Manşet


Dizel Motorun Gerçek Mucidinin Rudolf Diesel Olmayabileceği İddiaları Avrupa'yı Karıştırdı.

Dizel Motorun Gerçek Mucidinin Rudolf Diesel Olmayabileceği İddiaları Avrupa'yı Karıştırdı.
bir guru fasulye haberi / 8.01.2016 14:07:15

 

Almanya’nın en iyi ve en saygın haftalık haber dergilerinden biri olan Der Spiegel’ in , ortaya attığı iddia Almanya’da ortalığı karıştırdı. Yüzyılın en heyecan veren buluşu olarak nitelendirilen Dizel motorun gerçek mucidinin ünlü Alman makine mühendisi Rudolf Diesel olmadığı yönündeki haber Almanya’ da bir anda en çok konuşulan konuların başında yer aldı.

Der Spiegel ‘in haftalık sayısında yer alan haberinde, Alman mühendis Rudolf Diesel ‘in aslında dizel motorun mucidi olmadığını, motorun asıl mucidinin Rudolf Diesel’in meslektaşı ve aynı zamanda en yakın arkadaşı Nikolaus Götze olduğunu, Rudolf Diesel’in motoru sırf soyadı boşa gitmesin diye Götze”nin atölyesinde çaldığını iddia etmekte.

“ Şimdi Götze geldik işte.. "

Der Spiegel 'in  "Şimdi Götze geldik işte.. " başlığı ile manşetten duyurduğu  haberinde, Nikolaus Götze’nin Berlin’de motorlar üzerine çok sayıda araştırma yapan başarılı bir mühendis olduğu belirtilirken. Rudolf Diesel’in ise, o yıllar küçük bir kasaba olan Augsburg’ta sıkça kullanılan at arabası ve fayton tamiratı yapan bir atölyenin başında vasat bir mühendis olduğu yazmakta.

Haberin devamında, 1892 yılında Nikolaus Götze’nin, Berlin’de yaptığı çalışmalar sonucunda nihayet mazotla çalışan motoru icat edip, Augsburg”taki arkadaşı Diesel’e bir mektup yazarak haberi verdiğini, Rudolf Diesel’in de cevaben yazdığı mektupta motorun isim patentinin kendi üzerine almasının çok daha uygun olacağını dile getirdiği yazmakta.

Diesel ile Götze’nin kendi el yazılarıyla kaleme alıp gönderdikleri mektupların ismi açıklanmayan Fransız bir koleksiyonerde olduğunu ve mektupların ortaya çıkmaması için Diesel Ailesinin, kolleksiyonerin hesabına düzenli olarak yüklü para transferi yaptığı, Der Spiegel’in ortaya attığı iddialar arasında yer almakta.

“ Soyadım boşa mı gitsin yani Nikolaus..

Der Spiegel, “Yüzyılın Fiyaskosu” olarak nitelendirdiği haberinde, mektuplara ulaşmayı başararak habercilik ilkeleri gereği okuyucularıyla paylaştı. İşte, Götze’nin cevap vermeyip Diesel’i çılgına çeviren ve o sebeple malum olayın yaşandığı iddia edilen Rudolf Diesel’in kaleminden çıkmış olay yaratan mektup;

Değerli Dostum Nikolaus Götze,

Mazotla çalışan motoru bulmana ne kadar sevindim anlatamam. Zaten bunu başaracağından adım gibi emindim. Adım demişken motorun adını ne koymayı düşünüyorsun azizim. Sakın bir aptallık yapıp kendi soyadını vermeye kalkma, cümle alem sana götüyle güler. Ha pardon o kelimeyi kullanmıyorduk dimi ( Mektubun bu kısmı karalanmış )

Üstadım, bana kızma ben senin iyiliğin için diyorum. Sonra tüm emeklerin boşa gider, değil mazotla suyla çalışanı bile yapsan kimse “Götze” adındaki bir motoru satın almaz. Bence en iyisi motora benim soyadımı verelim. Diesel işte mis gibi motor ismi. Böyle bir soyadım var, boşa mı gitsin yani Nikalous. Gel eşeklik etme, he de patenti benim üzerime yapalım. Şayet benim adımı vermezsen , atölyene bir gece gizlice girer, zincirle bağlasan bile demir makasıyla keser kaçırırım o zıkkım motorunu. Bu arada demir makası diye bir şey icat ettim çok işe yarıyor. Nikolaus Götze, beni anladığını umuyorum. O motora benim ismim verilecek en çok benim ismim olacak, en çok benim adım geçecek. en çok benim benim..

