkındaki son kararın Erzurum İl Müftülüğü tarafından verilmesi bekleniyor. Daha önce oruç tutan pala bıyıklı iki Karslının dövülmesine onay veren müftülüğün Çinli konusunda da gereken kararlılığı göstereceği düşünülüyor.


MANŞET

Emine Erdoğan'ın Beğendiği Çantayı Hala İndirime Sokmayan Mağazaya Kayyum Atandı. »

Emine Erdoğan'ın Beğendiği Çantayı Hala İndirime Sokmayan Mağazaya Kayyum Atandı.

Bir süredir gözüne kestirdiği birçok kurum, kuruluş ve işletmeye kayyum atanmasını talep eden İstanbul Başsavcılığı son olarak Emine Erdoğan'ın beğendiği Prada marka çantayı 15.000 Dolar'dan aşağıya s

devamı »
MANŞET

Diyanet İşleri, Müezzinleri Uyardı: "Arada Ezanları Da Okumayı Unutmayın!" »

Diyanet İşleri, Müezzinleri Uyardı: "Arada Ezanları Da Okumayı Unutmayın!"

Ülke genelinde aralıksız sela verdikleri için esas işlerini aksatan din görevlileri Diyanet İşleri tarafından uyarıldı. Yapılan yazılı açıklamada şu sözler yer aldı:"Hayır, On Sela Bir Ezan Yerine Geç

devamı »