Manşet


Entelektüel Kimliğiyle Kendini Kabul Ettiremeyen Ünlü Gazeteci, "Yalakalığın 50 Tonu" Adlı Kitabıyla Gelen Başarının Buruk Sevincini Yaşıyor…

Entelektüel Kimliğiyle Kendini Kabul Ettiremeyen Ünlü Gazeteci, "Yalakalığın 50 Tonu" Adlı Kitabıyla Gelen Başarının Buruk Sevincini Yaşıyor…
bir nadnan haberi / 3.2.2016 04:46:01


1980 öncesi yazdığı "Sanrı" ve "Toplumsal Özdüşümlerin Holografik Arkaplanı" gibi entellektüelite katsayısı yüksek kitapları, 12 Eylül döneminde bölge sıkıyönetim idaresince "Kitapların ismini bile anlamadık ama ne olur ne olmaz, biz yine bildirelim de, sonra problem çıkmasın" denilerek yasaklı kitaplar listesine eklenen ama satın alan olmadığı için hiç kimsede yakalanamayan entel gazeteci Ahmet Altınok, ihtilal sonrası serbest piyasa ekonomisi ve liberalleşme üzerine yazdığı yazılarla kendini gösterdi.

Geç oldu ama doğru yolu buldum

Son dönemde "Fıtrat Başkanlık diyor" makalesi ile paylaşım rekorları kırdıktan sonra yazdığı "Yalakalığın 50 tonu" isimli kitabı bir hayli ilgi gördü. Kitabında sosyal bir deney yaptığından bahseden Altınok, "başarısının" yöntemini kısaca şöyle özetliyor:

"Eski kitaplarımın ve yazılarımın neden anlaşılamadığı üzerine odaklandım. Özellikle ince bir esriklikle yazdığım 'Tansık bir Dünyada Kıvanmak' makalesi sonrası yediğim küfürler aklımı başıma getirdi. Şunu fark ettim ki, insanlar sadece başlıklara bakıyor. İnanır mısınız, ben de sadece başlıklarını değiştirdim kitaplarımın. Okuyan yok nasılsa içini. "Stratejik Derinlik" kitabını kaçınız okudu mesela? Ama kitap üzerine espri yapmayanınız yoktur. Yaptığım sosyal deneyin başarısı beni hüzünlendirdi, maalesef kimse içerikle ilgilenmiyor. Keşke haklı çıkmasaydım”

İmza Gününde Tatsızlık

Kitabının satış başarısını kutlamak ve okuyucularıyla bir araya gelmek için düzenlenen imza gününde bir okuyucusunun sözleri törene damga vurdu. Kitabı çok ağır bulduğunu söyleyen okur, sözlerine açıklık getirmek için "Yalakalığın 50 tonu" ifadesindeki "50 TON"u çok ağır bulduğunu ifade edince, kalabalık olaysız bir şekilde dağıldı.


MANŞET

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?" »

FETÖ Okulu Zannedilerek Kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji’ne Hükumetten Sert Tepki: "Madem Örgütten Değilsiniz Adınız Neden Fatih?"

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle isim benzerliğinden yanlışlıkla kapatılan İzmir Özel Fatih Koleji öğretmenleri öğrenci ve veli

devamı »
MANŞET

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamasının Ardından Türkiye Satranç Federasyonu, Şah'ın Adını "Şeyh" Olarak Değiştirme Kararı Aldı. »

Cübbeli Ahmet Hocanın Açıklamasının Ardından Türkiye Satranç Federasyonu, Şah'ın Adını "Şeyh" Olarak Değiştirme Kararı Aldı.

Yeni yıla barış, sağlık ve mutluluk temennisiyle girmemizden sadece iki gün sonra, medeniyet anlamında ciddi ilerlemeler kaydetmeye başladık. Geçen yıl Mars'taki suyla abdest almanın dinimizdeki yeri

devamı »