İmza : Rudolf Christian Karl Diesel “

Haberin yayınlanmasının ardından Diesel Ailesi sessizliğini korurken, Götze’nin yaşayan varisleri olayı yargıya taşımaya hazırlanıyor. Mahkeme, motorun mucidinin Götze olduğuna karar verirse dünya üzerindeki tüm Dizel motorların yeni adı “Götze” olabilir gözüyle bakılıyor.

“Biz daha iyisini çalana kadar en iyisi bu.. “

Der Spiegel’in bu haberi, Alman basınının yanı sıra Dünya basınında da geniş yankılar uyandırdı. Haberle ilgili bir çok gazete kurum ve kuruluş açıklamada bulundu işte onlardan en çarpıcıları ;

Mercedes - Benz : “Yıllarca Dizel diye yaptık sattık şimdi geldik mi Götze..”

Wolksvagen : ” Biz daha iyisini çalana kadar en iyisi bu.. emisyonu da düşük olaydı iyiydi “

WV. Golf Fanatikleri : “ Kapıdan tok sesi çıksın da motorunu isterse Ajdar yapsın fark etmez”

Milliyet.com.tr : “Dizel öyle bir şey yapmış ki, şeylerinize inanamayacaksınız..”

Mynet.com.tr : “Dizel araçlara kaçak motor vergisi yolda ”

Kara Ambar Kamyoncular derneği : “La gardaş bu dizel size ne etti ..“

Üniversite Kantini : “Kanka, motoru dizel yaptıysa dün akşam benim yaptığım neydi ya la.. ehu ehu koptum olm çok komik ya, la şu kız bana mı baktı ”

Ekşi Sözlük : “ Bkz. benim götze adında alman arkadaşlarım da var “

Bayern Münih'ten Mario Götze : " Olayların benimle bi alakası yok isim benzerliği"

Fotomaç : “Messi ve Arda’nın Tercihi Benzinli.. “

Devlet Bahçeli : “ Benzinliye de hayır, Dizele de hayır, Tüplüye de hayır ”

‘Çok’ sıradan vatandaş : “ Çok iyi de oldu çok güzel iyi de oldu. Dizel olayını çok karıştırdılar mesela herkesin motoruna kimse karışamaz “


MANŞET

Efes Pilsen Patronundan Yeni Açıklama: "Devletimize Vergi Vererek Yardımcı Olmamız Gereken Bir Dönemde Evde Bira Üreten Haindir" »

Efes Pilsen Patronundan Yeni Açıklama: "Devletimize Vergi Vererek Yardımcı Olmamız Gereken Bir Dönemde Evde Bira Üreten Haindir"

Bira, insanlık tarihinde ilk bu topraklarda üretilen bir içki. En eski alkollü içki olan biranın coğrafyamızdaki geçmişi Sümerlere kadar uzanıyor. İnsanların büyük fabrikalar olmadan, evlerindeürettik

devamı »
MANŞET

Türkiye'den Hollanda'ya İlk Yaptırım: "Sneijder Sınır Dışı Ediliyor." »

Türkiye'den Hollanda'ya İlk Yaptırım: "Sneijder Sınır Dışı Ediliyor."

Türk Bakanların Hollanda'ya alınmaması üzerine Türkiye harekete geçti. Hollanda'ya yaptırım uygulama kararı alınmasından sonra ilk açıklamayı Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı. Yaptırımlar hakkında bilgilen

devamı »